Zapoznaj się z kolejnym rozdziałem naszego poradnika do nakładki SPCAD

W kolejnym artykule dotyczącym nakładki do ZWCADa - SPCAD przyjrzymy się tworzeniu i definiowaniu linii trasowania oraz generowaniu profili i przekrojów. Wykorzystam do tego rysunek sporządzony w poprzedniej części.

 

Spis treści:

  1. Definiowanie linii trasowania.
  2. Oznaczanie linii przekroju.
  3. Przekroje poprzeczne.
  4. Profil podłużny.

 

Definiowanie linii trasowania

Na początek potrzebna będzie polilinia. Narysowałem więc taką opierając się na modelu TIN, prowadząc ją po punktach charakterystycznych. 

 

Polilinia narysowana na płaszczyźnie TIN

 

 

Następnym krokiem będzie określenie linii trasowania na podstawie te narysowanej polilinii. Jest w tym celu przygotowana funkcja Definiowanie wyrównania w panelu Topografia.

 

Definiowanie wyrównania w SPCADzie

 

 

Po uruchomieniu funkcji w ZWCADzie pokaże się okno, w którym należy wskazać swoją polilinię.

 

Tworzenie linii trasowania w nakładce do ZWCADa

 

 

Można oczywiście określić ich więcej, zmienić im nazwę czy kolor. W przypadku, kiedy na rysunku jest ich więcej, można w szybki sposób przenieść się do wybranych linii za pomocą ikony lupy.

 

Oznaczanie linii przekroju

Mając zdefiniowaną linię trasowania, możemy przejść do tworzenia przekroju poprzecznego. Obok poprzedniej funkcji znajduje się ta, jaką będziemy potrzebować teraz.

 

Tworzenie przekroju poprzecznego

 

 

Po uruchomieniu, pokaże nam się zaawansowany generator, który będzie się opierał o poprzednie działanie.

 

Menu przekroju poprzecznego

 

 

Domyślnie zostanie wybrana wcześniej stworzona linia trasowania. Zmieniłem odległość pomiędzy oznaczeniami ze 100 do 50, ustawiłem inne kolory dla warstw, zwiększyłem wartość tekstu do 8 oraz ustaliłem równą odległość po obu stronach. Przyciskiem Preview możemy zobaczyć podgląd w ZWCADzie, a kiedy będziemy zadowoleni to wystarczy potwierdzić klawiszem OK.

 

Gotowa linia przekroju poprzecznego

 

 

Tak wygląda rezultat.

 

Przekroje poprzeczne

W tym samym miejscu na wstążce SPCADa znajduje się funkcja do tworzenia przekrojów poprzecznych na podstawie TIN. Po uruchomieniu otworzy takie oto menu:

 

Tworzenie przekroju poprzecznego z płaszczyzny TIN

 

 

Na samej górze należy wskazać przygotowane wcześniej atrybuty takie jak linia trasowania czy TIN, które będą teraz opisywane.

Następnie widzimy tabelę poglądową. Pierwsza kolumna odpowiada za odległość pomiędzy oznaczeniami, która była ustalana wcześniej. SPCAD domyślnie sugerował 100, jednak zmieniałem to na 50. Kolejna odpowiada za długość przekroju i jest sumą tego, co wybraliśmy po obu stronach. Jako że wybrałem obustronnie po 10 jednostek, jest tak odwzorowane w tabeli.

Ostatnią rzeczą do ustalenia jest kolejność wstawiania przekrojów. W swoim przykładzie skorzystam z ostatniej opcji - siatki.

 

Siatka wstawionych przekrojów

 

 

Tak wyglądają wstawione przekroje do ZWCADa. Po zbliżeniu możemy zobaczyć więcej szczegółów.

 

Przykładowy przekrój zrobiony przy pomocy nakładki SPCAD

 

 

Profil podłużny

Kolejnym punktem w tym przewodniku po SPCADzie jest tworzenie profili podłużnych. Po raz kolejny skorzystamy z panelu Topografia:

 

Menu tworzenia profilu podłużnego

 

 

Otworzy się proste menu, w którym wybieramy przygotowaną linię trasowania oraz TIN.

 

Menu tworzenia profilu podłużnego

 

 

Następnie wstawiamy gotowy wykres do rysunku.

 

Wstawiony do rysunku CAD profil podłużny

 

 

Jak więc możemy zauważyć, SPCAD umożliwia wiele i w wygodny sposób. Zarówno geodeci, deweloperzy, jak i drogowcy znajdą w nim wiele przydatnych narzędzi.

Zapraszam do przetestowania nakładki samodzielnie albo poczytania o niej więcej pod tym adresem.

 

 

SPCAD pozwala wykonać analizę chłonności inwestycyjnej terenu, obliczyć masy ziemne czy wykonać przekrój terenu. SPCAD umożliwia również import i eksport danych geoprzestrzennych oraz pracę na wielu geodezyjnych układach odniesienia.

Pobierz SPCAD  Pobierz broszurę nakładki SPCAD  Zobacz SPCAD w sklepie