Śledzenie biegunowe

Kiedy włączone jest Śledzenie biegunowe, podczas rysowania kursor przyciąga się do wcześniej ustalonych kątów jeśli jest blisko. W przeciwieństwie do trybu Orto, Śledzenie biegunowe pozwala na rysowanie pod dowolnym kątem, jednak kiedy zbliży się do wielokrotności ustalonego (lub ustalonych) kąta, blokuje się na ten właśnie element. Nie ma możliwości używania tej funkcji razem z trybem Orto. 

Aby zmienić ustawienia funkcji należy wybrać polecenie USTAWIENIARYS albo kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę funkcji w pasku statusu. W okienku Przyrost kąta należy wpisać wartość, do jakiej będzie przyciągany kursor podczas rysowania. Można także dodać dodatkowe kąty.

 

Opcje śledzenia biegunowego w ZWCAD

 

 

 

Poniższa ilustracja pokazuje kąty do jakich przyciągany będzie kursor przy ruchu 90° i przyroście kąta 30°.

 

 

W opcjach skoku można także ustawić skok na biegunowy. Należy wtedy wpisać odległość jakiej wielokrotność będzie znajdywana przez program. Po ustawieniu tego rodzaju skoku, jeśli włączone będą zarówno Skok biegunowy i Śledzenie biegunowe, to podczas rysowania program będzie wyszukiwał wielokrotności ustalonych kątów i dlugości.

 

Lokalizacja względem obiektu

Przy włączonej funkcji Lokalizacja względem obiektu i Śledzenie lokalizacji można dociągać linie do przedłużeń punktów charakterystycznych. Mogą to być końce linii, ale także środki, centrum, prostopadłe itp. Ważne by były wykrywalne w opcji śledzenia. Poniżej przykład - należy dociągnąć linię do punktu charakterystycznego, następnie odsunąć w wybranym kierunku. Powstanie zielona linia która jest przedłużeniem punktu pod kątem 0/90/150/270 stopni albo przedłużeniem istniejącej linii. Za pomocą zmiennej TRACKPATH można zmienić pomocnicze kąty.

 

Lokalizacja względem obiektu i jej przedłużenie w ZWCAD

 

Dodatkowe informacje można znaleźć na naszym kanale YouTube pod adresem: 

 

 

Tryb Orto

Ta funkcja pozwala na rysowanie tylko pod wielokrotnością kąta prostego, czyli 90°, 180°, 270°. Jeśli włączona jest lokalizacja względem obiektu to wciąż można dociągać do punktów charakterystycznych, a za pomocą klawisza Shift można dowolnie rysować. I w drugą strone, przy wyłączonym trybie Orto, klawisz Shift pozwala na rysowanie tylko pod kątem 90°.

Dodatkowe informacje można znaleźć na naszym kanale YouTube pod adresem: 

 

Rodzaje linii

ZWCAD dzieli linie na proste i złożone:

  • proste to te składające się z powtarzającego się wzoru kropek, kresek i pustych przestrzeni,
  • złożone zawierają też kształty i tekst.

Możesz wykorzystać różne rodzaje linii by przedstawić konkretne informacje. Dla przykładu, podczas rysowania planu, drogę można narysować jako prostą linię, ogrodzenie jako kreskowaną z kwadratami a gazociąg jako linię z napisem "gazociąg".

Domyślnie każdy rysunek ma przygotowane trzy linie - JakWarstwa, JakBlok i Ciągła. Tych linii nie można usunąć ani zmienić, jednak można dodać dowolną liczbę nowych z biblioteki programu. 

 

Wykorzystanie różnych rodzajów linii

Rodzaj linii można przypisać do warstwy albo bezpośrednio do obiektu, np. łuku czy prostokąta. Takie wzory można edytować albo tworzyć samemu. Warto jednak pamiętać by stosować takie linie, które będą czytelne dla odbiorcy, albo nie pomylą się z innymi przy wydruku. 

Te różnego rodzaju linie są zapisane w plikach: zwcadiso.lin dla systemu metrycznego i zwcad.lin dla systemu imperialnego. Możesz w dowolnej chwili rozwinąć pasek by zobaczyć jakie rodzaje linii są dostępne dla rysunku.

 

Rodzaje linii dostępne w programie ZWCAD

 

Możesz usunąć zbędne typy linii za pomocą panelu powyżej, albo poleceniem CZYŚĆ.

 

Zmiana rodzaju linii dla obiektu

Można zmieniać rodzaj linii dla obiektów w następujący sposób:

  • Jeśli linia obiektu jest ustawiona na JakWarstwa, to przy przenoszeniu go na inną warstwę nabiera właściwości ustawione na tej nowej.
  • Jeśli linia obiektu jest ustawiona na JakWarstwa, to można zmienić właściwości warstwy, a obiekty na niej zostaną zmienione.
  • Można także sprecyzować rodzaj linii dla dowolnego obiektu w jego Właściwościach, tak samo jak np. kolor czy szerokość linii.

 

Zmiana skali dla linii

Możesz ustawić skalę globalnie albo indywidualnie dla dowolnego rodzaju linii. Domyślnie obie te wartości są ustawione na 1.0, a im mniejsza skala tym więcej powtórzeń wzoru znajdzie się w elemencie. Przykładowo, jeśli skala wynosić będzie 0,2 to dla każdej jednostki rysunkowej bedzie przypisane 5 powtórzeń wzoru. 

W sytuacji kiedy jakiś segment jest zbyt krótki by wyświetlić cały wzór, wyświetlany jest jako ciągły. Jeśli natomiast segment jest za krótki by wyświetlić choćby jedną sekwencje, to należy ustawić mniejszą skalę, inaczej efekt będzie jak na poniższym przykładzie. 

 

Zmienna rodzaju linii w programie ZWCAD

Powyższy przykład obrazuje jak wygląda wyświetlanie linii przy zmiennej PLINEGEN ustawionej na 0 i 1.

Główny współczynnik skali oraz Aktualna skala obiektu znajdują się w panelu Zarządzania liniami. Ważne by pamiętać, że za duża albo za mała skala może sprawić, że linia bedzie wyglądała na ciągłą.

Dodatkowe informacje można znaleźć na naszym kanale YouTube pod adresem: