Jak wybrać program CAD?

Wybranie odpowiedniego oprogramowania CAD dla firmy może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość rozwiązań tego typu na rynku. Właściwe dopasowanie rozwiązania do wymagań i potrzeb ma ogromny wpływ na jakoś i szybkość pracy zespołu, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na efektywność działania firmy.

Cechy programu, które należy rozważyć

 

1. Kompatybilność

Należy rozpatrzyć kompatybilność:

  • plików, których używamy – wymiana danych między projektantami lub zespołami powinna odbywać się płynnie, stąd niezwykle ważne, aby program obsługiwał formaty plików używanych w firmie i przez partnerów (najpopularniejszymi formatami są DWG, DXF i DWF) w najnowszych wersjach – np. DWG 2013,
  • sprzętu, na którym pracujemy – zanim kupimy program, zastanówmy się na jakim komputerze będzie pracował – jeśli będzie to laptop lub starszy sprzęt dobrze jest wybrać takie rozwiązanie CAD, które nie wymaga dużej mocy obliczeniowej, np. ZWCAD+ do płynnej pracy potrzebuje jedynie 1GB pamięci RAM.

zwcad plus 2015 compatibility

 

 

2. Łatwość obsługi

Na ile swobodnie poruszasz się w środowisku CAD? Interfejs to kluczowy element komunikacji między użytkownikiem a programem. Wybranie programu o przyjaznym, intuicyjnym interfejsie pozwoli na szybki start, a jeśli już go znasz, oszczędzi to Twój czas.

Interfejs ZWCAD+ jest prosty i łatwy w obsłudze, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik odnajdzie się bez problemu.

 

3. Wydajność projektowania

Programy CAD w większość zawierają te same lub podobne funkcje, różnice tkwią w szczegółach – szybkości lub wygody działania. Funkcje takie jak porównywanie rysunków czy seria narzędzi Smart w ZWCAD+ oszczędzają użytkownikom czas.

 

4. Możliwości API

Eksportowanie i importowanie projektów CAD między różnymi programami to częsta sytuacja, tak samo jak wykorzystanie nakładek branżowych – wszystko to jednak wymaga kompatybilności silnika aplikacji z wieloma bibliotekami. Warto wybrać rozwiązanie, które umożliwi instalowanie dodatkowych narzędzi, nakładek oraz obsługuje popularne środowiska. W ZWCAD+ dostępne są API: LISP, VBA, ZRX, .NET, SDS, które są wysoce kompatybilne z LISP, VBA, ARX, .NET i ADS programu AutoCAD.

 

5. Budżet

Ile możesz zainwestować – ile warto zainwestować? Jak pokazują badania, projektanci na co dzień wykorzystują tylko 80% funkcji programów CAD, warto więc wybrać rozwiązanie, które spełnia Twoje realne potrzeby. Niektóre programy oferują potężne możliwości, lecz często są poza zasięgiem cenowym – wybranie tego, czego naprawdę potrzebujemy pozwoli na szybki zwrot z inwestycji. Sprawdź jak wyglądają różnice w cenach, przy pomocy kalkulatora:

 

6. Pomoc techniczna

Projektowanie z reguły przebiega sprawnie, jednak czasem może się zdarzyć, że napotkasz na problem, z którym nie będziesz mógł sobie poradzić. W takich przypadkach przychodzi z pomocą obsługa techniczna – sprawdź czy jest ona dostępna i na jakich zasadach działa. Na pomocy technicznej ZWCAD+ możesz zawsze polegać.