W tabeli poniżej zamieściliśmy podstawowe wymagania systemowe komputera do ZWCAD

 ZWCAD 2023ZWCAD 2022ZWCAD 2021÷2017 ZWCAD+ 2015÷2012ZWCAD 2012 
System operacyjny  Windows® 7
Windows® 8
Windows® 10
Windows® 11

Windows® 7
Windows® 8
Windows® 10
Windows® 11

Windows® Vista
Windows® 7
Windows® 8
Windows® 10
Windows® XP
Windows® Vista
Windows® 7
Windows® 8
Windows® XP
Windows® Vista
Windows® 7
Windows® 8
Procesor  Minimum 2GHz, zalecany procesor wielordzeniowy Minimum 2GHz
Pamięć RAM Minimum 300MB dla ZWCAD
Zalecane 1GB
Do pracy z dużymi rastrami 3GB i więcej
Minimum 300MB dla ZWCAD
Zalecane 2GB
Minimum 300MB dla ZWCAD
Zalecane 1GB
Karta graficzna Z własną pamięcią RAM.
Wymagana obsługa OpenGL w wersji co najmniej 4.1.
(W przyszłości coraz więcej funkcji graficznych będzie wspomaganych sprzętowo,
co spowoduje, że wymagania odnośnie karty graficznej mogą wzrosnąć).
Z własną pamięcią RAM
Dysk twardy (wolne miejsce dla ZWCAD) Minimum 1GB  Minimum 500MB
Monitor

Minimalna rozdzielczość 1280x800
Zalecana rozdzielczość 1920x1080

Urządzenia wskazujące Myszka i klawiatura
Urządzenia dodatkowe Połączenie internetowe do pobrania wersji instalacyjnej
Aktywacja ZWCAD Połączenie z internetem, łączność z portem 8888

 

 

Poniżej zamieszczamy nieco rozszerzony opis sprzętu do ZWCAD.

Staraliśmy się opisać zagadnienie prostymi słowami, być może nieco subiektywnie.

 

Monitor to jeden z ważniejszych elementów zestawu komputerowego - podczas pracy cały czas na niego patrzymy

Dobrym wyborem będą monitory, które są obecnie standardem - monitory płaskie LCD ze złączami cyfrowymiDVI, HDMI, DisplayPort (należy unikać złączy analogowych np. D-SUB ponieważ obraz ma gorszą jakość).

Im większa przekątna tym lepiej. Wygodna praca zaczyna się od monitorów co najmniej 24 lub 27 cali o rozdzielczości 1920x1080 pikseli.

Należy jednak pamiętać, że programy CAD mają specyficzne wymagania odnośnie wielkości i rozdzielczości monitora. Zbyt wysoka gęstość pikseli na ekranie spowoduje konieczność włączenia systemowego skalowania czcionek, co w niektórych przypadkach może utrudnić pracę poprzez mniejszą czytelność okien dialogowych.

Poniżej wymieniliśmy rozdzielczość oraz minimalną przekątną ekranu monitora, które zapewnią wygodną pracę:

  • FullHD - 1920x1080 px - monitor co najmniej 24 cale lub lepiej 27 cali.
  • WQHD - 2560×1440 px - monitor co najmniej 32 cale.
  • 4K - 4096×2304 px - monitor co najmniej 43 cale.

Z naszych obserwacji wynika, że monitory 4K o przekątnej poniżej 30 cali, absolutnie nie nadają się do pracy z programami CAD. 

 

Procesor - praktycznie każdy obecnie sprzedawany procesor jest w wystarczający do typowych zastosowań w ZWCAD

Przy wyborze procesora trzeba zwrócić uwagę w zasadzie na 3 najważniejsze parametry:

  • Częstotliwość taktowania powyżej - 2GHz będzie wystarczająca.
  • Ilość pamięci podręcznej (pamięć umieszczona w procesorze) - im więcej tym lepiej. Lepiej jednak wybrać procesor z niższą częstotliwością taktowania ale z większą ilością pamięci podręcznej. Np. lepszy będzie Intel Core 2 Duo 3GHz z 6MB Pamięci podręcznej niż Intel Core 2 Duo 3.06GHz z 3MB pamięci podręcznej. Bynajmniej nie dyskryminujemy tutaj firmy AMD, ich procesory wielordzeniowe bardzo dobrze radzą sobie w ZWCAD.
  • Ilość rdzeni. Moim skromnym zdaniem lepiej wybrać procesor dwu-rdzeniowy, niż cztero-rdzeniowy. ZWCAD na bazie Intellicada wykorzystuje maksymalnie 1 rdzeń.  ZWCAD od wersji 2017 potrafi już wykorzystać większą liczbę rdzeni. Dwa rdzenie dają możliwość pracy w tle innego programu, np. do obliczeń. Jeśli jednak planujemy jednocześnie wykorzystywać kilka innych programów liczących intensywnie to lepiej wybrać procesor z większą ilością rdzeni.

Jak już wspomniałem do ZWCAD w zupełności wystarczy procesor dwu-rdzeniowy. Ma on także sporo zalet. Przeważnie wydziela znacznie mniej ciepła niż cztero-rdzeniowy i możemy użyć mniej wydajnego chłodzenia. Procesor wraz z kartą graficzną to najbardziej "prądożerne" podzespoły.

Skoro jesteśmy przy chłodzeniu procesora to chciałbym zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze proszę unikać radiatorów z wysokoobrotowymi wentylatorami. Takie wentylatory zacierają się po stosunkowo krótkim czasie i bardzo hałasują. Hałas na początku może być niesłyszalny, ale po kilku dniach już będzie choćby z powodu kurzu osiadającego na podzespołach komputera. Wysokoobrotowe radiatory mają także mniejszą powierzchnię wymiany ciepła, ponieważ teoretycznie mają większy przepływ powietrza. Niestety w praktyce niewielka ilość kurzu sprawia, że drastycznie spada ich wydajność. Najlepiej zastosować radiator pasywny lub z wolnoobrotowym wentylatorem, który będzie bezgłośny i bezawaryjny.

 

Płyta główna - w zasadzie dowolna pasująca do wybranego procesora, ale bez zintegrowanej karty graficznej

Program ZWCAD uruchomi się jeśli będzie założona zintegrowana karta graficzna, jednak mogą pojawić się problemy podczas pracy, np. migające poziome linie lub migoczący ekran, problemy przy pracy dwu monitorowej. Oczywiście nie zdarza się to zawsze i w zdecydowanym stopniu mniej tyczy się laptopów. Nawiasem mówiąc płyty główne ze zintegrowaną grafiką to często prostsze modele, mogące znacznie obniżyć wydajność komputera, lub ograniczające możliwości rozbudowy.

Spośród płyt głównych warto wybrać znanych producentów, np. ASUS, MSI, Gigabyte. Nigdy nie mieliśmy przypadku uszkodzenia takiego komputera, nawet wśród 10 letnich komputerów. Co może zepsuć się w płycie głównej? Kondensatory. W przypadku gorszych płyt to najsłabszy element. Pęcznieją i stopniowo tracą pojemność. Powoduje to zawieszanie się komputera, przypadkowe restarty. Przyczynę trudno na początku zdiagnozować, ponieważ proces przebiega stopniowo.

Proszę zwrócić uwagę, aby na płycie głównej nie było wentylatora, tylko same radiatory (z powodów jak powyżej).

 

Pamięć RAM

W obecnych komputerach przeznaczonych dla systemów CAD 2D 32GB RAM to optymalna wielkość. ZWCAD po uruchomieniu zajmuje około 400MB w pamięci RAM. Zapotrzebowanie na pamięć znacząco wzrośnie jeśli będziemy wstawiać obrazy rastrowe, szczególnie w formacie TIFF (zależy od kompresji TIFFa).

ZWCAD od wersji 2017 dostępny jest również w wersji 64 bitowej, która potrafi wykorzystać znacznie więcej pamięci niż wersje 32 bitowe.

Pamięć RAM należy dopasować do procesora i płyty głównej. Warto kupić markową pamięć.

 

Karta graficzna

Nie jesteśmy zwolennikiem konkretnej firmy, jednak lepiej w programach CAD działają karty producenta nVidia. Nie jest to wynikiem samej konstrukcji karty, ale sterowników. Są na rynku także karty specjalne do programów CAD (np. Quadro), jednak ZWCAD nie będzie w stanie wykorzystać w pełni ich możliwości. Karty Quadro, różnią się od zwykłych nieco konstrukcją oraz co najważniejsze oprogramowaniem. Do ich zalet należy na pewno znakomita obsługa większej ilości monitorów jednocześnie, większych rozdzielczości, jakości obrazu oraz pełne wsparcie OpenGL. Do ich wad niestety można zaliczyć wyższą cenę.

ZWCAD od wersji 2023 wykorzystuje już sprzętowe możliwości kart graficznych, co pozwoliło na znacznie przyśpieszenie operacji wyświetlania rysunku. Aby nasze programy CAD działały prawidłowo wymagany jest OpenGL w wersji co najmniej 4.1 (praktycznie wszystkie zarówno obecnie produkowane jak i kilkuletnie karty graficzne spełniają to wymaganie). Pierwsze karty graficzne zgodne ze standardem OpenGL 4.1 powstawały już w 2010 roku.

Kartę graficzną warto wybrać z dużym radiatorem (proszę zwrócić uwagę – zbyt duży radiator może zasłaniać inne elementy w komputerze). Kartę graficzną warto wybrać tej samej firmy co płyta główna. Daje to gwarancje dobrej współpracy elementów oraz efektywnego zarządzania energią. Karta graficzna powinna posiadać złącze cyfrowe DVI, HDMI lub DisplayPort.

 

Dysk twardy

Dobrym wyborem będzie dysk SSD lub lepiej M.2, ponieważ dyski M.2 są nawet kilkukrotnie szybsze od dysków SSD.

 

Obudowa

To dosyć ważny i często bagatelizowany element komputera.
Obudowa powinna być ciężka, wykonana z grubszej blachy, a przez to również bardziej sztywna (głównie chodzi o sztywność skrętną). W nawet nieco skręconych obudowach mogą popękać ścieżki w płytach głównych (płyta główna składają się z kilku warstw). Dobra obudowa powinna posiadać także duże otwory wentylacyjne oraz możliwość zastosowania dodatkowych wentylatorów.

 

Zasilacz

Powinien posiadać moc co najmniej 400W. Zasilacz powinien być także ciężki, nie ze względu na obudowę, lecz na wnętrze (masywne elementy). Dobrze jeśli zasilacz posiada wentylator 12cm lub 14cm, z prędkością obrotową zależną od temperatury.

 

System operacyjny

Wydaje mi się, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest Windows 10 lub Windows 11. Vista ma większe zapotrzebowanie na pamięć, także przeźroczystość okien przy pewnych konfiguracjach powoduje problemy z grafiką (przeźroczystość można wyłączyć).