Zobacz co potrafi SPCAD - nakładka do ZWCADa przeznaczona głównie dla geodetów, inżynierów i deweloperów
W pierwszym artykule dotyczącym SPCADa przyjrzymy się importowi punktów z pliku CSV i tworzeniu z niego powierzchni 3D wraz z obwiednią i płaszczyznami.
Zapraszam do zapoznania się z artykułem i pobrania wersji testowej SPCAD.
Spis treści:
Import z pliku CSV
SPCAD umożliwia import danych z pliku CSV. Można to zrobić w formie tabeli, ale również jako zbiór punktów w przestrzeni 2D albo 3D.
Po wybraniu funkcji należy wskazać plik źródłowy. Jeśli tworzymy tabelę to kolejnym krokiem będzie wskazanie miejsca na rysunku CAD.
Wstawiona tabela ma formę obiektów tekstowych oddzielonych poliliniami na 3 specjalnie przygotowanych warstwach.
Jeśli natomiast użyjemy pliku CSV do importu punktów, otworzy nam się takie oto menu:
Należy tutaj ustawić kilka rzeczy, np. w jaki sposób program ma rozpoznawać i wstawiać punkty. W tym celu ustawiłem wartości X i Y oraz wysokość w odpowiednim miejscu, tak by SPCAD brał pod uwagę odpowiednią kolumnę. Dodatkowo zaimportowałem wartość CODE, tak by stworzyć od razu punkty na odpowiednich warstwach.
Tak oto prezentuje się zaimportowany plik CSV wraz z warstwami na rysunku CAD:
Tworzenie obwiedni
ZWCAD może w łatwy sposób zrobić obwiednie punktów w trójwymiarze dzięki nakładce SPCAD. W tym celu należy uruchomić funkcje tworzenia powłoki:
Po uruchomieniu polecenia należy zaznaczyć obszar i potwierdzić Enterem. Następnie SPCAD poprosi o ustawienie stopnia głębokości.
Na rysunku CAD zostanie stworzona obwiednia w formie polilinii na obecnej warstwie.
Tworzenie powierzchni TIN
TIN (Triangulated Irregular Network) to sposób przedstawienia powierzchni, który składa się ze zbioru trójkątów. Wierzchołki tych obiektów mają atrybuty a ich powierzchnia reprezentuje nachylenie albo ekspozycje.
ZWCAD z nakładką SPCAD pozwala na tworzenie takiej powierzchni w prosty sposób. Stworzono do tego celu funkcję Utwórz TIN:
Po uruchomieniu otworzy się specjalne menu, w którym można przygotować taką powierzchnię.
Po ustaleniu nazwy obwiedni, dopasowana zostanie nazwa warstwy, choć oczywiście można ją stworzyć własnoręcznie. Następnie należy wybrać obiekty, w tym wypadku korzystam z gotowej grupy zaimportowanej wcześniej, można również podać punkty ręcznie albo z konkretnej warstwy.
Zaznaczając okienko Breaklines możemy stworzyć w ZWCADzie ściany 3D dla naszej powierzchni. Należałoby wtedy wybrać warstwę albo obiekty, które byłyby podstawą.
Opcja Clip to Boundary umożliwia ograniczenie tworzenie powierzchni do granicy. Warto w tym celu skorzystać z utworzonej wcześniej przez SPCADa polilinii.
Można także w ustawieniach wybrać kolorystykę dla powierzchni TIN. Na potrzeby tego artykułu wybrałem 8 kolorów, tak by efekt był wyraźny.
Po kliknięciu OK i odczekaniu aż program skończy zobaczymy efekt:
Lepiej widać po zbliżeniu i zmianie widoku na trójwymiarowy. Bardzo pomocna tutaj będzie kostka widoku dodana w najnowszej wersji ZWCADa albo przytrzymanie klawisza Shift podczas obracania widoku:
Wstawianie legendy
Po uruchomieniu menedżera TIN możemy w prosty sposób wstawić legendę do naszego projektu CAD.
Oprócz najbardziej podstawowych funkcji jak np. włączanie widoczności warstw możemy też umieścić legendę albo sprawdzić szczegóły dla różnych powierzchni TIN utworzonych w SPCADzie.
Zapraszam do przetestowania nakładki SPCAD samodzielnie albo poczytania o niej więcej pod tym adresem.
Pobierz SPCAD Pobierz broszurę nakładki SPCAD Zobacz SPCAD w sklepie