Poznaj ostatnią część przewodnika po nakładce do programu ZWCAD

Korzystamy dalej ze wstawionych wcześniej obiektów, jednak przygotujemy dodatkowe zestawienia i wykresy.

Zapraszamy.

Zapoznaj się z kolejnym rozdziałem naszego poradnika do nakładki SPCAD

W kolejnym artykule dotyczącym nakładki do ZWCADa - SPCAD przyjrzymy się tworzeniu i definiowaniu linii trasowania oraz generowaniu profili i przekrojów. Wykorzystam do tego rysunek sporządzony w poprzedniej części.

Zobacz co potrafi SPCAD - nakładka do ZWCADa przeznaczona głównie dla geodetów, inżynierów i deweloperów

W pierwszym artykule dotyczącym SPCADa przyjrzymy się importowi punktów z pliku CSV i tworzeniu z niego powierzchni 3D wraz z obwiednią i płaszczyznami.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem i pobrania wersji testowej SPCAD.

Inteligentny wybór, gesty myszy i wiadomość głosowa w użyciu

Większość programów CAD ma podobne rozwiązania w zakresie funkcji, interfejsu czy obsługiwanych plików. Oczywiście są różnice i jest ich wiele. Jedną z tych różnic na korzyść naszego programu CAD są inteligentne narzędzia, które może często pomijane, ale potrafią bardzo ułatwić pracę na różnych etapach projektowania.

Dzięki darmowej nakładce ZWGis praca na mapach będzie jeszcze prostsza

Geodeci pracujący na ZWCADzie mogli już mieć styczność z naszą nakładką ZWGeo. Niedawno rozbudowaliśmy ją o ogromny pakiet funkcji związanych z bazą obiektów topograficznych BDOT500, o czym można poczytać np. tutaj.

ZWGis to prostsza, ale darmowa, wersja ZWGeo, która umożliwia import różnego rodzaju danych GIS w postaci obiektów CAD. Począwszy od podkładów mapowych z serwerów WMS i OpenStreetMap po import danych i obiektów jak np. SHP, GML, WFS. I tym ostatnim się zajmiemy w tym artykule.

Zobacz jak proste jest wstawianie gotowych części do własnych rysunków CAD w ZWCADzie MFG

Jednym z podstawowych narzędzi naszego programu CAD jest rozbudowana Biblioteka części. Umożliwia ona wstawienia do rysunku gotowego modelu obiektu za pomocą kilku kliknięć. W tym artykule przyjrzymy się zarówno samej bibliotece, jak i sposobom edycji gotowych części.

Od ZWCADa 2020 dostępny jest nowy edytor LISPów oraz debugger, którego zadaniem jest sprawdzanie poprawności składni. Jest to świetne narzędzie do analizowania własnych skryptów

Debugger jest dostępny z poziomu ZWCADa poprzez polecenia VLIDE oraz VLISP. Po uruchomieniu zostanie otwarty program Visual Studio Code, w którym będzie można przeprowadzić wszystkie analizy. Dzięki temu można sprawdzić działanie kodu linijka po linijce i podglądać zmienne, co sprawi, że przygotowanie własnego skryptu staje się prostsze i niezwykle łatwe.

Zobacz, jak w prosty sposób można stworzyć tablicę znaku F-6 i wstawić ją do swojego projektu CAD

Tworzenie znaku F-6 przy pomocy standardowych narzędzi ZWCADa jest jak najbardziej możliwe, jednak zajmie sporo czasu ze względu na ilość potrzebnych operacji. Naszą nakładkę ZWTraffic wyposażyliśmy w specjalne funkcje, które umożliwią stworzenie takiego znaku w kilka chwil. 

ZWCAD 2025 wprowadził bardzo przydatną funkcję, SIZEDRIVE, która umożliwia edycję wybranego fragmentu rysunku poprzez zmianę wartości wymiaru

Polecenie to jest dostępne zarówno w wersji Standard, jak i Professional i jest niezwykle ciekawym sposobem na edycję obiektów. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie tej funkcji, jej praktycznemu zastosowaniu i możliwych trudności z jego użyciem.

Podkładanie map to codzienność projektantów CAD

Skąd pobrać mapę w bardzo dobrej rozdzielczości?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się prostemu sposobowi na to, by tworzyć i załączać do ZWCADa podkłady mapowe w dużej rozdzielczości i o wysokiej jakości.

Korzystałem z niektórych z nich w niedawnych artykułach na temat wektoryzacji rastrowej w ZWCADzie 2025 Professional i MFG. 

ZWCAD 2025 wprowadził nowe narzędzie do automatycznego rysowania obiektów CAD takich jak linie, polilinie, łuki itp. z obrazów rastrowych

Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób działa wektoryzacja w ZWCADzie i jak wiele potrafi

Na wstępie warto zaznaczyć, że narzędzie to dostępne jest w podstawowej wersji w programie ZWCAD 2025 Professional i MFG, natomiast istnieje również bardziej rozbudowana wersja do zakupu osobno.

W jaki sposób przygotować arkusz ZWCADa przed wydrukiem poprzez odpowiednie ustawienia drukowania, papieru czy orientacji

Mając narysowany projekt w przestrzeni modelu, kluczowe jest jeszcze przygotowanie go do przesłania dalej, publikacji czy po prostu do wydruku — zarówno w formacie PDF, jak i na prawdziwym papierze. Odpowiednimi przestrzeniami do tego są oczywiście Arkusze, których w ZWCADzie można stworzyć dowolną ilość. W tym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób odpowiednio przygotować takie przestrzenie, jak korzystać z rzutni czy orientacji rysunku oraz jakie ustawienia papieru wybrać.

Zapraszam.

 

ZWCAD 2026 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 

Pobierz ZWCAD 2026 PL  Pobierz ZWCAD 2026 EN