Tworzenie bloku parametrycznego drzwi w programie ZWCAD 

W tym artykule zajmiemy się stworzeniem bloku parametrycznego drzwi, wykorzystując do tego narzędzia dodane do najnowszej wersji ZWCADa. Dlaczego akurat drzwi? Są świetnym przykładem obiektu wstawianego wielokrotnie do rysunku CAD, jednak mającego wiele drobnych różnic, które można załatwić parametrycznością.

 

Co to właściwie jest ten blok parametryczny?

Jest to rodzaj bloku, który można łatwo modyfikować z poziomu rysunku poprzez uchwyty, które mają przypisane określone zachowania w edytorze bloków. W zależności od przypisanych parametrów i akcji takie fragmenty bloków można łatwo obrócić, powiększyć czy przedłużyć. Bloki parametryczne, inaczej zwane Flexiblokami, zostały dodane w ZWCADzie 2024.

Spróbujmy zatem stworzyć taki Flexiblok krok po kroku, zwracając uwagę na odpowiednie połączenie akcji i parametrów. Będziemy do tego potrzebowali bloku, któremu nadamy odpowiednie wartości. W naszym przypadku będą to drzwi, które będę chciał obracać, a także zwiększać ich rozmiar. Drzwi mamy już narysowane, więc skupię się na kluczowych zabiegach.

 

Na końcu artykułu znajduje się film z naszego kanału Youtube, ZWCAD Polska, w którym cały proces jest dokładnie omówiony, wliczając to rysowanie drzwi. 

Zwymiarowany blok drzwi w ZWCADzie

 

 

Zaczynamy tworzyć blok

Wpierw zacznijmy od pokazania tego, na czym będziemy pracować. Po otworzeniu bloku w edytorze, na górze programu pojawi nam się specjalna wstążka z parametrami operacyjnymi.

 

Parametry operacyjne Flexibloków

 

 

 

Pierwsza lista parametrów operacyjnych określa atrybuty, z jakich możemy skorzystać. Znajduje się tam m.in. opcja obracania, wyrównania, odwracania, ruchu liniowego czy biegunowego. Jest to pierwsza rzecz, jaką będziemy musieli określić w naszym przyszłym Flexibloku. 

Do zwiększania szerokości naszych drzwi potrzebny nam będzie parametr biegunowy. Sprawi on, że jednym przyciskiem będziemy mogli poszerzyć drzwi o określone wartości. Oczywiście trzeba będzie wykonać jeszcze kilka kroków, ale to dopiero początek. Wybieramy więc parametr biegunowy i zaznaczamy całą szerokość drzwi.

 

Parametr skalowania drzwi na rysunku CAD

 

 

Od razu przypiszmy odpowiednie wartości do tego parametru. Na pewno chcemy, żeby na naszym rysunku CAD drzwi można było wstawiać w konkretnym rozmiarze. Posłuży nam do tego kilka opcji w panelu właściwości. Odpalamy więc go za pomocą Ctrl+1, zaznaczamy nasz parametr i patrzymy na to miejsce:

 

Zestawienie wartości parametrów

 

 

Wybieramy typ długości jako przyrost, dzięki czemu będziemy mogli wybrać konkretne wartości, o jakie drzwi powiększymy albo pomniejszymy. Zdecydowałem się na 10 cm, a także ustawiłem minimalna i maksymalną długość operacji. Nie chcemy przecież drzwi o szerokości 14 albo 213 cm, prawda?

Teraz czas zająć się drugą z list parametrów operacyjnych, a mianowicie akcjami. Akcje pozwalają nam na wykonanie czynności związanej z parametrem, w tym wypadku będzie to skalowanie. Chcemy, by po zmianie szerokości drzwi dostosowała się cała reszta. Wybieramy więc akcje skalowania, przypisujemy do naszego parametru odległości i zaznaczamy całe drzwi. Pojawi się nam symbol akcji w postaci żółtej błyskawicy, który możemy wstawić gdzieś z boku. 

 

Parametr skalowania w ZWCADzie

 

 

Otrzymamy taki oto efekt. To tylko prosty przykład, a jednak potrafi oszczędzić masę czasu i pracy, zwłaszcza na powtarzalnych obiektach. Oczywiście w przypadku drzwi można utworzyć cztery różne bloki i wstawiać wybrane, ale kto powiedział, że na tym kończymy tworzenie naszego bloku parametrycznego?

Dodajemy kolejne akcje i parametry

Drzwi mogą być prawe albo lewe, wewnętrzne albo zewnętrzne. Obrotowymi się tutaj zajmować nie będziemy, choć bez wątpienia takie występować będą. Natomiast to, w którą stronę się otwierają, jesteśmy w stanie łatwo wprowadzić do bloku poprzez właśnie parametryczność. Będziemy do tego potrzebowali atrybutu Odwracania. Na poniższym przykładzie widać, w jaki sposób można łatwo ustawić odwracanie drzwi w jednym kierunku. Strzałkę zalecamy umieścić na środku, gdyż po kliknięciu w nią już z poziomu rysunku CAD, drzwi zostaną obrócone w konkretną stronę.

 

Parametr odwracania w bloku parametrycznym

 

 

Teraz pozostaje jeszcze dodać drugi stan odwrócenia, tak żeby drzwi można było obrócić w drugim kierunku. Tym razem oś należy poprowadzić pionowo przez środek obiektu, pomocne może okazać się narysowanie linii pomocniczej, by łatwiej wyznaczyć środek.

 

Przygotowany blok parametryczny na rysunku CAD

 

I gotowe. Tak wygląda gotowy projekt naszych drzwi z poziomu edytora bloków. Atrybut Odległość jest powiązany ze skalowaniem drzwi do konkretnego rozmiaru, z góry ustalonego przez nas wcześniej. Następnie mamy Stan odwrócenia powiązany z akcją Odwracania1 oraz Stan odwrócenia1 powiązany z akcją Odwracania3. 

 

Blok parametryczny drzwi wraz z zastosowanymi akcjami

 

 

Czy można zrobić więcej?

Możemy oczywiście jeszcze dodać inne przydatne funkcje do naszych drzwi. Możemy dołożyć obrót, tak by jednym uchwytem można było obrócić obiekt do dowolnego kąta. Możemy zrobić szyk, tak by wstawiać drzwi wielokrotnie w określonych odstępach. Możemy zabawić się widocznością, włączając i wyłączając konkretne fragmenty naszych bloków. 

Zachęcamy do eksperymentów z Flexiblokami. Na naszym kanale Youtube, ZWCAD Polska, zamieściliśmy dokładną instrukcję tworzenia takich drzwi jak tutaj. Przypomnę jednak, że to rozwiązanie zostało dodane dopiero w najnowszej wersji naszego programu CAD.

 

 

 

ZWCAD 2024 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 
Pobierz ZWCAD 2024 64bit PL Pobierz ZWCAD 2024 32bit PL