Skorzystaj z wyjątkowej oferty przedsprzedażowej!
Z przyjemnością informujemy o wydaniu wersji Beta ZW3D 2026. W związku z tym wydarzeniem przygotowaliśmy specjalną ofertę przedsprzedażową.
W okresie od 18 kwietnia do 10 czerwca 2025 roku, przy zakupie nowej licencji lub aktualizacji starszej wersji do ZW3D 2025, oferujemy bezpłatną aktualizację do ZW3D 2026 po jej oficjalnym wydaniu.
Poniższy artykuł przedstawia nowości i usprawnienia wprowadzone w programie ZW3D 2026, który jest zaawansowanym narzędziem CAD/CAE/CAM do projektowania 3D.
ZW3D 2026 Beta jest dostępny w wersji testowej, którą można pobrać klikając w link poniżej.
Pobierz teraz wersję Beta ZW3D 2026!
Pobierz ZW3D 2026 64bit PL (Windows 10 i 11) Pobierz ZW3D 2026 64bit PL (Windows 7)
Spis nowości:
- Synchronizacja modeli 3D.
- Generowanie rowków i gwintów.
- Poprawa wydajności na złożeniach.
- Automatyczne wymiarowanie.
- Ulepszone operacje inżynierskie.
- Ulepszone kopiowanie.
- Dodatkowe opcje widoków w dokumentacji.
- Konwersja kształtów na arkusz blachy.
- Analiza przepływów płynów.
- Inteligentne tworzenie wiązań.
- Ulepszony wybór powierzchni w module CAM.
Synchronizacja modeli 3D, dokumentacji 2D i dokumentacji DWG/DXF
Nowa funkcja automatycznej synchronizacji rysunków DWG i DXF jest bardzo wygodna dla użytkowników korzystających z programów 3D i 2D. Wybranie opcji synchronizacji wymiarów pozwala na automatyczną aktualizację wymiarów w rysunku DWG/DXF, po zmianach wprowadzonych w modelu 3D, lub po dodaniu nowych widoków lub przekrojów w dokumentacji 2D.
Generowanie różnych typów rowków i gwintów 3D
W sekcji narzędzi inżynierskich pojawiło się nowe polecenie Rowek, pozwala na pominięcie etapu tworzenia szkicu. Teraz rowek tworzymy przez wybranie ściany i uzupełnienie parametrów takich jak długość, wysokość i promień. Dotychczas aby stworzyć gwint 3D, tzn. fizycznie wycięty kształt, w operacji gwint należało wstawić szkic o określonych parametrach. Teraz wystarczy wybrać powierzchnię, odsunięcie oraz rodzaj gwintu, który chcemy wstawić.
Poprawa wydajności pracy z bardzo dużymi złożeniami
ZW3D dostosowuje się do wysokich wymagań firm pracujących z bardzo dużymi złożeniami. Zeszłoroczna wersja była ogromnym krokiem naprzód, a wersja ZW3D 2026 to kontynuacja tego rozwoju. W programie poprawiono szybkość wyświetlania złożeń o bardzo dużej liczbie komponentów i zwiększono wydajność tworzenia rysunków 2D dla tak dużych zespołów. Ponadto czas potrzebny na zrealizowanie danej operacji w złożeniu zawierającym 4500 komponentów został skrócony o połowę w porównaniu do poprzedniej wersji programu.
Autowymiarowanie dokumentacji 2D
W nowej wersji programu rozwinięto funkcję autowymiarów. W środowisku dokumentacji możemy teraz tworzyć różne szablony autowymiarowania, przypisując wybrane rodzaje wymiarów do nazwy szablonu. W ten sposób w jednym arkuszu możemy użyć paru szablonów, różnych dla danych widoków. Szablonów możemy też używać edytując ustawienia auto dokumentacji dla złożenia.
Ulepszone operacje inżynierskie
W operacji tworzenia żebra pojedynczego lub rozgałęzionego możemy dodać zaokrąglenia, z rozróżnieniem na krawędzie wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto pojawiły się nowe polecenia szczególnie przydatne w projektowaniu modeli z tworzyw sztucznych. W ZW3D 2026 możemy dodawać kształty pod otwory, także gwintowane lub kształty pod rowki i zatrzaski w jednym poleceniu. Operacja rowka została wzbogacona o możliwość tworzenia dopasowanego wzajemnie rowka na dwóch zazębiających się elementach.
Ulepszone kopiowanie elementów
W ZW3D 2026 możemy kopiować wiele elementów jednocześnie z zachowaniem ich wewnętrznych zależności. Podczas kopiowania możemy wybrać czy chcemy zachować wiązania, czy zdefiniować nowe zależności. W operacji lustra, w odniesieniu do komponentów program będzie analizował konieczność utworzenia kopii komponentu. Jeśli nie będzie to konieczne program nie utworzy kopii, tylko ponownie użyje istniejącego elementu.
Dodatkowe opcje widoków w dokumentacji 2D
Pojawiło się kilka nowych funkcji przydatnych do pokazywania szczegółów. Widok przekroju może odnosić się do geometrii łuku, dzięki czemu łatwiej pokazać elementy takie ja turbiny i łożyska. Ponadto w widokach z obróconym kątem możemy dostosować kąt, narzędzia dostosowania znajdują się pod prawym przyciskiem myszy. Kąt, o który obróciliśmy widok możemy wyświetlić na etykiecie. Możemy też używać splajnu jako granicy w widokach szczegółu i wyświetlać linie zakończenia gwintu w przekrojach.
Prosta konwersja kształtów na arkusz blachy i nowa funkcja tworzenia kratki wentylacyjnej (odpowietrznika)
Kształty blach pochodzące z innych programów możemy zamienić w arkusz przy pomocy jednego polecenia. Wystarczy wskazać nieruchomą powierzchnię, zaznaczyć zgięcia i rozerwania. W poleceniu możemy zdefiniować parametry takie jak grubość blachy czy promień zgięcia. Jest też nowe polecenie Odpowietrznik, służące do tworzenia kratek wentylacyjnych w jednej operacji.
Nowość w module MES, analiza przepływu płynów
Przy pomocy tego narzędzia możemy badać przepływy w rurach, kanałach i zaworach, optymalizować opór przepływu, analizować charakterystyki przepływów i symulować straty energii.
Inteligentne tworzenie wiązań
Funkcja skraca czas potrzebny na określenie zależności pomiędzy elementami złożenia. Po zaznaczeniu dwóch komponentów pojawi się pasek z podpowiedzią wiązań. Pasek jest wygodny w użyciu i eliminuje potrzebę otwierania menu wiązań. Podobnie działa nowa funkcja blokowania wielu komponentów w jednym poleceniu, wystarczy zaznaczyć kilka komponentów aby pojawił się pasek z ikoną kłódki.
Ulepszony wybór powierzchni w module CAM
Mamy pięć nowych poleceń, pierwsze z nich to frezowanie regionu, w tym poleceniu wskazując powierzchnię, określamy obszar cięcia i ograniczenia. Funkcja stała Z służy do obróbki stromych obszarów metodą dzielenia obróbki na warstwy. Funkcja fazowania i usuwania zadziorów pozwala uniknąć lub zmniejszyć potrzebę późniejszego szlifowania i polerowania ostrych krawędzi. Funkcja fazowania wgłębnego pozwala na dokładną obróbka wypukłych narożników. Piąta operacja fazowanie narożników pozwala uzyskać dokładne przejścia na wklęsłych narożnikach.