Co nowego w ZWCAD MFG?

ZWCAD MFG jest oparty na ZWCAD Professional zawiera więc wszystkie nowości w ZWCAD 2026, np. parametryzację. 

Jednak MFG zawiera wiele unikalnych narzędzi przydatnych dla projektantów w branży mechanicznej. W tym artykule przyjrzymy się nowościom właśnie w tych narzędziach.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem oraz pobrania wersji testowej.

 

 

Spis treści:

  1. Rozszerzona kompatybilność.
  2. Generator otworów.
  3. Zarządzanie produktami.
  4. Połączenia śrubowe.
  5. Rozbudowanie biblioteki części.
  6. Dopasowanie do monitorów 4k.

 

Pobierz teraz ZWCAD MFG 2026 beta

 Pobierz ZWCAD MFG 2026 64bit PL   Pobierz ZWCAD MFG 2025 64bit EN

 

Rozszerzona kompatybilność z AutoCADem Mechanical

Do tej pory ZWCAD MFG nie obsługiwał starszych formatów plików CAD zapisanych w AutoCADzie Mechanical, jednak teraz to się zmieniło. MFG 2026 wspiera wszystkie formaty zapisu plików, począwszy od wersji 2004.

 

Generator otworów

Dodano polecenie ZWMSTRUCTHOLE, które umożliwia szybkie tworzenie różnych typów otworów, ułatwiając projektowanie parametryczne.

 

Generator otworów w ZWCADzie MFG

 

 

ZWCAD MFG umożliwia tworzenie kilku typów otworów wraz z podtypami i opcjonalnym gwintem, a także różne tryby widoku czy dodatkowe opcje (ukrycie tła, wymiarowanie itp.).

Funkcjonalność ta jest w pełni oparta o standaryzacje części, jednak można tworzyć też własne proporcje otworów.

 

Przekroje otworów w wersji 2026

 

 

ZWCAD MFG 2026 obsługuje ustawianie lokalnych widoków przekrojów dla otworów. Automatycznie tworzy odpowiedni zakres przekroju na podstawie konturu otworu i wypełnia przekrój.

Podczas wstawiania otworu do rysunku CAD, użytkownik ma również możliwość wstawienia opisu automatycznie.

ZWCAD MFG oferuje dwie opcje: odnośnik i ogólny:

 

Opisywanie otworów w ZWCADzie MFG

 

 

Standardowym sposobem opisywania obiektów tego typu będzie 'ogólny', jednak odnośnik może przydać się np. przy intensywnie umiejscowionych otworach.

 

Zarządzanie produktami na miejscu

ZWCAD MFG 2026 wprowadził menedżer do lokalnego zarządzania produktami, ZWMPRODMAN, który pomaga w zarządzaniu procesem tworzenia projektu CAD. 

 

Zarządzanie produktami na miejscu

 

 

Wersja MFG obsługuje tworzenie drzewka produktów, które mają powiązanie z obiektami CAD na rysunku. Użytkownicy mogą wyraźnie zobaczyć strukturę produktu i status ukończenia projektu. W każdej chwili mogą aktualizować bibliotekę o wartości podane przez siebie.

Menedżer ten bardzo również pomaga w zarządzaniu danymi, gdyż może wyodrębniać informacje o bloku tytułowym czy liście części. Może także tworzyć podsumowanie danych albo generować raporty podsumowujące, oszczędzając tej żmudnej pracy użytkownikom.

 

Połączenia śrubowe

Kolejnym z dodatków ZWCADa MFG 2026 jest funkcja ZWMSCREWCON, odpowiadająca za tworzenie połączeń śrubowych. Jest to swego rodzaju generator, który umożliwia wygodne tworzenie obiektów CAD w oparciu o podane wartości i standardy.

 

Połączenia śrubowe w ZWCADzie MFG 2026

 

 

Po wybraniu części, automatycznie zostaną dopasowane specyfikacje rozmiaru. Należy wybrać średnicę nominalną, widok oraz elementy i ich parametry, które mają zostać wygenerowane. Długość śruby zostanie obliczona na podstawie głębokości otworu, co jeszcze bardziej przyspieszy i ułatwi pracę.

Kolejnym ułatwieniem w tej wersji naszego programu CAD jest obsługa różnych rodzajów połączeń, np. śruby i nakrętki, śruby z otworem przelotowym, sworznia z otworem nieprzelotowym czy śruby wpuszczanej z otworem przelotowym. 

 

Przykłady połączeń śrubowych

 

 

ZWCAD MFG 2026 wspiera również tworzenie własnych szablonów, umożliwiając użytkownikom szybkie wykorzystywanie własnych części.

Program obsługuje również różne style widoku.

 

Style widoku

 

 

Można także umieszczać obiekty CAD na rysunku w formie bloków albo nie.

 

Sposoby umieszczania obiektów na rysunku CAD

 

 

Rozbudowanie biblioteki części

Dodano wsparcie dla standardów JIS i KS, tak by więcej użytkowników na świecie mogło pracować z lokalnymi standardami części.

 

Dopasowanie do monitorów 4K

Zoptymalizowano wyświetlanie programu na dużych rozdzielczościach. Zarówno jeśli chodzi o ikony na pasku narzędzi i w oknie poleceń, jak i elementy interfejsu użytkownika, takie jak okna dialogowe czy palety. Teraz wszystko to będzie poprawnie skalowane zgodnie z proporcjami wyświetlania tekstu w systemie Windows.