Odzyskiwanie uszkodzonego pliku

Możesz odzyskać część lub nawet całość danych, poprzez odzyskania pliku zapasowego, albo za pomocą poleceń. Dzięki temu można zlokalizować i naprawić błędy. Uszkodzenia pliku mogą się zdarzyć przez błędy systemu, awarie prądu albo komputera, dlatego najlepiej często zapisywać projekt.

Jeśli plik jest tylko nieznacznie uszkodzony to ZWCAD sam go naprawi przy otwarciu, natomiast jeśli jest potrzeba większej ingerencji, możesz zastosować polecenie NAPRAW żeby otworzyć taki plik, a następnie TEST żeby go naprawić. Pomimo tego że programowi może się udać naprawić plik, nie ma gwarancji że będzie to dokładnie taki sam plik jak oryginał. Dlatego najlepiej zawsze robić zapasowe pliki. Kopia zapasowa tworzona przez program ma rozszerzenie .bak, można po awarii ją wczytać do programu i zapisać w normalnym formacie .dwg.

W przypadku awarii sprzętu, oprogramowania albo problemów z zasilaniem, aplikacja jest w stanie otworzyć kopię zapasową. Po następnym uruchomieniu programu włączy się menadżer odzyskiwania pliku z dostępem do kopii zapasowych. Wystarczy wtedy wybrać konkretny plik i program zrobi resztę. 

Pliki do naprawy dzielą się na:

  • odzyskane pliki po zamknięciu programu - .dwg
  • pliki autozapisu - .zw$
  • kopie zapasowe - .bak
  • oryginalny plik - .dwg

 

Zapisywanie rysunku

Pliki rysunku można zapisywać do wykorzystania w przyszłości, a zapisywany plik ma format .dwg. Można także zapisywać rysunki w formatach .dxf (Drawing Exchange Format) lub .dwt (szablon). Samo użycie szablonu do stworzenia rysunku w żaden sposób nie modyfikuje zawartości tego szablonu.

 

Funkcja autozapisu

Możesz włączyć tą opcje żeby program zapisywał rysunek automatycznie, co przydaje się w przypadku awarii. W takim przypadku rysunek jest zapisywany w określonych odstępach czasu i w formacie .zw$. Taki plik jest usuwany kiedy program zostanie zamknięty normalnie, jednak w przypadku awarii np. prądu pozostaje by móc go odtworzyć. 

 

Kopia zapasowa

ZWCAD tworzy kopie zapasowe z rozszerzeniem .bak i obecnej nazwy projektu. W każdej chwili można wrócić do poprzedniej wersji rysunku używając rozszerzenia .dwg zamiast .zw$.

 

Zapisywanie części rysunku

Polecenie PISZBLOK pozwala na stworzenie nowego rysunku z części już istniejącego. Możesz wybrać elementy z obecnego projektu i zapisać je w nowym rysunku.

 

Zapisywanie do innego typu pliku

Wybierz format pliku do zapisu z dostępnych opcji w menu zapisu. Do wyboru są wcześniejsze wersje .dwg, .dxf lub .dwt.  

 

Przyspieszanie zapisu pliku

W celu przyspieszenia zapisywania plików można ograniczyć stopień zapisywania rysunku za pomocą polecenia ISAVEPERCENT albo za pomocą Opcji. Ta funkcja nadpisuje tylko część rysunku, pomijając pustą i niepotrzebną przestrzeń oszczędzając tym samym rozmiar pliku i czas zapisu. Ustalona przez funkcje wartość procentowa zwiększa się aż dokona się pełen zapis. Kiedy zmienna ISAVEPERCENT jest ustawiona na 0, dokonywane są pełne zapisy - nie zajmuje to mniej czasu ale za to cały rysunek jest zachowany. 

 

Raport błędów

W przypadku nagłej awarii programu powstaje raport błędów zawierający wszystkie informacje o zaistniałej sytuacji, opcjonalnie można także wysłać taki raport. Pomoże to usprawnić program i zapobiec takim awariom w przyszłości. Powstanie folder pod adresem C:\Users\<Current User>\AppData\Roaming\ZWSoft\ZWCAD\<Version>\<Language>\CrashReport, albo X:\Documents and Settings\Current User\Application Data\CrashReport w przypadku Windows 7. Przy występującym błędzie można także opisać sytuacje w której błąd wystąpił, wpisując ją w odpowiednie pole. Program tworzy pliki z opisem błędów w formatach .zcr, .dmp, .reg i do tego sam raport. W oknie błędu można także kliknąć, żeby zobaczyć zawartość błędów. 

W przypadku pracy na Windows XP pliki awarii są zapisywane w formacie .zcr, .dmp, .reg, a pliki .dmp mają taką samą nazwę jak wygenerowane w ten sposób błędy. 

 

Wysyłanie raportu 

Można wysłać raport błędu klikając odpowiedni przycisk. W przypadku problemów z połączeniem, wyskoczy odpowiednie polecenie z prośbą o wysłanie raportu pod adres: crashreport@zwcad.com. Oczywiście wysyłanie raportu jest dobrowolne.