Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Aktualności, wydarzenia, nowości, promocje

Promocje

18 kwiecień 2024

ZWCAD MFG 2025 ukaże się już w czerwcu – jeszcze przed premierą czekają na Ciebie podwójne korzyści! Wraz z premierą wersji ZWCAD 2025 spodziewamy się wydania wersji branżowej ZWCAD MFG, w której...

ZWCAD - lista zmian i nowości

18 kwiecień 2024

Wkrótce premiera ZWCADa MFG 2025! Zachęcamy do zapoznania się z nowym oprogramowaniem CAD Skrót "MFG" w kontekście oprogramowania CAD (Computer-Aided Design, czyli komputerowe wspomaganie...

Promocje

16 kwiecień 2024

ZW3D 2025 już niebawem - skorzystaj z promocji przedpremierowej już dziś! Już 4 czerwca odbędzie się oficjalna premiera ZW3D 2025, zawierająca szereg nowych funkcji i ulepszeń. Zapoznaj się z...

ZWCAD - lista zmian i nowości

27 marzec 2024

Premiera najnowszej wersji programu ZWCAD powoli się zbliża, zachęcamy do zapoznania się z opisem nowości W ZWCAD 2025 znacząco ulepszyliśmy obsługę plików PDF oraz drukowania dużych rysunków. Do...

zapytanie ofertowe cadZapytanie ofertowe

Otrzymaj ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Chętnie doradzimy w wyborze oprogramowania i rozwiejemy wątpliwości. 

Prosimy o pozostawienie danych kontaktowych a nasi eksperci postarają się spełnić Państwa oczekiwania.

Referencje zwcadWybrane referencje

ZWCAD w firmie, która produkuje szkło dla budownictwa - Q4GLASS, ZWCAD i ZWTraffic przy projektach oraganizacji ruchu drogowego, ZWCAD wykorzystywany przy projektach sieci wodociągowych oraz przy konstrukcji hal przemysłowych, magazynowych i handlowych.

Programy CAD na YouTubeKanał YouTube

Zachęcamy do zapoznania się z zawartością naszego kanału na YouTube. Cyklicznie publikujemy filmy pokazujące funkcjonalność naszych programów CAD. Filmy poukładane są tematycznie, na przykład kurs ZWCAD 2024 - zobacz jak łatwo rozpocząć rysowanie.

Stworzę teraz widoki z różnych stron, zgodnie z wytycznymi zadania. Będzie się to sprowadzać do wyboru elementów, które mają być widoczne w kazdym stanie widoczności.

Uruchamiam autorską paletę narzędzi poleceniem _BAUTHORPALETTE (o ile nie jest już widoczna). W zakładce Parametry wybieram parametr Widoczność (Visibility) i określam położenie listy ze stanami widoczności (najlepiej w okolicy lewego górnego rogu drzwi). W tym momencie aktywana stanie się ikona Stany widoczności (Visibility States), która pozwala uruchomić menadżera stanów widoczności. Po kliknięciu, przyciskiem Zmień nazwę (Rename) zmieniam nazwę istniejącego stanu na „Widok z góry” oraz dodaję kolejne 2 stany widoczności przyciskiem Nowy (New) i nazywam je „Widok z przodu” oraz „Widok z tyłu”.

 

stany widoczności blokow dynamicznych 

Z listy rozwijanej w panelu Widoczność (Visibility) wybieram stan widoczności Widok z tyłu, zaznaczam obiekty reprezentujące widok drzwi z góry i klikam ikonę Uczyń niewidoczne (Make invisible – BVHIDE)

Wybieram teraz stan widoczności Widok z przodu i znowu zaznaczam obiekty reprezentujące widok drzwi z góry, a dodatkowo obiekty reprezentujące wycięcie na framugę przy krawędzi drzwi oraz klikam ikonę Uczyń niewidoczne (Make invisible – BVHIDE).

 

przelaczanie stanu widocznosci bloku dynamicznego 

W końcu wybieram stan widoczności Widok z góry i tym razem zaznaczam obiekty stanowiące drzwi w widoku pionowym oraz klikamy ikonę Uczyń niewidoczne (Make invisible – BVHIDE). Muszę jeszcze przesunąć mój widok z góry tak, aby był wstawiany z właściwym punktem bazowym.

 

punkt bazowy innego widoku 

 

Mogę zamknąć edytor bloku, koniecznie zapisać zmiany oraz wykonac pierwszy test bloku dynamicznego.

 

stany widocznoscibloku 

 

 

Określam punkt bazowy w którym blok będzie wstawiany. W tym celu utworzony blok otwieram w edytorze bloku BEDIT (zakładka Wstaw -> Edytor bloków).

okono wyboru edycji bloku dynamicznego bedit

 

Następnie uruchamiam autorską paletę narzędzi poleceniem _BAUTHORPALETTE (o ile nie jest już widoczna). Na palecie Parametry wybieram ikonę Punkt bazowy (Basepoint) i wskazuję go w lewym dolnym rogu krawędzi drzwi. Ze względu na to, że drzwi mają 8mm prześwitu od spodu, propnuje zaznaczyć i przenieść punkt bazowy o tą odległość do dołu.

ustawienie punktu bazowego bloku dynamicznego

 

 

Tworzymy blok dynamiczny drzwi

Do zaprojektowania w formacie dwg są drzwi o wymiarach podanych w tabeli, zbliżone wyglądem do poniższego rysunku. Element dostępny jest w 4 typach odpowiadającej szerokości nominalnej. Potrzebny jest zarówno widok z góry jak i z przodu/tyłu oraz odmiana lewo- i prawostronna. Aby ułatwić wstawianie elementu do projektu architektonicznego element powinien wyrównywać się do zaprojektowanych wcześniej ścian lub otworów drzwiowych.

Jako przykład użyjemy drzwi firmy PROSBUD.

drzwi prosbud

Oznaczenia symboli powyższego rysunku:

  • Ss - Szerokość skrzydła;
  • Hs - Wysokość skrzydła
  • S* - Szerokość w świetle ościeżnicy
  • H* - Wysokość w świetle ościeżnicy
  • Sd - Szerokość ościeżnicy
  • Hd - Wysokość ościeżnicy
  • So - Wymagana szerokość otworu w murze
  • Ho - Wymagana wysokość otworu w murze
  • Gs - Grubość skrzydła
  • Sw - Szerokość we wrębie
  • Gw - Głębokość wrębu
  • Hw - Wysokość we wrębie

 

Tworzenie bloku bazowego

Tworzenie bloku dynamicznego należy rozpocząć od narysowania kształtu bazowego, który będzie nastepnie wzbogacony o więzy i parametry. Konieczne jest też nadanie nazwy tego bloku. Kształt bazowy mógłby mieć wymiary  dowolnego typu drzwi z tabeli, ale dla porządku przyjmuję że narysuję typ „60”. Ze względu na czasochłonność przygotowania i dużą ilość dodatkowych więzów oraz parametrów pominięte zostanie tworzenie ośnieżnicy.

Przystępuję do utworzenia kształtu drzwi typ „60” za pomocą podstawowych kształtów ZWCADa (polilinia, prostokąt,…) i narzędzi modyfikacyjnych (kopiuj, przesuń, obróć, odsuń, …). Rysuję zarówno rzut z tyłu oraz z góry (widok z przodu utworzymy później eliminując niewodoczne linie). Proponuję uzywać do rysowania obiektów będących poliliniami, co ułatwi późniejsze wskazywanie obiektów. Dokładne wymiary kształtów nie podanych w tabeli nie sa istotne lecz dla ułatwienia podaję przybliżone na obrazku poniżej. Podobnie punkt rozpoczęcia rysunku oraz punkt bazowy – nie są teraz istotne i zostaną okreslone później.

 

blok dynamiczny drzwiObrysowane zdjęcie drzwi

 

Kolejnym krokiem jest utworzenie bloku o nazwie Drzwi z narysowanych elementów, korzystając z polecenia BLOK (_BLOCK). Jednostki bloku warto ustawić na mm gdyż w takich rysuję.

 

tworzenie bloku