Interfejs użytkownika

Zarówno okno programu ZWCAD jak i jego elementy można dostosować do swoich potrzeb, na przykład poprzez przestawianie pasków z funkcjami, ustawienie paska poleceń czy statusu. Paski narzędzi i poleceń mogą zostać umieszczone w dowolnym miejscu na ekranie programu, albo przyłączone do krawędzi. Na górze programu znajduje się pasek menu, który także podlega personalizacji.

 

Menu aplikacji

Aby uzyskać dostęp do tworzenia, otwierania i publikowania plików albo wyszukiwania poleceń, naciśnij ikonę z logiem programu ZWCAD.

 

Wyszukiwanie poleceń

Wyszukiwarka poleceń dostępna jest na pasku szybkiego dostępu, na wstążce oraz w menu programu. Pozycje możesz wpisywać w dowolnym języku, a rezultaty będą dostępne bezpośrednio w menu.

Personalizacja środowiska pracy w programie CAD

ZWCAD oferuje wiele możliwości dostosowania programu do indywidualnych potrzeb.

 

Ustawienia interfejsu

Opcje pozwalają na zmianę wielu ustawień zarówno interfejsu jak i panelu rysowania.

Ustawienia interfejsu obejmują:

  • Automatyczny zapis - oznacza to zapisywanie rysunku w określonych odstępach czasu. Aby włączyć tą opcje należy wpisać wartość (w minutach) w odpowiednie pole w zakładce Otwieranie i zapisywanie
  • Schemat koloru - w zakładce Wyświetlanie można zmieniać motyw programu pomiędzy jasnym a ciemnym.
  • Kolory - w zakładce Wyświetlanie można także zmieniać kolor min. tła, dynamicznego wprowadzania, krzyża nitkowego czy linii osi siatki. 
  • Kolor uchwytu - również kolor tego element można zmienić, opcja ta dostępna jest w zakładce Wybieranie.
  • Czcionka - zmiana ustawień czcionki w programie i w polach tekstowych jest dostępna w zakładce Wyświetlanie. Zmiana czcionki nie wpłynie na już gotowe teksty w rysunku. 
  • Ścieżki wyszukiwania - w zakładce Plik jest dostępne wiele opcji na ustawienie domyślnych ścieżek plików pomocniczych takich jak rysunki, czcionki, szablony itp.

Paski narzędzi

Paski narzędzi zawierają przyciski rozpoczynające polecenia, a najeżdząjąc myszą na ikony pojawia się nazwa wskazywanej funkcji. Standardowy pasek widoczny na górze programu jest podobny do tego spotykanego w pakiecie Micosoft Office. Pasek ten zawiera główne polecenia programu ZWCAD takie jak np. Kopiuj, Zbliż, ale także znane z Office funkcje pokroju Nowy, Otwórz albo Zapisz. 

 

Główny pasek narzędziowy w programie ZWCAD

 

Menu klasyczne wyświetla domyślnie także inne paski, takie jak:

  • Właściwości

Pasek z właściwościami podstawowych elementów programu ZWCAD

  • Style

Pasek stylów w programie ZWCAD

  • Modyfikacja

Pasek z funkcjami modyfikacji obiektów

  • Rysuj

Pasek z funkcjami rysowania w programie ZWCAD

  • Warstwy

Pasek narzędzi z dostępnymi funkcjami warstw

Odzyskiwanie uszkodzonego pliku

Możesz odzyskać część lub nawet całość danych, poprzez odzyskania pliku zapasowego, albo za pomocą poleceń. Dzięki temu można zlokalizować i naprawić błędy. Uszkodzenia pliku mogą się zdarzyć przez błędy systemu, awarie prądu albo komputera, dlatego najlepiej często zapisywać projekt.

Jeśli plik jest tylko nieznacznie uszkodzony to ZWCAD sam go naprawi przy otwarciu, natomiast jeśli jest potrzeba większej ingerencji, możesz zastosować polecenie NAPRAW żeby otworzyć taki plik, a następnie TEST żeby go naprawić. Pomimo tego że programowi może się udać naprawić plik, nie ma gwarancji że będzie to dokładnie taki sam plik jak oryginał. Dlatego najlepiej zawsze robić zapasowe pliki. Kopia zapasowa tworzona przez program ma rozszerzenie .bak, można po awarii ją wczytać do programu i zapisać w normalnym formacie .dwg.

W przypadku awarii sprzętu, oprogramowania albo problemów z zasilaniem, aplikacja jest w stanie otworzyć kopię zapasową. Po następnym uruchomieniu programu włączy się menadżer odzyskiwania pliku z dostępem do kopii zapasowych. Wystarczy wtedy wybrać konkretny plik i program zrobi resztę. 

Pliki do naprawy dzielą się na:

  • odzyskane pliki po zamknięciu programu - .dwg
  • pliki autozapisu - .zw$
  • kopie zapasowe - .bak
  • oryginalny plik - .dwg

Tworzenie i zapisywanie rysunku

Kiedy zmienne systemowe FILEDIA i STARTUP są ustawione na 1, wpisanie polecenia NOWY otwiera okno nowego rysunku.

 

Menu tworzenia nowego rysunku w programie ZWCAD

 

Natomiast kiedy zmienna FILEDIA pozostaje taka sama ale STARTUP wynosi 0, wpisanie polecenia NOWY otwiera wybór dowolnego lub domyślnego szablonu. 

Odświeżenie i regeneracja rysunku

Podczas pracy nad rysunkiem może się zdarzyć, że po wypełnieniu polecenia zostaną jakieś niechciane elementy. Można się ich łatwo pozbyć za pomocą polecenia PRZERYS albo wybierając opcje Zregeneruj z zakładki Widoki. 

Informacje o wartościach na rysunku są przechowywane w bazie danych, co daje bardzo wysoki poziom precyzji. Czasami jednak rysunek musi być przeliczony albo zregenerowany, żeby wyświetlić wszystkie wartości dokładnie w ich miejscach na rysunku. Jest to robione automatycznie, możesz to jednak zrobić ręcznie za pomocą polecenia REGEN albo REGENALL dla wszystkich okien. 

 

Zbliżenie i oddalenie

Za pomocą polecenia ZOOM można zbliżać lub oddalać obraz wedle swoich potrzeb. Polecenie to nie zmienia wielkości obiektów w rysunku, jedynie przybliżenie do nich. Kursor zmienia się wtedy na szkło powiększające które pozwala zbliżać się do obrazu. Najprostszą metodą obsługi funkcji ZOOM jest jej panel, na którym można używać funkcji powiększenia i pomniejszenia, które zmieniają widok na ekranie o połowę. 

Ustawianie widoku 3D w programie CAD

Możesz ustawić widok 3D dla lepszej widoczności brył. Dzięki widokowi izometrycznemu łatwiej dostrzec dodatkowe elementy.

Jest kilka sposobów na zmiane kąta patrzenia na obiekt w 3D:

  • wybranie gotowego widoku 3D z menu,
  • wpisanie współrzędnych albo kątów lokacji 3D,
  • modyfikacja układu współrzędnych,
  • zmiana widoku za pomocą myszy.

Przeglądanie modeli 3D jest dostępne tylko w Modelu, natomiast na papierowym arkuszu dostępny jest tylko widok z góry.

Jednostki miary

Przy rozpoczęciu pracy w rysunku należy określić jednostki miary i ich dokładność. 

 

Okno jednostek miary i dokładności