Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Aktualności, wydarzenia, nowości, promocje

Promocje

18 kwiecień 2024

ZWCAD MFG 2025 ukaże się już w czerwcu – jeszcze przed premierą czekają na Ciebie podwójne korzyści! Wraz z premierą wersji ZWCAD 2025 spodziewamy się wydania wersji branżowej ZWCAD MFG, w której...

ZWCAD - lista zmian i nowości

18 kwiecień 2024

Wkrótce premiera ZWCADa MFG 2025! Zachęcamy do zapoznania się z nowym oprogramowaniem CAD Skrót "MFG" w kontekście oprogramowania CAD (Computer-Aided Design, czyli komputerowe wspomaganie...

Promocje

16 kwiecień 2024

ZW3D 2025 już niebawem - skorzystaj z promocji przedpremierowej już dziś! Już 4 czerwca odbędzie się oficjalna premiera ZW3D 2025, zawierająca szereg nowych funkcji i ulepszeń. Zapoznaj się z...

ZWCAD - lista zmian i nowości

27 marzec 2024

Premiera najnowszej wersji programu ZWCAD powoli się zbliża, zachęcamy do zapoznania się z opisem nowości W ZWCAD 2025 znacząco ulepszyliśmy obsługę plików PDF oraz drukowania dużych rysunków. Do...

zapytanie ofertowe cadZapytanie ofertowe

Otrzymaj ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Chętnie doradzimy w wyborze oprogramowania i rozwiejemy wątpliwości. 

Prosimy o pozostawienie danych kontaktowych a nasi eksperci postarają się spełnić Państwa oczekiwania.

Referencje zwcadWybrane referencje

ZWCAD w firmie, która produkuje szkło dla budownictwa - Q4GLASS, ZWCAD i ZWTraffic przy projektach oraganizacji ruchu drogowego, ZWCAD wykorzystywany przy projektach sieci wodociągowych oraz przy konstrukcji hal przemysłowych, magazynowych i handlowych.

Programy CAD na YouTubeKanał YouTube

Zachęcamy do zapoznania się z zawartością naszego kanału na YouTube. Cyklicznie publikujemy filmy pokazujące funkcjonalność naszych programów CAD. Filmy poukładane są tematycznie, na przykład kurs ZWCAD 2024 - zobacz jak łatwo rozpocząć rysowanie.

1.1 Więzy geometryczne

Więzy geometryczne stosuje się do obiektów, punktów oraz punktów i obiektów, a ich zadaniem jest narzucenie wzajemnych relacji pomiędzy nimi.

 

Dzięki więzom geometrycznym nie jest już konieczne precyzyjne rysowanie wymaganego kształtu. Zyskuje się również na czasie, który „traciło” się na włączanie/wyłączanie trybu ortogonalnego czy poszukiwania właściwego uchwytu. Oczywiście nie można przesadzać, tzn. im narysowany kształt bliższy jest temu właściwemu, tym szybciej doprowadzi się go do wymaganej postaci.

 

Narzędzia więzów geometrycznych dostępne są zarówno z menu głównego jak i z dedykowanego paska narzędzi – rysunek poniżej. W dalszej części rozdziału zostaną one pokrótce omówione.

wiezy_geometryczne

 

Przedstawiony w poprzednim rozdziale przykład praktycznego zastosowania parametryzacji w postaci więzów geometrycznych oraz wymiarów dynamicznych, jest krótkim podsumowaniem wcześniejszego teoretycznego wprowadzenia w to zagadnienie.

Mam nadzieję, że udało mi się ten temat przybliżyć w sposób jasny i prosty, a niniejsze opracowanie z powodzeniem będzie wykorzystywane przez stawiających pierwsze „parametryczne” kroki.

Dziękuję za uwagę.

 

 

 

4.1 Ustawienia wymiarów dynamicznych

Przedstawione i omówione w poprzednim rozdziale wymiary dynamiczne zostały zaprezentowane z ustawieniami domyślnymi. Podobnie jak w przypadku więzów geometrycznych istnieje możliwość dostosowania niektórych z nich do własnych potrzeb.

Ustawień wymiarów dynamicznych, podobnie jak więzów, dokonuje się w oknie Ustawienia ograniczeń w zakładce Wymiary – rysunek poniżej.

ustawienia_ograniczen_wymiary

5.1 Przykłady zastosowania parametryzacji

W ostatnim rozdziale niniejszego opracowania chciałbym przedstawić praktyczny sposób zastosowania zarówno więzów geometrycznych jak i wymiarów dynamicznych.

 

Zacznijmy od narysowania prostokąta o dowolnym rozmiarze – rysunek poniżej.

prostokat_o_dowolnym_wymiarze

Ponieważ obiekt ten nie posiada żadnych więzów, więc próba jego modyfikacji powoduje utratę geometrii – rysunek poniżej.

edycja_powoduje_utrate_geometrii

3.1 Wymiary dynamiczne

Wymiary dynamiczne, w odróżnieniu od zwykłych, są trwale związane z obiektem wpływając, poprzez zmianę wartości, na jego parametry. Za ich pomocą można tworzyć formuły matematyczne budując tym samym określone zależności pomiędzy zwymiarowanymi elementami.

 

Wymiary dynamiczne dostępne są zarówno z menu głównego jak i z dedykowanego paska narzędzi – rysunek poniżej.

wymiary_dynamiczne