Kurs ZWCAD
- Szczegóły
- Kategoria: Kurs ZWCAD 2022/2023
Z przyjemnością publikujemy kurs obsługi programu do projektowania CAD na przykładzie ZWCAD 2022, 2023 i 2024.
Poprzedni kurs obsługi składający się z 9 filmów (zamieszczony jest tutaj) wciąż cieszy się dużą popularnością.
Postanowiliśmy jednak nagrać nowe filmy w obecnej wersji ZWCAD, zwracając uwagę na nowe funkcje jakie się pojawiły. Duże zmiany wprowadziliśmy np. w samym interfejsie programu - możemy wyświetlać wstążkę w klasycznym układzie ikon lub menu klasyczne we wstążce. Dodaliśmy również nowe opcje wprowadzania dynamicznego współrzędnych przy funkcjach rysowania i edycji.
Filmy publikujemy co kilka dni. Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube aby otrzymywać informacje o nowej części kursu zaraz po premierze.
Kurs ZWCAD 2017
- Szczegóły
- Kategoria: Filmy szkoleniowe
Na filmie pokazaliśmy jak ustawienić własne środowisko pracy w programie CAD:
- Wybór interfejsu (klasyczny lub wstążkowy).
- Ustawienia pasków ikon.
- Rozmiar celownika.
- Styl obszaru zaznaczania.
- Zmiana sposobu zaznaczania elementów (z klawiszem SHIFT lub bez).
Samouczek ZWCAD
- Szczegóły
- Kategoria: Samouczek ZWCAD
Słowo wstępne do samouczka
Programy wspomagające projektowanie CAD są dzisiaj nieodłącznym narzędziem pracy inżynierów, projektantów, architektów – jednym słowem ludzi którzy na co dzień zajmują się tworzeniem dokumentacji technicznej.
Jednym z takich programów, dostępnych w języku polskim, jest ZWCAD firmy ZWSOFT. Mnogość dostępnych narzędzi sprawia, iż projektowanie w nim ograniczone jest wyłącznie wyobraźnią twórców i możliwościami technologicznymi wykonawców. Niestety jest jeden „kamyczek w ogródku” wszystkich programów wspomagających projektowanie – każdy z nich jest tylko tak dobry jak obsługujący go człowiek. Innymi słowy bardzo ułatwiają one proces tworzenia, ale nie zastąpią fachowej wiedzy popartej doświadczeniem.
Niniejszy podręcznik powstał z myślą o osobach dopiero rozpoczynających swoją przygodę z programami CAD-owskimi, stąd też znajduje się w nim dużo opisów w sposób możliwie najprostszy wyjaśniających kulisy pracy z programem. Wychodząc z założenia, że ma to być książka techniczna a nie powieść, owe opisy starałem się stworzyć tak, aby zawierały jak najwięcej treści i jak najmniej tekstu.
Kurs LISP część 1 - Narzędzia do LISP
- Szczegóły
- Kategoria: Kurs LISP
Twórcom ZWCADa nie udało się dotychczas opracować środowiska programistycznego dla LISP. O ile jest mi wiadomo, prace takie trwają, niestety przewidywany czas realizacji nie jest mi znany, do czasu wydania takiego środowiska musimy więc radzić sobie ogólnie dostępnymi narzędziami. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zwykły podstawowy edytor tekstu np. Notatnik. Ja używam programu Notepad++ (do pobrania poniżej) z kilku powodów:
- Kolorowanie składni. Dzięki temu łatwo jest czytać kod, wiemy co jest nazwą funkcji, a co jej parametrami. Można też w łatwy sposób sprawdzić które nawiasy są pozamykane (a to bardzo ważne a można się w tym pogubić, po kliknięciu nawiasu podświetla nam się odpowiadający mu nawias otwierający lub zamykający.
- Kolorowanie wystąpień wyrazów. Dzięki temu łatwiej jest odnaleźć te same funkcje, zmienne itp
- Autouzupełnianie. Domyślnie jest to wyłączone, ale można ustawić podpowiedzi czyli zaczynamy pisać np. nazwę funkcji, a program podpowiada resztę. Mała rzecz a cieszy, zwłaszcza, gdy trzeba napisać np. vlax-ename->vla-object.
- Makra. Istnieje możliwość nagrywania makr i przypisywania im skrótów klawiaturowych.
- Zwijanie wierszy. Przy większych plikach znalezienie np. określonej funkcji może być uciążliwe, dzięki tej opcji możemy zwinąć wiele wierszy i widoczna będzie tylko pierwsza linia.
- Program jest darmowy.
Debugowanie możemy wykonać jedynie w ZWCAD (do pobrania poniżej) przez wykonanie programu i sprawdzanie zachowania.
Opis renderingu
- Szczegóły
- Kategoria: Opis renderingu
Drogi czytelniku, firma Usługi Informatyczne Szansa Sp. z o.o. oddaje w Twoje ręce drugą już publikację dotyczącą programu wspomagającego projektowanie ZWCAD. Dla przypomnienia pierwsza z nich, Podstawy rysowania 2D, ukazała się z początkiem zeszłego roku i dostępna jest w postaci elektronicznej na poświęconej temu programowi stronie internetowej:
O ile Podstawy rysowania 2D przeznaczone są dla osób rozpoczynających przygodę z ZWCAD-em, o tyle Rendering adresowany jest do użytkowników potrafiących już samodzielnie w nim pracować. Tym samym przedstawione są wyłącznie zagadnienia związane z wizualizacją, nie jest omówiony np. sposób tworzenia brył 3D. Zasadniczy układ niniejszego podręcznika pozostał bez zmian, tzn. każdy kolejny rozdział jest kontynuacją poprzedniego tworząc logiczną całość pozwalającą coraz bardziej zagłębić się w zagadnienia renderingu.
Uwaga. Ten kurs renderingu dotyczy archiwalnych programów CAD: ZWCAD Classic oraz ZWCAD 2012. Opublikowaliśmy ten kurs ponad 10 lat temu. W obecnej wersji ZWCAD dostępny jest zupełnie inny silnik do renderingu.
Opis parametryzacji
- Szczegóły
- Kategoria: Kurs parametryzacji
Parametryzacja to już trzecia publikacja dotycząca programu wspomagającego projektowanie ZWCAD.
Ukazuje się ona równocześnie z podręcznikiem Rendering i jest odpowiedzią firmy Usługi Informatyczne SZANSA na liczne zapytanie Klientów dotyczące zarówno samego programu jak i dotyczących go materiałów szkoleniowych w języku polskim.
Parametryzacja adresowana jest do użytkowników potrafiących już samodzielnie pracować w ZWCAD-zie. Jej zakres tematyczny dotyczy wyłącznie zagadnień związanych z narzucaniem więzów, wstawianiem wymiarów parametrycznych czy też narzucaniem relacji pomiędzy nimi.
W niniejszym opracowaniu, podobnie jak w dwu poprzednich, zachowany został układ podręcznika w którym każdy kolejny rozdział jest kontynuacją poprzedniego tworząc tym samym logiczną całość pozwalającą stopniowo zagłębić się w zagadnienia parametryzacji.
Parametryzacja jest dostępna w programie ZWCAD 2011 oraz ZWCAD 2012 (link poniżej).
Uwaga. To opis archiwalnej funkcjnonalności. W obecnej wersji ZWCAD parametryczność nie jest dostępna.