Baza wiedzy o ZWCAD i nie tylko.

pomoc zdalna

Warto sprawdzić, czy ktoś przed Państwem miał podobny problem, oraz sposób jego rozwiązania.

Proszę wpisać w polu szukaj słowo, które jest związane z problemem, i nacisnąć klawisz ENTER. Następnie zostaną wyszukane wszystkie artykuły zawierające wpisane słowo kluczowe.
Wystarczy kliknąć w artykuł, aby się otworzył.

Być może baza wiedzy wyglląda obecnie niiezbyt okazale, ale będziemy ją dynamicznie rozwijać na podstawie Państwa pytań.

Oto lista kategorii w bazie wiedzy:

Losowe artykuły z bazy wiedzy

Jak spłaszczyć bryłę?

W celu "spłaszczenia" bryły potrzebujemy przejść na papier i należy kliknąć dwa razy w rzutnię.
W pasku poleceń wpisujemy solprof, zaznaczamy bryłę i klikamy ENTER. Następnie program pyta czy wyświetlić ukryte linie na oddzielnej warstwie? Wpisujemy T i ENTER. Na kolejne pytanie: czy przenieść projekt linii profilu na płaszczyznę? Klikamy T i ENTER.

Po tych czynnościach, oprócz warstwy na której znajduje się bryła, zostaną utworzone dwie dodatkowe warstwy. Na jednej będą znajdować się linie niewidoczne, a na drugiej widoczne.

Zaznaczanie obiektów - funkcja fence

Funkcja fence służy do zaznaczania obiektów za pomocą łamanej. Oznacza to, że najpierw musimy uruchomić funkcję, która wymaga zaznaczenia obiektów. Po uruchomieniu funkcji np. move, program prosi o wskazanie obiektów. Teraz wpisujemy f lub fence oraz ENTER i na ekranie wskazujemy linię przecinającą obiekty. Zatwierdzamy dwukrotnie klikając przycisk ENTER i kontynuujemy funkcję uruchomioną wcześniej.

Odszukiwanie plików zapasowych oraz tymczasowych

Jeśli z jakiś powodów utracimy plik dwg lub dane w nim zawarte, w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać plików z rozszerzeniem bak. Jeśli opcja "Twórz kopie przy każdym zapisie" nie została wyłączona, to pliki te bedą znajdować się w tej samej lokalizacji co zapisywane pliki dwg. Wystarczy zmienić rozszerzenie z bak na dwg, otworzyć plik i sprawdzić czy znajduje się w nim wszystko.

Jeśli nie udaje się odszukać plików bak, to można odszukać pliki sv$, które domyślnie znajdują z się katalogu tymczasowym. Dokładną ścieżkę można zobaczyć wybierając z menu Narzędzia->Ustawienia->zakładka Pliki->Ścieżka dostępu plików tymczasowych.
W tej lokalizacji szukamy plików po nazwie lub po dacie. Zmieniamy rozszerzenie sv$ na dwg, otwieramy i sprawdzamy.