Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8

Aktualności, wydarzenia, nowości, promocje

Wydarzenia

24 kwiecień 2025

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty z premierą nowej wersji! Już 22 maja 2025 zapraszamy do Balic pod Krakowem na wyjątkowe wydarzenie – ZWCAD 2026 Live. To bezpłatne warsztaty połączone z...

Promocje

23 kwiecień 2025

Nowość na platformie szkoleniowej! Na platformie ZWCAD Akademia dostępne jest już nowe szkolenie drogowe ZWCAD z wykorzystaniem ZWTraffic – Poziom II!

ZW3D - lista zmian i nowości

16 kwiecień 2025

Skorzystaj z wyjątkowej oferty przedsprzedażowej! Z przyjemnością informujemy o wydaniu wersji Beta ZW3D 2026. W związku z tym wydarzeniem przygotowaliśmy specjalną ofertę przedsprzedażową. W...

Promocje

08 kwiecień 2025

Aktualizacje z 20% rabatem! Od 8 kwietnia możesz skorzystać z przedsprzedażowej promocji aktualizacji do ZWCAD 2026, którego premiera zaplanowana jest na 8 maja 2025.

zapytanie ofertowe cadZapytanie ofertowe

Otrzymaj ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Chętnie doradzimy w wyborze oprogramowania i rozwiejemy wątpliwości. 

Prosimy o pozostawienie danych kontaktowych a nasi eksperci postarają się spełnić Państwa oczekiwania.

Referencje zwcadWybrane referencje

ZWCAD w firmie, która produkuje szkło dla budownictwa - Q4GLASS, ZWCAD i ZWTraffic przy projektach oraganizacji ruchu drogowego, ZWCAD wykorzystywany przy projektach sieci wodociągowych oraz przy konstrukcji hal przemysłowych, magazynowych i handlowych.

Programy CAD na YouTubeKanał YouTube

Zachęcamy do zapoznania się z zawartością naszego kanału na YouTube. Cyklicznie publikujemy filmy pokazujące funkcjonalność naszych programów CAD. Filmy poukładane są tematycznie, na przykład kurs ZWCAD 2024 - zobacz jak łatwo rozpocząć rysowanie.

Od wersji 2020 w ZWCAD jest dostępny edytor LISP, jednak ten kurs powstał kilka lat przed jego wprowadzeniem.

W tym kursie LISP wykorzystamy więc ogólnie dostępne narzędzia. Wystarczy nam zwykły podstawowy edytor tekstu np. Notatnik.

Ja używam programu Notepad++ z kilku powodów:

Okienka dialogowe

W programach, nawet najprostszych nakładkach potrzebne są okienka dialogowe.

W LISP okienka dialogowe można tworzyć za pośrednictwem mechanizmów DCL. DCL pozwala na tworzenie jedynie bardzo prostych okienek. Możliwe jest użycie pól tekstowych, przycisków, list, opcji, suwaków i tekstów. Wszystkie są szczegółowo opisane w helpie, więc nie będę się tu skupiał nad dokładnym opisaniem każdego elementu okienka (czasem można się spotkać z określeniem, że są to "wycinki", ja może zostanę przy określeniu "elementy" albo "kontrolki").

Wskaż punkt: getpoint, getcorner

(getpoint [Punkt] [Wiadomość])
(getcorner [Punkt] [Wiadomość])

Funkcja getpoint pozwala użytkownikowi na wskazanie punktu. Może on być podany klikając myszką w punkt, lub wpisując na klawiaturze współrzędne.
Istnieje też możliwość, że wyświetlona będzie dodatkowo pomocnicza linia łącząca inny punkt z aktualnym położeniem myszki.
Ostatni parametr to podpowiedź. Jest ona wyświetlana w linii poleceń i pod wskaźnikiem myszki jeśli włączona jest opcja [DYN]

Przykład 1

Koniec tego teoretyzowania :-).

W tej "lekcji" zrobimy coś praktycznego.

Przykład, którym się posłużę, będzie prosił użytkownika o wskazanie punktu, a następnie w miejscu wskazanym wstawiony zostanie krzyżyk opisujący współrzędne, X i Y.

Instrukcje warunkowe

if

If to podstawowa instrukcja warunkowa. Służy do podejmowania decyzji np. wykonywania kodu po zaistnieniu określonych warunków. Jej konstrukcja jest następująca

Podkategorie