Bloki parametryczne

ZWCAD 2024 wprowadził bloki parametryczne, albo inaczej Flexibloki. Są to specyficzne rodzaje bloków, w których części składowe mogą ulegać zmianie z poziomu rysunku, poprzez przypisywanie im konkretnych akcji i parametrów w edytorze bloków. Dzięki temu można bardzo łatwo i wygodnie tworzyć skomplikowane elementy, które powielane w rysunku mogą zostać rozbudowane. 

Na poniższym przykładzie przedstawiony jest blok parametryczny stołu, a także jego uchwyty:

  

Przykładowy blok parametryczny w programie ZWCAD 2024

Ten sam blok w różnych wersjach:

 

Kilka wariantów tego samego Flexibloku w ZWCADzie

 

Tworzenie bloku parametrycznego

Żeby stworzyć Flexiblok, należy otworzyć dowolny blok poleceniem BEDYCJA. Przy podglądzie bloku do edycji może znajdować się niebieska błyskawica, oznaczająca że blok jest parametryczny.

 

Symbol bloku parametrycznego w naszym programie CAD

 

Do tworzenia bloków parametrycznych w ZWCADzie wykorzystuje się głównie narzędzia dostępne w zakładce Parametry operacyjne oraz Widoczność. Na poniższym rysunku widać gotowy Flexiblok wraz z przypisanymi akcjami i parametrami:

 

Gotowy blok parametryczny w ZWCAD 2024

 

Wyszarzone elementy są spowodowane parametrem widoczności. Ustawienie widoczności pozwala na stworzenie kilku wariantów bloku, które można będzie przełączać za pomocą przycisku już na rysunku. Funkcja BWSTAN uruchamia panel Stanów widoczności w edytorze bloków. 

 

Menu edycji stanów widoczności w ZWCAD 2024

 

Po stworzeniu jakichś stanów widoczności, należy przypisać poszczególne elementy bloku do kategorii widoczności. Oczywiście dowolny element może być widoczny w kilku wariantach, albo tylko w jednym. Po wybraniu stanu widoczności należy wybrać obiekt i odpowiadający mu stan — widoczny albo niewidoczny. Dzięki temu, po przełączeniu stanu widoczności odpowiednim trójkątem już na rysunku CAD, Flexiblok zmieni swój wygląd.

 

Parametry i akcje

Pierwszą rzeczą jaką należy wstawić przy tworzeniu Flexibloku jest parametr. Charakteryzuje się on niebieskimi symbolami, np. trójkątami albo kwadratami na rysunku, po kliknięciu na które rozpocznie się przypisana akcja. Taki parametr należy wybrać z listy, umieścić w bloku i przypisać do niego jedną albo kilka akcji.

 

Lista parametrów bloków dynamicznych w ZWCAD 2024

 

Takich parametrów w bloku można zastosować kilka i do każdego przypisać kilka akcji. Jednak każdy parametr ma przypisane uchwyty, które będą widoczne na rysunku po zaznaczeniu bloku. Wygląd uchwytu zależy od rodzaju parametru, a kolor uchwytów można zmienić za pomocą zmiennej GRIPDYNCOLOR. Bloki takie można z łatwością przenosić pomiędzy rysunkami CAD.

Poniższa tabela przedstawia wygląd uchwytów dla danych parametrów, a także możliwe akcje do przypisania:

 

Tabela uchwytów i możliwych akcji w blokach parametrycznych

 

Można także ustawić pewne opcje dla parametru, np. dla odległości ustawić minimalną i maksymalną odległość, a także ustawić konkretne wartości o jakie można rozszerzać obiekt. Przykład poniżej:

 

Przyrost długości w blokach parametrycznych w ZWCADzie

 

W powyższym przykładzie ustawiony jest przyrost o 30 jednostek, do maksymalnej długości 150.

ZWCAD oferuje także narzędzie akcji. Akcje to polecenia, które są wykonywane na bloku poprzez uchwyty. Należy je przypisać do odpowiedniego parametru i następnie umieścić na rysunku w edytorze bloku.

 

Lista akcji bloków dynamicznych w ZWCAD 2024

 

Po wybraniu akcji, np. Rozciągnij, należy przypisać ją do parametru, a następnie w zależności od jej zastosowanie może być konieczne wybranie elementów albo obszaru. W przypadku rozciągania, należy nie tylko wybrać obiekty, które mają zostać podane rozciąganiu, ale także obszar.

 

Akcja rozciągania w bloku parametrycznym w programie ZWCAD 2024

 

ZWCAD oferuje jeszcze gotowe szablony parametrów i funkcji, gdzie nieraz wystarczy tylko wybrać obiekt do dodania i całość jest gotowa

 

Szablon akcji i parametru w blokach parametrycznych

 

W przypadku kiedy do jednego parametru zostanie dodane kilka akcji, używając uchwytu z poziomu rysunku aktywuje się wszystkie przypisane akcje. Na przykładzie stołu, jest to rozciąganie, szyk i przesuwanie, aczkolwiek można ten sam efekt osiągnąć na wiele sposobów. 

Dodatkowe informacje można znaleźć na naszym kanale YouTube, ZWCAD Polska: