Z dumą prezentujemy ZWCAD 2024

Firma ZWSOFT, światowy dostawca wszechstronnego oprogramowania CAx (CAD/CAM/CAE), ogłosiła dzisiaj premierę najnowszej odsłony swojego programu do rysowania 2D - ZWCAD 2024. Nowa wersja nasycona jest nowymi funkcjami i usprawnieniami, które pozwolą na tworzenie niezwykłych rzeczy szybciej i wygodniej.

Kyle He, menadżer produktu odpowiedzialny za ZWCADa, powiedział: „ZWCAD 2024 jest kamieniem milowym rozwoju naszego produktu. Zarówno jego stabilność jak i działanie osiągnęły nowy wymiar naszych możliwości, a do tego zawiera długo wyczekiwane funkcje, takie jak Flexiblock oraz Chmura punktów. Jesteśmy pewni, że ta odsłona programu urzeknie społeczność CAD oraz umocni pozycje ZWCADa jako potężnego i godnego zaufania programu do projektowania w 2D.”

 

W tym artykule postaramy się zagłębić w najnowsze usprawnienia programu ZWCAD 2024 oraz jak przekładają się one na korzyść użytkowników.

Poprawienie wydajności

ZWCAD 2024 zrewolucjonizował komfort użytkownika m.in. poprzez drastyczną poprawę szybkości działania podstawowych funkcji takich jak otwieranie, przeglądanie, edycja i zapisywanie plików. Wspomaganie sprzętowe grafiki, zapisy częściowe oraz obliczenia wielowątkowe pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy obliczeniowej komputera, dzięki czemu proces projektowania jest znacznie płynniejszy. Testy wydajności pokazały, że ZWCAD 2024 jest średnio 2.8 razy szybszy niż ZWCAD 2023 w wykonywaniu podstawowych operacji.

Czyli w wielkim skrócie: praca w programie nigdy jeszcze nie była tak wygodna.  

 

Bloki parametryczne Flexiblock

Bloki są podstawowym elementem w przemyśle wytwórczym oraz AEC. Dla przykładu - projektanci wnętrz korzystają z bloków do tworzenia drzwi i okien. ZWCAD 2024 wprowadza funkcje Flexiblock, bloki podobne do tych dynamicznych znanych z AutoCADa. Pozwalają one na zmianę kształtu w bardzo wygodny sposób za pomocą akcji i parametrów. Dzięki temu praca na blokach jest znacznie prostsza i wygodniejsza, a przede wszystkim szybsza.

 

ZWCAD 2024 umożliwia konwersje bloków dynamicznych na Flexiblock. Po takiej konwersji można edytować te obiekty bez tracenia ich właściwości. Takie rozwiązanie pozwala na łatwą interakcję pomiędzy tymi dwoma programami. Z powodu ograniczeń patentowych program AutoCAD® będzie widział bloki parametryczne utworzone przez ZWCAD 2024 jak zwykłe bloki.

 

Chmura punktów

Chmura punktów to zestaw punktów danych w środowisku 3D, który reprezentuje jakiś kształt albo obiekt. Jest to wsparcie projektowania 2D poprzez nowoczesną metodę pomiarową jaką jest skanowanie laserowe.

Chmura punktów dostępna w najnowszej wersji programu obsługuje popularne formaty jak np. RCS albo RCP. Ma też kilka przydatnych funkcji, np. pozwala na dostosowanie ustawień widoczności, wycinanie fragmentu punktów, tworzenie przekrojów i łatwe zarządzanie chmurami poprzez menadżera.

chmura punktow

 

Kyle He stwierdził: „Ostatnimi laty chmury punktów zyskały na popularności w takich przemysłach jak geodezja, architektura, inżynieria oraz odnawianie obiektów. W związku z tym naturalnie pojawiło się zapotrzebowanie na tą funkcjonalność w rysunku 2D. Świeżo dodana funkcja Chmury punktów na pewno ułatwi prace wszystkim użytkownikom z tych gałęzi przemysłu.


Pobierz ZWCAD 2024

ZWCAD 2024 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD.
Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.
W ZWCAD 2024 wprowadziliśmy szereg nowości i usprawnień, np.: obsługa chmury punktów, edytor bloków parametrycznych Flexiblock, podkłady DGN i wiele innych.

Kupuję program Kupuję aktualizacje
Pobierz ZWCAD 2024 64bit PL Pobierz ZWCAD 2024 32bit PL
 


 

Skrócona lista nowości w ZWCAD 2024:

 

 

Szczegółowy opis zmian w ZWCAD 2024

Praca z chmurą punktów

Chmura punktów to zbiór punktów na powierzchni obiektu, pozyskiwany poprzez skanowanie laserowe, a zawiera takie informacje jak: współrzędne przestrzenne, natężenie, klasyfikacje oraz wiele innych. Funkcja ta jest wykorzystywana w geodezji, GIS oraz inżynierii i przemyśle maszynowym.

Nowa wersja naszego programu CAD dodaje funkcje związane z chmurą punktów, tak by sprostały one oczekiwaniom użytkowników.

Poniżej prezentujemy zrzut ekranu z ZWCAD 2024 ze wstążką dedykowaną dla chmury punktów.

 

 

Chmura punktów będzie dostępna tylko w wersji ZWCAD 2024 Professional, Architecture i Mechanical, wersja Standard nie będzie zawierała tej funkcjonalności.

 

Przykładowe dostępne narzędzia do obsługi chmury punktów:

Ustawienia wyświetlania i wizualizacji:

 • poziom szczegółowości,
 • rozmiar punktu,
 • przezroczystość,
 • kolor punktów.

Przycinanie chmury punktów:

 • przycinanie okręgiem, prostokątem lub wielobokiem wewnątrz lub na zewnątrz,
 • inwersja przycięcia,
 • usuniecie przycięcia.

Tworzenie przekrojów chmury punktów:

 • różne sposoby definicji płaszczyzn tnących,
 • utworzenie linii przecięcia chmury punktów z płaszczyzną tnącą.

 

Obsługiwane formaty plików z chmurą punktów:

 • Point Cloud Scan (*.rcs),
 • Point Cloud Project (*.rcp),
 • Pliki E57 (*.E57),
 • Lidar Las Files (*.las),
 • Lidar LasZip Files (*.laz),
 • Leica Pts Files (*.pts).

 

 

 

Nowy panel właściwości

W ZWCAD 2024 zmieniliśmy wygląd panelu właściwości. Poszczególne cechy obiektów są umieszczone w akapitach i dzięki temu są bardziej czytelne, pomimo, że zajmują mniej miejsca w pionie.

Porównanie okien właściwości w ZWCAD 2023 i ZWCAD 2024

 

Dodaliśmy również nowy, skrócony panel właściwości. Pojawia się on automatycznie i wyświetla najpopularniejsze opcje dotyczące zaznaczonego obiektu.

Będzie on zawsze pod ręką podczas projektowania w programie CAD umożliwiając szybką zmianę np. szerokości linii, koloru, itp.

 

 Nowy skrócony panel właściwości w ZWCAD 2024

 

Sposób działania nowego panelu właściwości podczas rysowania pokazaliśmy na animacji poniżej.

Jak działa skrócony pasek właściwości

 

 

 

 

Zwiększenie szybkości wyświetlania grafiki

ZWCAD 2024 wykorzystuje akcelerację sprzętową wyświetlania grafiki, do np.:

 • wygładzania krawędzi, linii tekstu,
 • przyspieszania pracy z podkładami np. PDF,
 • przyspieszania pracy z bryłami,
 • obrotem, skalowaniem widoku.

Dzięki wsparciu wyświetlania przez kartę graficzną praca z chmurą punktów zawierającą nawet kilkadziesiąt milionów punktów (setki megabajtów danych) jest płynna.

Ustawienia wspomagania sprzętowego grafiki możemy sprawdzić klikając odpowiednią ikonę w pasku statusu ZWCAD 2024 - rysunek poniżej:

 Ustawienia akceleracji grafiki w ZWCAD

 

Następnie otworzy się okno z ustawieniami:

Okno ustawień akceleracji grafiki w ZWCAD 2024

 

 

Nowe funkcje i ustawienia widoku 3D

Rozbudowaliśmy funkcję orbity.

Część funkcji jest dostępna w formie przycisków, część została dodana do menu, dzięki czemu zwiększy się wygoda korzystania z nich.

Menu funkcji orbity dostępne we wstążce do modelowania i edycji brył:

funkcje orbity w pasku solid

 

Funkcje orbity dostępne w menu pod prawym przyciskiem myszki:

Menu orbity pod prawym przyciskiem menu

 

Dodatkowo można oglądać obiekt przy pomocy poleceń:

 • 3DSWIVEL - pozwala na obracanie kamery myszą,
 • 3DWALK - kamera znajduje się w stałej odległości równolegle do osi XY,
 • 3DFLY - tryb pozwala poruszać się nad planem XY, jednak dystans jest zmienny.

 

Polecenie VPCONTROL włącza albo wyłącza skrótowy panel widoku u góry ekranu. Można na nim zmieniać perspektywę, ustalać kilka okien widoku, zmieniać układ współrzędnych albo widok.

Szybkie menu widoku

 

 

Perspektywa

Dodaliśmy również nową zmienną PERSPECTIVE, za pomocą której możemy szybko przełączyć pomiędzy widokiem aksonometrycznym, a perspektywą.

 

Zmienna włączająca perspektywę

 

 

Podkładanie plików DGN

ZWCAD 2024 umożliwia podkładanie plików DGN. Obecnie wstążka do podkładania różnych formatów plików wygląda w taki sposób, jak pokazaliśmy na obrazku poniżej.

Wstążka do podkładania plików w ZWCAD 2024

 

Możemy również zaimportować plik DGN, korzystając z dedykowanych narzędzi zlokalizowanych nieco dalej w tej samej wstążce Wstaw.

Import plików CAD

 

Zobacz czym różni się podkładanie plików od importu na przykładzie plików PDF.

 

Wprowadziliśmy również dodatkowe narzędzia do obsługi podłożonych plików DGN:

 • DNGATTACH - pozwala na przyłączenie do rysunku pliku DGN. Należy wybrać docelowy plik, ścieżkę, skalę, punkt wstawienia, kąt obrotu i inne ustawienia.
 • DGNCLIP - to polecenie, które kontroluje wyświetlanie wewnątrz i na zewnątrz obszaru do przycięcia. Kiedy wybierzesz obszar zewnętrzny, obiekty poza obszarem będą ukryte, natomiast przy wybraniu wewnątrz, obiekty w obszarze będą niewidoczne. W wierszu polecenia pojawi się opcja odwrócenia tego trybu, można to zrobić także klikając na strzałkę u góry przyciętego obszaru. Nie można nałożyć nowego przycięcia bez pozbycia się poprzedniego. Można także wykorzystywać do tego polecenie CLIP.
 • DGNADJUST - to polecenie, które dostosowuje wyświetlanie odnośników DGN. Można kontrolować takie aspekty jak kontrast, cień.
 • DGNBIND - pozwala na przyłączenie pliku DGN do rysunku DWG.
 • DGNLAYERS - pozwala na włączanie i wyłączanie widoczności warstw z obrazu z odnośnika DGN. Po zaznaczeniu pliku DGN w rysunku na wstążce otworzy się odpowiednia zakładka.
 • DGNOSNAP - to zmienna systemowa określająca czy przyciąganie do punktów charakterystycznych ma być włączone w odnośnikach DGN.
 • UOSNAP - to zmienna systemowa określająca czy można się przyciągać do obiektów na odnośnikach PDF, DWF/DWFx czy DGN.
 • DGNFRAME - to zmienna kontrolująca wyświetlanie i drukowanie ramek odnośników DGN.

 

Zmienione zostało również okno do zarządzania zewnętrznymi odnośnikami - polecenie ZEWODN (_XREF).

Okno do zarządzania zewnętrznymi odnośnikami w ZWCAD 2024

 

 

Oznaczanie, wymiarowanie i zestawienia powierzchni - TABELAPOWIERZCHNI

Funkcja TABELAPOWIERZCHNI umożliwia pomiar oraz oznaczenie wskazanej lub narysowanej powierzchni. Wyniki pomiarów możemy wstawić do tabeli do rysunku lub do zewnętrznego pliku CSV.

Nazwy mierzonych obszarów możemy wprowadzić ręcznie lub skorzystać z automatycznego oznaczania. Opisy możemy wstawić na wybraną warstwę. 

Poniżej zamieściliśmy okno konfiguracji funkcji do mierzenia powierzchni:

tabela powierzchni 

zewstawienie powierzchni cad

 

Poniżej zamieszczamy film pokazujący sposób pracy z funkcją do zestawień powierzchni.

 

 

Edytor bloków parametrycznych -  Flexiblock

W ZWCAD 2024 wprowadziliśmy edytor bloków parametrycznych - Flexiblock. Uruchamiamy go poleceniem  BEDIT lub klikając na wybrany blok.

Po uruchomieniu edytora otworzy się wstążka z narzędziami do tworzenia i edycji bloków parametrycznych - rys. poniżej:

edytor blokow dynamicznych zwcad

 

Bloki parametryczne to zwykłe bloki wzbogacone o parametry, dzięki którym możemy łatwo zmieniać wygląd oraz wymiary bloku.

Poniżej przedstawiliśmy blok parametryczny utworzony w ZWCAD 2024.

blok dynamiczny zwcad bedit

 

Edytor Flexiblock jest bardzo podobny funkcjonalnie do Edytora bloków dynamicznych w AutoCAD®, jednak z powodu ograniczeń patentowych bloki utworzone w ZWCAD będą widziane w AutoCAD® jak zwykłe bloki. 

Funkcjonalność edytora bloków dynamicznych w AutoCAD® jest opatentowana (zobacz na treść patentu). Patent został złożony w 2006 roku, niedawno został przedłużony i obowiązuje do 2027 roku.

Wobec zastrzeżeń patentowych dodaliśmy do ZWCAD edytor bloków parametrycznych z pewnymi ograniczeniami, aby nie naruszać praw autorskich i patentowych.

Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami podczas wymiany danych pomiędzy ZWCAD i AutoCAD®.

 

Poniżej prezentujemy w jaki sposób następuje wymiana danych pomiędzy ZWCAD i AutoCAD® w zakresie bloków dynamicznych.

 

Jeśli w ZWCAD 2024 otworzymy rysunek z AutoCAD® i będziemy tylko używać bloków dynamicznych to pozostaną one blokami dynamicznymi. 

 Blok dynamiczny utworzony w AutoCAD® zielona strzalka w prawo

Rysunek z blokiem dynamicznym utworzonym w AutoCAD® otwarty w ZWCAD 2024.

Jeśli podczas pracy nad projektem używamy tylko bloków dynamicznych, bez ich zmiany w edytorze (polecenie BEDIT), to pozostaną one dynamiczne.

zielona strzalka w prawo

Rysunek ponownie otwarty w AutoCAD® 

Wszystkie bloki dynamiczne pozostaną w dalszym ciągu dynamiczne.

blok dynamiczny utworzony w autocad blok dynamiczny w zwcad bez edytora Rysunek ponownie otworzony w AutoCAD

 

 

Jeśli blok dynamiczny z AutoCAD® zmienimy w edytorze bloków Flexiblock w ZWCAD to AutoCAD® będzie traktował taki blok jak zwykły blok.

Blok parametryczny utworzony lub edytowany w edytorze Flexiblock w ZWCAD 2024 - polecenie bedit. zielona strzalka w prawo

Rysunek z blokiem parametrycznym utworzonym w ZWCAD 2024 otwarty w AutoCAD®.

AutoCAD® będzie widział taki blok jak zwykły blok. Wygląd geometrii obiektów w obu programach będzie jednakowy.

 

zielona strzalka w prawo

 

Rysunek ponownie otwarty w ZWCAD 2024; 

Wszystkie bloki parametryczne pozostaną w dalszym ciągu parametryczne.

blok dynamiczny w zwcad bez edytora autocad blok parametryczny Rysunek ponownie otworzony w AutoCAD

 

Przy próbie edycji bloku dynamicznego z AutoCAD poprzez polecenie BEDIT, ZWCAD wyświetli specjalny komunikat ostrzegający o konwersji bloku. Jeśli zdecydujemy się na edycję takiego bloku to od tej chwili AutoCAD® przestanie traktować taki blok jak dynamiczny.

komunikat o konwersji bloku dynamicznego 

ZWCAD 2024 jednak będzie go traktował dalej jako dynamiczny. 

 

 

Nowe opcje porównywania plików CAD

Do funkcji porównywania plików FCMP dodaliśmy kilka nowych opcji:

 • możliwość kopiowania obiektów pomiędzy porównywanymi plikami,
 • możliwość ukrywania różnic pomiędzy rysunkami,
 • utworzenie trzeciego rysunku będącego kombinacją porównywanych rysunków.

Przed uruchomieniem funkcji porównywania plików proszę upewnić się, że włączony jest nowy tryb porównania - zmienna FCMPSTATE = 1 .

Otwieramy pierwszy plik dwg, a następnie wywołujemy polecenie FCMP i wskazujemy drugi plik do porównania. 

 

 

 

Ulepszenia w edytorze tekstu wieloliniowego

W ZWCAD 2024 dokonaliśmy kolejnych zmian w edytorze tekstu wieloliniowego (polecenie WTEKST):

 • dodaliśmy różne rodzaje numerowania list:

  numerowanie tekstu zwcad 2024

 • dodaliśmy możliwość rozłożenia tekstu w dynamicznych kolumnach:

  dynamiczne kolumny tekstu w zwcad 2024
  dynamiczne kolumny zwcad

 • dodaliśmy justowanie tekstu:

  justowanie tekstu w zwcad 2024


 • dodaliśmy ikony indeksu górnego i dolnego:

  indeksy gorny dolny

 

Zachęcamy do zapoznania się z filmem o nowych funkcjach w edytorze tekstu:

 

 

Rozbudowane narzędzie do usuwania nakładających się obiektów

W funkcji OVERKILL dodaliśmy nowe właściwości obiektów do ignorowania:

 • skalę rodzaju linii,
 • przezroczystość,
 • styl wydruku.

Dodaliśmy również opcję ASOCJACYJNY, aby funkcja nie usuwała obiektów skojarzonych z wymiarami.

Poniżej prezentujemy okno funkcji OVERKILL w ZWCAD 2023 i ZWCAD 2024.

 

overkill w zwcad 2023 overkill w zwcad 2024

 

 

XREFy i warstwy

Już od dawna w ZWCAD możemy zmienić właściwości wyświetlania obiektów znajdujących się w XREFie. 

W ZWCAD 2024 dodaliśmy narzędzia do szybkiego przywracania domyślnych ustawień widoczności obiektów XREFa. 

 

nadpisanie stanu warstw xrefow 

 

Na poniższej animacji pokazaliśmy jak zmienić ustawienia widoczności warstw w XREFie oraz jak przywrócić stan domyślny.

nadpisanie warst xrefow