Nowy silnik do rastrów

W ZWCAD+ 2012 SP2 wprowadzono zupełnie nowy silnik do obsługi rastrów pozwalający na lepszą pracę z dużą ilością dużych rastrów.

W poprzednich wersjach rastry były wczytywane do pamięci bezpośrednio i zapisywane w pamięci tymczasowej (plik stronicowania) co przekładało się na wolną pracę z rastrami (zoomowanie, przesuwanie, wyświetlanie).

W SP2 rastry są optymalizowane przy wstawianiu do programu ZWCAD+ oraz odczycie i drukowaniu, dzięki temu mieszczą się bez problemu w pamięci operacyjnej.

Przy każdym powiększeniu obrazu, rastrowego wyświetlane są różne poziomy szczegółów.

 

piramida rastrów

ZWCAD w poprzedniej wersji używał cały czas rastra z maksymalnym poziomem jakości, więc przy każdej zmianie widoku musiał przeliczać wszystko na nowo.

W ZWCAD+ 2012 SP2, obraz na samym początku jest optymalizowany i układany w strukturę piramidy – różny poziom szczegółowości dla różnych powiększeń.

piramida-rastrow-zwcad

 

Jak wspomniałem wcześniej, przy wstawianiu obraz jest przetwarzany, ta operacja zajmuje nieco czasu. Czas przetwarzania wydłuża się, jeśli pracujemy w sieci (pliki trzymamy na serwerze, a nie na dysku twardym).

W opcjach pojawiła się możliwość określenia ścieżki do folderu, w którym będą trzymane zoptymalizowane rastry. Możemy wskazać inny szybki dysk na komputerze lokalnym. Aby to zrobić proszę wybrać z menu Narzędzia --> Opcje i zakładkę Pliki.

narzedzia-opcje

 

Po określeniu katalogu, ZWCAD+ będzie zapisywał tam pliki z rozszerzeniem .zwimg. Po wyłączeniu programu, pliki te nie są usuwane i jeśli ponownie otworzymy ten sam plik (a oryginalne obrazy rastrowe nie zmieniły się) to zostanie wykorzystany zoptymalizowany plik .zwimg i czas wczytywania plików znacznie się skróci.

Możemy grupowo przetworzyć wszystkie pliki rastrowe do formatu .zwimg. Do tego służy aplikacja Image Cache Batch Processor. Jest to zewnętrzny program, który możemy uruchomić niezależnie od ZWCAD+.

Menu Start

 

Wskazujemy plik z rastrem lub katalog z rastrami, oraz ścieżkę w której narzędzie ma zapisać przetworzone pliki. Ważne jest to, aby folder zgadzał się z tym, który jest ustawiony w programie ZWCAD+ (jak opisano powyżej).

konwersja-rastrow

 

Podczas drukowania możemy także określić jakość wydruku DPI.

W oknie wydruku wprowadzona została możliwość zmiany jakości druku (DPI – punktów na cal – np. popularny wydruk na drukarce atramentowej to 300-600 DPI, na laserowej 600-1200 DPI, ekran monitora ma około 70-90 DPI).

Mniejsza gęstość wydruku to szybszy wydruk ale i mniej dokładny, wysoka gęstość – dłuższy czas wydruku, ale i lepszy jakościowo.

 

opcje-drukowania