Słowo wstępne do samouczka

Programy wspomagające projektowanie CAD są dzisiaj nieodłącznym narzędziem pracy inżynierów, projektantów, architektów – jednym słowem ludzi którzy na co dzień zajmują się tworzeniem dokumentacji technicznej.

Jednym z takich programów, dostępnych w języku polskim, jest ZWCAD firmy ZWSOFT. Mnogość dostępnych narzędzi sprawia, iż projektowanie w nim ograniczone jest wyłącznie wyobraźnią twórców i możliwościami technologicznymi wykonawców. Niestety jest jeden „kamyczek w ogródku” wszystkich programów wspomagających projektowanie – każdy z nich jest tylko tak dobry jak obsługujący go człowiek. Innymi słowy bardzo ułatwiają one proces tworzenia, ale nie zastąpią fachowej wiedzy popartej doświadczeniem.

Niniejszy podręcznik powstał z myślą o osobach dopiero rozpoczynających swoją przygodę z programami CAD-owskimi, stąd też znajduje się w nim dużo opisów w sposób możliwie najprostszy wyjaśniających kulisy pracy z programem. Wychodząc z założenia, że ma to być książka techniczna a nie powieść, owe opisy starałem się stworzyć tak, aby zawierały jak najwięcej treści i jak najmniej tekstu.

Materiał dydaktyczny przedstawiony w poszczególnych rozdziałach tych ćwiczeń jest ściśle ze sobą powiązany, tzn. każdy nowy rozdział jest kontynuacją poprzednich – w ten sposób drogi Czytelniku samodzielnie tworzysz dokumentację techniczną od postawienia pierwszej kreski aż po wypełnienie tabelki rysunkowej. Wybór takiego układu ćwiczeń wynika z przekonania, iż przedstawienie ogromnej ilości wiedzy w postaci omówienia wszystkich dostępnych funkcji i ich opcji bez praktycznego zastosowania jest podobne do nauki jazdy samochodem w garażu – kursant będzie wiedział co do czego służy ale nie będzie potrafił samodzielnie prowadzić auta. Stąd też w sposób praktyczny przedstawione są te narzędzia, które pozwolą Ci podjąć samodzielną pracę, a różne tajniki i niuanse programu poznasz samodzielnie lub z pomocą bardziej doświadczonych kolegów.

 

Aby rozpocząć naukę w programie ZWCAD proszę pobrać jedną z wersji testowych i zainstalować ją na komputerze.

 

ZWCAD PL 32bit lub ZWCAD PL 64bit

 

Działa ona przez 30 dni i jest w pełni funkcjonalna (wszystkie opcje działają, nie ma ograniczenia co do wielkości otwieranych i zapisywanych plików). Aby ją pobrać i zainstalować nie trzeba podawać swoich danych osobowych, i nie trzeba jej rejestrować. Wersję testową można instalować na dowolnej liczbie komputerów w domu lub w biurze. Po okresie 30-tu dni nie jest wymagana deinstalacja programu ZWCAD. Po upływie okresu testowego zablokowana zostaje możliwość zapisu pliku. W okresie testowym, i po jego upływie program może być użytkowany na komputerach komercyjnych.

 

Klikając na linki w menu na górze można otworzyć odpowiedni rozdział samouczka.

W tekst samouczka CAD wplecione są filmy z lektorem dotyczące omawianego tematu. Cały kurs CAD z filmami jest dostepny tutaj.