Odnośniki

W przeciwieństwie do umieszczania rysunku CAD w formie bloku w innym rysunku umieszczenie go jako odnośnika sprawia, że obiekty są widoczne, jednak nie są dodane do zawartości pliku. W ten sposób rozmiar rysunku nie ulega drastycznemu zwiększeniu. Kolejną różnicą pomiędzy wstawianiem go w formie bloku a odnośnika jest taka, że blok jest umieszczany na rysunku jako gotowy obiekt. Zmiany na oryginalnym pliku w żaden sposób nie przekładają się na nowy element. Odnośnik natomiast ulega zmianie, jeśli zmieniony zostanie oryginalny plik. Dzieje się tak przy każdym otwarciu rysunku, sprawdzany jest wtedy stan odnośnika. Można także ręcznie odświeżyć nowy rysunek, kiedy oryginalny uległ zmianie.

Odnośniki przydają się przy tworzeniu głównych rysunków z częściowych. Pozwalają na wygodną koordynację pracy pomiędzy różnymi osobami w grupie oraz pozwalają zaoszczędzić na rozmiarze pliku. 

 

Dołączanie odnośników

W ZWCADzie odnośnik na rysunku ma formę pojedynczego obiektu i przypomina blok, jednak blokiem nie jest. Odnośnik może być jednocześnie załączony do wielu rysunków, tak jak w jednym rysunku może być wiele odnośników. Ważne jest również to, że taki odnośnik musi być stworzony na przestrzeni Modelu. Podczas wstawiania odnośnika nie są przenoszone takie elementy rysunku jak warstwy, style, rodzaje linii itp.

Odnośnik można umieścić w rysunku na dwa sposoby:

  • Jako załącznik zawierający odniesienie do rysunku. Cała jego zawartość pojawia się wtedy w projekcie, w tym odnośniki.
  • Jako nakładka również zawierająca odniesienie do rysunku. Pozwala na wygodne umieszczanie rysunku na innym obiekcie, podobnie jak w przypadku pracy z przezroczystością. Nie obejmuje jednak odnośników z zewnętrznego rysunku.

Żeby umieścić odnośnik na rysunku, należy:

  1. Uruchomić panel z odnośnikami poleceniem ODNOŚNIK albo poprzez Wstaw — Odnośnik.
  2. Wybrać Dołącz.
  3. W otwartym oknie wybrać plik, który ma zostać wstawiony.
  4. Wybrać typ odniesienia pliku — Dołączony albo Nakładkowy.
  5. Wybrać pozostałe ustawienia i potwierdzić Enterem.

Listę aktualnych odnośników na rysunku widać w panelu, a sposób wyświetlania można zmieniać za pomocą ikon z prawej strony albo klawiszem funkcyjnym - Lista (F3) i Drzewo (F4).

 

Powiadomienia o odnośnikach

ZWCAD powiadamia o umieszczeniu odnośnika. Na dole ekranu pojawi się ikona, która po kliknięciu uruchamia panel odnośników. 

 

Ikona odnośnika w ZWCADzie

 

Jeśli w oryginalnym pliku CAD zaszły zmiany i wymaga on odświeżenia, na tej ikonie pojawi się wykrzyknik.

 

Przechowywanie i nakładanie odnośników

Poniższy przykład pokazuje, w jaki sposób można umieszczać odnośniki w odnośnikach oraz do czego można to wykorzystać:

 

Przykład stosowania odnośnika z innymi odnośnikami w ZWCADzie

 

W powyższym przykładzie rysunek główny zawiera odnośnik b oraz a, natomiast a zawiera odnośnik c.

 

Zmiany w plikach źródłowych

Wygodnym sposobem edycji plików w ZWCADzie jest otwarcie ich z poziomu panelu odnośników. Wystarczy kliknąć na plik prawym przyciskiem i wybrać opcje Otwórz. 

ZWCAD sprawdza co określony czas czy są jakieś zmiany do wprowadzenia do rysunku i jeśli tak jest, to powiadamia użytkownika. Można to zmienić poprzez zmienną systemową XREFNOTIFY.

Podczas otwierania albo drukowania rysunku, automatycznie aktualizowane są wszystkie odnośniki. 

 

Edycja odnośników

Za pomocą polecenia PRZYTNODN można ustawić ramkę dookoła odnośnika, tym samym przycinając go do określonych rozmiarów. Tym poleceniem można także:

  • Usunąć istniejącą ramkę.
  • Wygenerować polilinię po aktualnej ramce przycięcia.
  • Włączyć lub wyłączyć wyświetlanie przycięcia.
  • Wybrać polilinię, wokół której nastąpi przycięcie.

Jeśli funkcja zostanie wyłączona, przycięcie odnośników zniknie, a one wrócą do swojego normalnego kształtu. Jednak ramki ich przycięcia zostaną zapisane przez ZWCADa, więc kiedy funkcja zostanie na powrót włączona to odnośniki wrócą do przyciętej formy.

Przycięty odnośnik może być normalnie edytowany, kopiowany i przenoszony. Jeśli odnośnik w odnośniku został przycięty, to tak samo zachowa się na rysunku.

Przydatna może okazać się także zmienna XCLIPFRAME. Domyślną wartością jest 2, przy ustawieniu tej zmiennej na 1 ramka jest drukowana i można ją wybrać na rysunku, natomiast po wyłączeniu ramka jest całkowicie niewidoczna. Po zaznaczeniu odnośnika można zmieniać jego obszar ucięcia, jednak po anulowaniu zaznaczenia widać tylko obiekt.

W przypadku potrzeby większych zmian na rysunku można w łatwy sposób edytować odnośniki. Pierwszą metodą jest opcja Otwórz, dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem na wybrany odnośnik w panelu odnośników. Otworzy się wtedy rysunek, który po zapisaniu zostanie zastąpiony, a po odświeżeniu odnośników główny rysunek również zostanie zaktualizowany. Można także wpisać polecenie ODNEDYCJA i zaznaczyć wybrany odnośnik. Pojawi się okno, które pozwoli na edycję całego rysunku, albo tylko jego części.

 

Edytor odnośników w programie ZWCAD

 

Zmienna XFADECTL odpowiada za przezroczystość tła w edytowanych odnośnikach. Po uruchomieniu funkcji należy podać wartość pomiędzy 0 a 90. Im wyższa wartość, tym mniej widoczne będą pozostałe elementy rysunku, które nie podlegają edycji w tym momencie. 

Podczas edycji odnośnika z poziomu rysunku, pojawi się pasek ze specjalnymi funkcjami do jego edycji. Pozwala on na dodawanie albo odejmowanie obiektów z przestrzeni roboczej, a także zapisywanie lub odrzucanie zmian. 

 

Panel edycji odnośnika w programie ZWCAD

 

Funkcja Dodaj do Zestawu Roboczego oraz Usuń z Zestawu Roboczego pozwalają na zmianę obiektów, które można edytować w przestrzeni roboczej. Tyczy się to takich obiektów jak bloki, inne odnośniki albo podstawowe elementy rysunku. Obiekty tworzone podczas tej edycji automatycznie są dodawane do przestrzeni roboczej, ale oczywiście można je z niej usunąć. 

Zapisz edycje odnośnika pozwoli na wyjście z trybu edycji przy zapisaniu postępu, kiedy Zamknij blok kończy edycje bez zapisywania zmian na edytowanym obiekcie. 

 

Powiązywanie 

Jako że odnośniki są tylko nawiązaniem w rysunku do oryginalnego pliku, są od niego zależne. Nie tyczy się to tylko tego, że zmiany na oryginalnym pliku są nanoszone na odnośnik, ale także podczas wysyłania rysunku innemu użytkownikowi programu, powinien on mieć również dostęp do tych samych plików i ścieżek.

Dobrym rozwiązaniem przy przesyłaniu rysunków może być powiązanie odnośników. Taki odnośnik stanie się częścią rysunku, podobnie jak w przypadku bloku. 

Żeby powiązać odnośnik, należy:

  1. Otworzyć menu odnośników np. poleceniem ODNOŚNIK.
  2. Zaznaczyć odnośnik i wybrać Powiąż.
  3. Wybrać odpowiedni sposób przyłączenia odnośnika: Powiąż albo Wstaw, a następnie OK.

Opcja Powiąż pozwala na umieszczenie odnośnika w rysunku, tworząc też obiekty dla każdego nazwanego aspektu rysunku, jak np. warstwy czy bloki. Jeśli w obecnym rysunku CAD takie obiekty już istnieją, nowe będą miały zmienioną nazwę, np. z dopiskiem cyfry. Opcja Wstaw natomiast dodaje elementy odnośnika do rysunku, a jeśli znajdują się na tak samo nazwanych warstwach to po prostu zostaną do nich dodane.

 

Odłączanie 

Jest to funkcja pozwalająca na sprawne pozbycie się odnośnika z rysunku. Zniknie on także z listy odnośników.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że to nie to samo co usuwanie. Przy usuwaniu odnośnika zniknie tylko sam obiekt, a poprzez odłączanie znikną wszystkie nawiązania do niego, takie jak np. warstwy. 

 

Ścieżka pliku

Odnośnik może zostać zapisany na jednej z dwóch rodzajów ścieżek — relatywnej albo bezwzględnej. Domyślnym typem ścieżki jest ta bezwzględna. Odnosi się ona do adresu sieciowego albo miejsca na dysku twardym. Problemem tego rozwiązania jest to, że przy przenoszeniu pliku źródłowego, ścieżka stanie się błędna, a odnośnik przestanie działać.

Drugim sposobem jest ustawienie relatywnej ścieżki. Dzięki temu można przemieszczać plik pomiędzy przypisanymi folderami bez ryzyka usunięcia go z rysunku. Nie można jednak przypisać relatywnej ścieżki dla adresu sieciowego.