Format PDF
Zastanówmy się czy znamy osobę, która nie słyszała o formacie PDF?
Format ten powstał ponad 25 lat temu, a obecnie jest bardzo popularny. Wiele programów o różnym przeznaczeniu dysponuje funkcją do drukowania lub eksportu dokumentów do formatu PDF.
Znaczącą zaletą tego formatu w dziedzinie programów CAD jest zachowanie jednolitego wyglądu takiego dokumentu na różnych komputerach oraz po wydruku.
Myślę, że utworzenie pliku PDF nie stanowi dzisiaj problemu, ale co zrobić w przypadku gdy otrzymamy plik PDF i chcielibyśmy użyć go w projekcie?
Możemy dokonać konwersji na obiekty CAD lub wstawić jako podkład. Przeanalizujmy oba sposoby na przykładzie poniższego rysunku.
Spis treści artykułu o pracy z plikami PDF w CAD:
Konwersja czy podkład?
Konwersja polega na odczytaniu informacji o obiektach z pliku PDF i zamianie ich na obiekty rysunkowe obsługiwane przez program CAD. Dane z PDFa zostaną przetransferowane, plik ten nie będzie już dłużej potrzebny. Wszystkie informacje zostaną umieszczone w pliku rysunkowym DWG. Należy jednak zauważyć, że tylko obiekty wektorowe zostaną zamienione na obiekty CAD, obiekty rastrowe mogą zostać wstawione jako rastry.
Z kolei wstawienie pliku PDF jako podkład nie wykonuje konwersji, odczytuje tylko zawartość i wstawia jako tło do rysunku. Aby poprawnie otworzyć w przyszłości taki rysunek będziemy potrzebowali dostępu do źródłowego pliku PDF, który jest odczytywany przy każdym otwieraniu rysunku DWG.
Konwersja
Konwersji dokonujemy za pomocą polecenia _PDFIMPORT. Po wskazaniu pliku PDF mamy do dyspozycji szereg opcji, np. wybór tylko niektórych stron (jeśli dokument jest wielostronicowy), położenie, skalę, grupowanie obiektów wynikowych i wiele innych.
Najważniejsze jest to, że otrzymamy znakomicie odwzorowane obiekty CAD, które z łatwością możemy edytować – np. poprzez: rozciąganie, usuwanie, kopiowanie, obrót, zmianę koloru, rodzaju linii itp.
W rysunku będą wszystkie informacje i nie trzeba już wykorzystywać dodatkowych plików.
Na rysunku poniżej zamieściłem rysunek PDF po imporcie (konwersji) do programu CAD.
Widoczne obiekty są edytowalne jakby były narysowane w programie do projektowania.
Wstawienie pliku PDF jako podkład
Jak wspomniałem wcześniej plik PDF możemy wstawić również jako podkład – służy do tego polecenie PDFDOŁĄCZ (_PDFATTACH). Po wskazaniu pliku i wyborze strony, skali, kąta obrotu wstawimy podkład do rysunku.
Zmiana granic pliku PDF
Została wstawiona cała strona z dokumentu PDF.
Często potrzebujemy jednak podłożyć jedynie fragment takiej strony. Na szczęście widok strony możemy ograniczyć poleceniem PDFPRZYTNIJ (_PDFCLIP). Do przycięcia możemy użyć narysowanej uprzednio polilinii, ale również wieloboku lub prostokąta.
Warto też zauważyć, że granicę możemy odwrócić – wyświetlać będziemy to co wewnątrz lub to co zewnątrz granicy.
Widoczność ramki podkładu PDF
Skoro PDF jest wstawiony i jego widok ograniczony do potrzebnej granicy spróbujmy wyłączyć ramkę podkładu PDF – służy do tego zmienna systemowa _PDFFRAME. Jeżeli ustawimy ją na 0 to ramka zniknie, a jeśli na 1 to się pojawi.
Warstwy pliku PDF
PDF może zawierać w sobie również warstwy, dzięki czemu z łatwością wygasimy niektóre elementy z rysunku. Aby zarządzać listą warstw należy wpisać polecenie PDFWAR (_PDFLAYERS) i wskazać podkład. Otworzy się okno z możliwością zmiany stanu warstw.
Okno do zmiany stanu warstw zamieściłem na rysunku poniżej – wygaszona została jedna warstwa „Linie ukryte”.
Punkty charakterystyczne w podkładach PDF
Jeśli zmienna systemowa _PDFOSNAP jest ustawiona na 1 to mamy możliwość rysowania precyzyjnego – działają uchwyty (punkty charakterystyczne) obiektów.
Jasność, kontrast, ilość kolorów podkładu PDF
Ciekawą możliwością, która się często przydaje jest PDFDOPAS (_PDFADJUST). Dzięki niej przyciemnimy, zmienimy kontrast lub przełączymy tryb wyświetlania z kolorowego do czarno-białego (monochromatycznego) podkładu PDF.
Zarządzanie podkładami PDF
Co zrobić w przypadku, gdy zmieni się podkład PDF?
Na pewno pomocnym okaże się menadżer podkładów PDF. W jego oknie są wymienione wszystkie podłączone PDFy oraz możliwość podmiany wybranych plików na inne oraz tak zwanego „przeładowania”.
Podsumowanie i film
Jak widać mamy dwa sposoby wstawienia pliku PDF do rysunku jako konwersja lub jako podkład.
Konwersja działa jednorazowo, natomiast podkład jest odczytywany przy każdym otwarciu pliku rysunkowego DWG.