Tworzenie i przeglądanie slajdów

Slajdy to fragmenty rysunku CAD, które można przeglądać. Zapisywane są w formacie .sld i przedstawiają dokładnie to, co widać na ekranie. Slajdy nie są częścią rysunku, przez co nie podlegają edycji czy drukowi, a służą jedynie do przeglądania.

Polecenie w ZWCADzie odpowiedzialne za tworzenie slajdów to WSLAJD. Po uruchomieniu pokaże się okno do zapisu slajdu w formacie .sld.

 

Tworzenie slajdów w ZWCADzie

 

Do przeglądania gotowych slajdów należy użyć polecenia VSLAJD. Po uruchomieniu i wczytaniu slajdu otworzy się on na ekranie.

Załączniki

Za pomocą OLE można dołączać pliki zewnętrze do rysunku ZWCAD, np. plik tekstowy stworzony w MS WORD.

Osadzane pliki OLE są kopiami dokumentów, które podczas załączania do projektu stają się oddzielne i nie podlegają zmianom jakie mogą doznać kopie w rysunku. 

Wstawianie obiektu OLE znajduje się w menu Wstaw, ale można je także wywołać poleceniem WSTAWOBJ.

 

Wstawianie obiektów w programie ZWCAD 2024

 

Zaznaczenie opcji Połącz przy tworzeniu z pliku sprawia, że zostanie wstawiony do dokumentu obraz zawartości pliku. Obraz będzie połączony z plikiem w taki sposób, że zmiany w pliku będą odzwierciedlane w dokumencie. Wybranie opcji Wyświetl jako ikonę sprawi, że obiekt pojawi się właśnie jako ikona — dwukrotne kliknięcie otworzy obiekt w zewnętrznym programie.

Poprzez polecenie OLE_P otwiera się menu aktualizacji linków.

 

Menu aktualizacji linków OLE w naszym programie CAD

 

W tym menu można wybrać rodzaj aktualizacji dla połączonych plików. Przy aktualizacji ręcznej pliku, będzie on aktualizowany tylko wtedy, kiedy zostanie to zrobione z tego menu.

Przy załączaniu plików z innego programu, ZWCAD przechowuje odniesienie do lokalizacji tego pliku, dzięki czemu może go wyświetlać. W ten sposób też nie zwiększa się drastycznie rozmiar rysunku. Jednak takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego zarządzania linkami. Podczas przenoszenia plików w inne miejsce należy pamiętać o poprawianiu ich nowej lokalizacji, a przy przesyłaniu rysunku należy też załączyć linkowane pliki.

Alternatywnym rozwiązaniem jest załączanie ważnych danych bezpośrednio do rysunku. Należy w tym celu otworzyć plik źródłowy, a następnie zaznaczyć i skopiować do schowka potrzebne dane. Po wklejeniu do ZWCADa staną się częścią rysunku — zmiany wprowadzone mogą być tylko z poziomu programu i w żaden sposób nie są zależne od pliku źródłowego. 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przeciąganie pliku do programu. Obie aplikacje muszą być włączone i widoczne na ekranie oraz obsługiwać technologię ActiveX. Dane wprowadzone w ten sposób zostaną dodane, ale nie połączone. 

 

Eksport

Można eksportować rysunki do innych programów obsługujących OLE. Należy w tym celu zaznaczyć zawartość rysunku i skopiować za pomocą Ctrl+C albo innej metody, a następnie wkleić w docelowym programie. Dzięki temu zostanie załączona kopia rysunku, całkowicie od niego niezależna. 

Można też przeciągnąć ikonę pliku do programu docelowego. W ten sposób nic nie jest kopiowane do schowka.

Tak samo, jak w ZWCADzie można załączać pliki z odniesieniem, tak i można to zrobić w drugą stronę. Należy w tym celu otworzyć plik docelowy i w nim znaleźć opcje na dołączanie plików (np. w MS WORD jest to Wstawianie — Obiekt). Rysunek zostanie wtedy wstawiony, a jeśli zostanie wybrana opcja na połączenie z plikiem, to będzie on aktualizowany w przypadku zmian w pliku źródłowym.

Poniżej przykład z programu MS WORD.

 

Załączanie obiektów w programie MS WORD

 

ETransmituj

Funkcja ta pozwala na przesyłanie rysunku wraz z załączonymi plikami przez internet. Zapobiega to sytuacjom, w których odbiorca nie jest w stanie poprawnie wyświetlić pełni rysunku ze względu na brak załączników.

 

Menu ETransmisji w programie ZWCAD

 

Zakładka ze strukturą plików pokazuje rysunki wraz z załączonymi odnośnikami (xrefy, czcionki, rastry itp.). Domyślnie wszystkie pliki są automatycznie podpięte w tym menu, jednak można je w prosty sposób odznaczyć. W Tabeli plików są szczegółowe informacje co do rozmiaru, lokalizacji itp.

Pliki jakie można załączyć w procesie ETransmisji to:

  • Plik .dwg razem z załącznikami.
  • Pliki graficzne, np. rastry.
  • Pliki czcionek .fmp oraz .ttf.
  • Pliki .shx.

Podczas generowania pliku transmisyjnego automatycznie tworzony jest raport, który jest również załączany przy wysyłce. Bazowa konfiguracja transmisji nazywa się STANDARD. 

Dostępne są dodatkowe opcje, które można ustawić w menu konfiguracji:

 

Ustawienia konfiguracji transmisji w ZWCADzie

 

Praca z innymi formatami

ZWCAD umożliwia wczytanie różnych formatów plików. Jako pliki źródłowe program obsługuje format DXF, DWG, DWT, SAT, WMF. Do trzech pierwszych wystarczy polecenie OTWÓRZ, a dwa kolejne są importowane przez odpowiednie komendy.

Do importowania obiektów w formacie SAT należy użyć polecenia IMPORT albo ACISWE. Po uruchomieniu i wybraniu pliku, ZWCAD rozpocznie konwersje do obiektu, który zostanie wstawiony do rysunku. 

Pliki w formacie WMF są często wykorzystywane do tworzenia mniej precyzyjnych rysunków w projektach. Wstawić je można poleceniem IMPORT albo WMFWE, a gotowy obraz zostanie wstawiony w formie bloku. Pliki WMF zawierają informacje rastrowe i wektorowe, jednak ZWCAD wykorzystuje jedynie te wektorowe.

 

Import do innych formatów

ZWCAD umożliwia eksport rysunków do takich formatów jak WMF, DXF, BMP, DWG, DWT, PDF, EPS, DWF oraz SAT.

  • Pliki WMF można eksportować poleceniem EKSPORT albo WMFWY. Powstaje wtedy rysunek wektorowy, który jest łatwy do skalowania.
  • DXF to format zawierający dane tekstowe odnośnie pliku, które są dostępne w innych programach tego typu. Zapis do tego formatu jest możliwy ze standardowego menu zapisu, wystarczy wybrać .dxf z rozwijalnego menu.
  • BMP to obraz rastrowy, który wyświetla wyrenderowany obraz z projektu. Zapis do tego formatu następuje z polecenia EKSPORT.
  • DWG to standardowy format zapisu rysunków.
  • DWT to format szablonu, dostępny z menu zapisu.
  • Do zapisywania rysunków w formacie PDF należy wykorzystać menu drukowania, a następnie wybrać urządzenie tworzące ten format. 
  • EPS również może być tworzony poprzez menu wydruku.
  • Podobnie jest w przypadku DWF.
  • Format SAT obsługuje bryły i regiony, a do jego stworzenia należy użyć polecenia ACISWY.