Podmiana fontu

W sytuacji, kiedy w rysunku znajdują się fonty, których nie można pozyskać z systemu, ZWCAD zastąpi je fontem simplex.shx. Można zastąpić domyślny font zastępczym, przy pomocy zmiennej FONTALT. Funkcja poprosi wtedy o podanie nazwy nowego fontu.

Plik mapowania fontów to lista fontów i ich odpowiednich zamienników, które będą wykorzystywane zamiast nich, jeśli system nie będzie w stanie zlokalizować tych oryginalnych. Taki plik zapisywany jest w zgodnym z ASCII rozszerzeniu .fmp. Do edycji tego pliku i fontów nada się każdy edytor ASCII.

 

Wielkość tekstu

Rozmiar fontu mierzony jest w jednostkach rysunkowych. Przy tej samej wielkości tekstu, fonty SHX są zwykle trochę większe niż TrueType. W przypadku kiedy font jest inny niż TrueType, wartość odnosi się do rozmiaru wielkiej litery. W sytuacji gdzie wielkość tekstu w stylu ustalona jest na 0, system będzie prosił o wpisanie wysokości przy każdej linii

W przypadku fontów TrueFont, wysokość odnosi się do rozmiaru wielkiej litery z miejscem na akcenty i jest zależna od konkretnego fontu. 

 

Pisanie pod kątem

W celu umieszczenia napisu pod kątem na rysunku CAD, po uruchomieniu polecenia, wybrania miejsca i wielkości fontu należy wpisać kąt pochylenia. Przykład poniżej obrazuje dwa sposoby, na jakie można podawać kąty obrotu tekstu.

 

Umieszczanie tekstu pod kątem w ZWCADzie

 

Umieszczanie tekstu pod kątem, ale w przeciwnym kierunku

 

Dowolny tekst można także obracać po fakcie za pomocą polecenia OBRÓĆ.

 

Orientacja tekstu

ZWCAD obsługuje kilka metod wstawiania tekstu, w tym ustalenie jego orientacji. Zazwyczaj tekst wprowadzany jest poziomo, jednak można zmienić orientacje wpisywanego tekstu na pionową. Jeśli tylko dany font wspiera obie orientacje, można go wykorzystać do stworzenia odpowiedniego stylu, a tekst będzie wtedy wpisywany pod kątem 270°. Pionowa orientacja nie działa na czcionkach typu TrueType.

 

Styl tekstu z orientacją pionową w ZWCADzie

 

Żeby wprowadzić tekst pionowy, należy:

  1. Stworzyć styl tekstu z orientacją pionową poleceniem STYL.
  2. Uruchomić polecenie z menu Rysuj - Tekst - Jeden wiersz albo wpisując TEKST.
  3. W wierszu polecenia wpisać ST jak STyl i wybrać stworzony wcześniej styl tekstu.
  4. Wskazać miejsce początkowe tekstu.
  5. Podać wysokość fontu.
  6. Podać kąt obrotu.
  7. Wpisać zawartość i potwierdzić Enterem.
  8. Wpisać kolejne wiersze albo zakończyć Enterem.

Żeby wprowadzić wtekst, należy:

  1. Stworzyć styl tekstu z orientacją pionową przy pomocy polecenia STYL.
  2. Uruchomić polecenie z menu Rysuj - Tekst - Wiele wierszy... albo wpisując WTEKST.
  3. Wskazać pierwszy róg tekstu.
  4. W wierszu polecenia wpisać T jak sTyl i wybrać stworzony wcześniej styl tekstu.
  5. Wskazać drugi róg tekstu.
  6. Wprowadzić tekst.
  7. Zakończyć przyciskiem OK albo wciskając Esc.

 

Wstawianie tekstu na łuku

Dzięki funkcji ARCTEXT można tworzyć napis bezpośrednio dopasowany do łuku. Po uruchomieniu polecenia i wybraniu obiektu pokaże się takie oto okno:

 

Wstawianie tekstu na łuku w naszym programie CAD

 

W tym miejscu można wpisać tekst, określić kierunek i stronę oraz podstawowe parametry jak np. rozmiar czy krój fontu. Po zatwierdzeniu, tekst zostanie wprowadzony do rysunku CAD.

 

Przykład tekstu umieszczonego na łuku

 

Sprawdzanie pisowni

Polecenie PISOWNIA służy do sprawdzenia poprawnej gramatyki tekstu w rysunkach, przy pomocy dostępnych słowników. 

Żeby rozpocząć sprawdzanie pisowni, należy:

  1. Uruchomić funkcje poleceniem PISOWNIA.
  2. Zaznaczyć obiekty tekstowe.
  3. W pojawiającym się oknie będą się pojawiały błędnie zapisane słowa.

 

Okno sprawdzania pisowni w ZWCADzie

 

Przy każdym błędnym słowie jest kilka możliwych opcji:

  • Przycisk Ignoruj pozwoli na pominięcie sprawdzania tego słowa, natomiast Ignoruj Wszystkie pominie sprawdzanie tego słowa w całym tekście.
  • Przycisk Zamień pozwoli na zastąpienia znalezionego słowa wybranym z menu propozycji. Zamień wszystko podmieni każde takie słowo w tekście.
  • Przycisk Dodaj dodaje słowo do słownika.
  • Przycisk Zmień słownik umożliwia pobranie i wybór słownika do zastosowania.

Żeby dodać nowy słownik należy go przenieść do lokalizacji z zainstalowanym programem, a dokładniej do: Support\spell\. Słownik języka polskiego można pobrać np. ze strony SJP.pl

ZWCAD 2024 w dużym stopniu rozbudował panel edycji tekstu. Znajduje się tutaj znacznie więcej opcji, między innymi sprawdzanie pisowni bezpośrednio z panelu wpisywania tekstu. Program podkreśla błędne słowa czerwonym szlaczkiem, a klikając prawym przyciskiem myszy można wybrać podobne słowa. 

Wszystkie opcje są dostępne ze wstążki, pojawiającej się po kliknięciu na obszar do wprowadzania tekstu.

 

Pasek edycji tekstu dostępny w ZWCAD 2024

 

Smart Voice

Do ZWCADa zostało dodane narzędzie Smart Voice. Funkcja ta zapewnia wygodne narzędzia dla projektantów odnośnie recenzowania rysunków. Tradycyjne metody recenzji obejmowały rozmowę na żywo albo adnotacje w postaci odnośników czy chmurek z tekstem. Pierwsza z tych opcji wymaga by obie strony przebywały w tym samym pomieszczeniu albo łączyły się telefonicznie, natomiast druga metoda była mało wydajna, ponieważ trzeba było wprowadzać dużo tekstu i zdarzały się nieporozumienia. Smart Voice pozwala na umieszczenie wiadomości głosowej w rysunku, ułatwiając komunikacje pomiędzy projektantami oraz na wygodne opisywanie intencji i pomysłów z procesu twórczego.

W ZWCADzie po uruchomieniu polecenia można wejść w ustawienia żeby wybrać sposób wstawienia wiadomości głosowej. Można ją wstawić jako punkt, ale także przywiązać do obiektu albo regionu. W takiej sytuacji po najechaniu na nią, pokaże się obszar do jakiego przypisana jest ta wiadomość tekstowa.