• ZWCAD Edu
  ZWCAD Edu

  Darmowa licencja edukacyjna ZWCAD Licencja dla uczniów i studentów jest...

 • Twoja licencja ZWCAD
  Twoja licencja ZWCAD

  Wraz z ZWCAD posiadają Państwo klucz sprzętowy lub kod programowy. Dla klucza...

 • Wsparcie i sterowniki
  Wsparcie i sterowniki

  Staramy się wspierać Państwa zarówno przed zakupem programu jak i później....

 • Biuletyn ZWCAD
  Biuletyn ZWCAD

  Bądź zawsze na bieżąco - zapisz się do biuletynu.

zapytanie ofertowe cadZapytanie ofertowe

Otrzymaj ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Chętnie doradzimy w wyborze oprogramowania i rozwiejemy wątpliwości. 

Prosimy o pozostawienie danych kontaktowych a nasi eksperci postarają się spełnić Państwa oczekiwania.

Referencje zwcadWybrane referencje

ZWCAD w firmie, która produkuje szkło dla budownictwa - Q4GLASS, ZWCAD i ZWTraffic przy projektach oraganizacji ruchu drogowego, ZWCAD wykorzystywany przy projektach sieci wodociągowych oraz przy konstrukcji hal przemysłowych, magazynowych i handlowych.

Programy CAD na YouTubeKanał YouTube

Zachęcamy do zapoznania się z zawartością naszego kanału na YouTube. Cyklicznie publikujemy filmy pokazujące funkcjonalność naszych programów CAD. Filmy poukładane są tematycznie, na przykład kurs ZWCAD 2022 - zobacz jak łatwo rozpocząć rysowanie.

ZWCAD 2012 ZWCAD+ 2012, 2014, 2015 ZWCAD 2017÷2022
System operacyjny Windows® XP,
Windows® Vista 32 i 64 bit,
Windows® 7 32 i 64 bit,
Windows® 8 32 i 64 bit
Windows® XP,
Windows® Vista 32 i 64 bit,
Windows® 7 32 i 64 bit,
Windows® 8 32 i 64 bit
Windows® Vista 32 i 64 bit,
Windows® 7 32 i 64 bit,
Windows® 8 32 i 64 bit
Windows® 10 32 i 64 bit
Procesor Minimum 2GHz Minimum 2GHz Minimum 2GHz
Zalecany procesor wielordzeniowy Zalecany procesor wielordzeniowy
Pamięć RAM Minimum 300MB dla ZWCAD Minimum 300MB dla ZWCAD Minimum 300MB dla ZWCAD
Zalecane 500MB dla ZWCAD Zalecane 1000MB dla ZWCAD Zalecane 1000MB i więcej dla ZWCAD
Karta graficzna Z własną pamięcią Z własną pamięcią Z własną pamięcią
Dysk twardy Minimum 500MB Minimum 500MB Minimum 500MB
Monitor Minimalna rozdzielczość 1024x768 Minimalna rozdzielczość 1024x768 Minimalna rozdzielczość 1024x768
Zalecana rozdzielczość 1280x1024 lub więcej Zalecana rozdzielczość 1280x1024 lub więcej Zalecana rozdzielczość 1280x1024 lub więcej
Urządzenia wskazujące Myszka i klawiatura Myszka i klawiatura Myszka i klawiatura
Urządzenia dodatkowe Napęd CD/DVD lub połączenie internetowe do pobrania wersji instalacyjnej Napęd CD/DVD lub połączenie internetowe do pobrania wersji instalacyjnej Napęd CD/DVD lub połączenie internetowe do pobrania wersji instalacyjnej
Aktywacja ZWCAD Połączenie z internetem, łączność z portem 8888 Połączenie z internetem, łączność z portem 8888 Połączenie z internetem, łączność z portem 8888

 

Poniżej zamieszczamy nieco rozszerzony opis sprzętu do ZWCAD.

Staraliśmy się opisać zagadnienie prostymi słowami, być może nieco subiektywnie.

 

Procesor praktycznie każdy obecnie sprzedawany procesor jest w wystarczający do typowych zastosowań w ZWCAD. Przy wyborze procesora trzeba zwrócić uwagę w zasadzie na 3 najważniejsze parametry:

 • Częstotliwość taktowania powyżej - 2GHz będzie wystarczająca.
 • Ilość pamięci podręcznej (pamięć umieszczona w procesorze) - im więcej tym lepiej. Lepiej jednak wybrać procesor z niższą częstotliwością taktowania ale z większą ilością pamięci podręcznej. Np. lepszy będzie Intel Core 2 Duo 3GHz z 6MB Pamięci podręcznej niż Intel Core 2 Duo 3.06GHz z 3MB pamięci podręcznej. Bynajmniej nie dyskryminujemy tutaj firmy AMD, ich procesory wielordzeniowe bardzo dobrze radzą sobie w ZWCAD.
 • Ilość rdzeni. Moim skromnym zdaniem lepiej wybrać procesor dwu-rdzeniowy, niż cztero-rdzeniowy. ZWCAD na bazie Intellicada wykorzystuje maksymalnie 1 rdzeń.  ZWCAD od wersji 2017 potrafi już wykorzystać większą liczbę rdzeni). Dwa rdzenie dają możliwość pracy w tle innego programu, np. do obliczeń. Jeśli jednak planujemy jednocześnie wykorzystywać kilka innych programów liczących intensywnie lepiej wybrać procesor z większą ilością rdzeni.

Jak już wspomniałem do ZWCAD w zupełności wystarczy procesor dwu-rdzeniowy. Ma on także sporo zalet. Przeważnie wydziela znacznie mniej ciepła niż cztero-rdzeniowy i możemy użyć mniej wydajnego chłodzenia. Procesor wraz z kartą graficzną to najbardziej "prądożerne" podzespoły.

Skoro jesteśmy przy chłodzeniu procesora to chciałbym zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze proszę unikać radiatorów z wysokoobrotowymi wentylatorami. Takie wentylatory zacierają się po stosunkowo krótkim czasie i bardzo hałasują. Hałas na początku może być niesłyszalny ale po kilku dniach już będzie choćby z powodu kurzu osiadającego na podzespołach komputera. Wysokoobrotowe radiatory mają także mniejszą powierzchnię wymiany ciepła, ponieważ teoretycznie mają większy przepływ powietrza. Niestety w praktyce niewielka ilość kurzu sprawia, że drastycznie spada ich wydajność. Najlepiej zastosować radiator pasywny, lub z wolnoobrotowym wentylatorem, który będzie bezgłośny i bezawaryjny.

 

Płyta główna - w zasadzie dowolna pasująca do wybranego procesora ale bez zintegrowanej karty graficznej. Program ZWCAD uruchomi się jeśli będzie założona zintegrowana karta graficzna, jednak mogą pojawić się problemy podczas pracy, np. migające poziome linie lub migoczący ekran, problemy przy pracy dwu monitorowej. Oczywiście nie zdarza się to zawsze, i w zdecydowanym stopniu mniej tyczy się laptopów. Nawiasem mówiąc płyty główne ze zintegrowaną grafiką to często prostsze modele, mogące znacznie obniżyć wydajność komputera, lub ograniczające możliwości rozbudowy.

Spośród płyt głównych warto wybrać znanych producentów, np. ASUS, MSI, Gigabyte. Nigdy nie mieliśmy przypadku uszkodzenia takiego komputera, nawet wśród 10 letnich komputerów. Co może zepsuć się w płycie głównej? Kondensatory. W przypadku gorszych płyt to najsłabszy element. Pęcznieją i stopniowo tracą pojemność. Powoduje to zawieszanie się komputera, przypadkowe restarty. Przyczynę trudno na początku zdiagnozować, ponieważ proces przebiega stopniowo.

Proszę zwrócić uwagę, aby na płycie głównej nie było wentylatora, tylko same radiatory (z powodów jak powyżej).

 

Pamięć RAM. Jeśli zamierzamy zainstalować WinXP wystarczy 3GB, jeśli Vista 32-bit to 4GB. Nie jest to pamięć wymagana przez ZWCADa, ale w przybliżeniu maksymalna ilość obsługiwana przez dany system operacyjny. ZWCAD po uruchomieniu zajmuje około 100MB w pamięci RAM. Zapotrzebowanie na pamięć znacząco wzrośnie jeśli będziemy wstawiać obrazy rastrowe, szczególnie w formacie TIFF (zależy do kompresji TIFFa).

ZWCAD od wersji 2017 dostępny jest również w wersji 64 bitowej, która potrafi wykorzystać znacznie więcej pamięci niż wersje 32 bitowe.

Pamięć RAM należy dopasować do procesora i płyty głównej. Warto kupić markową pamięć.

 

Karta graficzna. Nie jestem zwolennikiem konkretnej firmy, jednak lepiej w programach CAD działają karty producenta nVidia. Nie jest to wynikiem samej konstrukcji karty, ale sterowników. Są na rynku także karty specjalne do programów CAD (np. Quadro), jednak ZWCAD nie będzie w stanie wykorzystać ich możliwości. Karty Quadro, różnią się od zwykłych nieco konstrukcją oraz co najważniejsze oprogramowaniem. Do ich zalet należy na pewno znakomita obsługa większej ilości monitorów jednocześnie, większych rozdzielczości, jakości obrazu, oraz pełne wsparcie OpenGL. Do ich wad niestety można zaliczyć wyższą cenę.

Kartę graficzną warto wybrać z dużym radiatorem (proszę zwrócić uwagę – zbyt duży radiator może zasłaniać inne elementy w komputerze). Kartę graficzną warto wybrać tej samej firmy co płyty głównej. Daje to gwarancje dobrej współpracy elementów oraz efektywnego zarządzania energią. Karta graficzna powinna posiadać złącze DVI. 

 

Dysk twardy najlepiej ze złączem SATA. Coraz bardziej popularne stają się także dyski SSD oraz M.2, oferując znakomitą wydajność.

 

Obudowa - to dosyć ważny i często bagatelizowany element komputera.
Obudowa powinna być ciężka, ponieważ powinna być wykonana z grubszej blachy, ale przez to będzie sztywna (głównie chodzi o sztywność skrętną). W nawet nieco skręconych obudowach mogą popękać ścieżki w płytach głównych (płyta główna składają się z kilku warstw). Dobra obudowa powinna posiadać także duże otwory wentylacyjne oraz możliwość zastosowania dodatkowych wentylatorów.

 

Zasilacz powinien posiadać około 400W. Zasilacz powinien być także ciężki, nie ze względu na obudowę, lecz na wnętrze (masywne elementy). Dobrze jeśli zasilacz posiada wentylator 12cm lub 14cm, z prędkością obrotową zależną od temperatury.

 

Monitor najlepiej LCD ze złączem DVI. Im większa przekątna tym lepiej. Dobrze sprawdzają się monitory 24 cale o rozdzielczości 1920x1200 pikseli.

 

System operacyjny. Wydaje mi się, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest Windows 7 lub Windows 10. Vista ma większe zapotrzebowanie na pamięć, także przeźroczystość okien przy pewnych konfiguracjach powoduje problemy z grafiką (przeźroczystość można wyłączyć). 

Ostatnie pojęcia w słowniku

 • ArcGIS
  Zakładka ArcGIS umożliwia między innymi: zdefiniować w rysunku układ współrzędnych geodezyjnych, przeliczyć mapę pomiędzy różnymi układami wsp
 • Współrzędne bezwzględne
  W starszych wersjach programu ZWCAD współrzędne bezwzględne miały pierwszeństwo nad względnymi. Jeśli wprowadziliśmy współrzędne np. 10,20 to oznacz
 • Blok
  Bloki w ZWCAD wykorzystujemy do połączenia wielu różnych obiektów w jeden element. Blok posiada unikalną nazwę i możemy go powielać w rysunku, nadają

Popularne nakładki na ZWCAD

Słynny program do sprawdzania przejezdności pojazdów. 

ZWTraffic pomaga w projektowaniu oznakowania dróg i ulic. Umożliwia wstawianie symboli znaków drogowych pionowych i poziomych.

Spatial Manager to nakładka na ZWCAD, która pozwala w prosty sposób importować, eksportować i zarządzać danymi geoprzestrzennymi w prosty i szybki...