Z przyjemnością przedstawiamy ZWCAD 2025 i zachęcamy do zapoznania się z opisem nowości

W ZWCAD 2025 znacząco ulepszyliśmy obsługę plików PDF oraz drukowania dużych rysunków. Do ZWCADa wczytamy już pliki STEP, a do pracy w 3D przyda się nowe narzędzie - Gizmo, które umożliwi łatwe przenoszenie i skalowanie brył. Dodaliśmy również nowe style wizualizacji oraz zmieniliśmy interfejs w taki sposób, aby móc przenosić zakładki plików pomiędzy monitorami.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem nowości!

 

ZWCAD 2025 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD.
Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.
W ZWCAD 2025 wprowadziliśmy wiele nowości i usprawnień, np.: ulepszone drukowanie i obsługa plików PDF, optymalizacja narzędzi do obsługi chmury punktów, import plików w formacie STEP, ulepszony interfejs i wiele innych.

Kupuję program Kupuję aktualizacje
Pobierz ZWCAD 2025 PL Pobierz ZWCAD 2025 EN

 

Przyjrzyjmy się liście zmian w ZWCAD 2025:

 

 

ZWCAD 2025 tylko w wersji 64 bitowej

Będziemy już rozwijać tylko 64-bitową wersję ZWCAD.

Wersja 64-bitowa oprogramowania CAD oferuje szereg istotnych korzyści w porównaniu do wersji 32-bitowej, co czyni ją znacznie lepszym narzędziem do pracy:

 1. Większa ilość obsługiwanej pamięci RAM
  • 32-bit: Systemy 32-bitowe są ograniczone do obsługi maksymalnie 4 GB pamięci RAM, co najprawdopodobniej będzie niewystarczające dla obecnych projektów,
  • 64-bit: Wersje 64-bitowe mogą obsługiwać praktycznie każdą ilość pamięci jaką może obsłużyć sprzęt komputerowy, co zapewnia znacznie lepszą wydajność i stabilność.
 2. Lepsza wydajność
  Oprogramowanie 64-bitowe jest zoptymalizowane do pracy na systemach 64-bitowych, co przekłada się na szybsze przetwarzanie danych i płynniejszą pracę.
 3. Zwiększona stabilność i niezawodność
  Dzięki dostępowi do większej ilości pamięci RAM, aplikacje 64-bitowe są mniej podatne na awarie i zamknięcia spowodowane brakiem zasobów systemowych. Oznacza to mniejsze ryzyko utraty pracy i wyższą ogólną niezawodność oprogramowania.
 4. Kompatybilność z nowoczesnymi systemami operacyjnymi
  Większość nowych systemów operacyjnych jest projektowana z myślą o architekturze 64-bitowej, co oznacza, że oprogramowanie CAD w wersji 64-bitowej jest lepiej przystosowane do wykorzystania zaawansowanych funkcji i zabezpieczeń tych systemów.
 5. Lepsze wykorzystanie nowoczesnego sprzętu
  Nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym procesory i karty graficzne, jest zaprojektowany do pracy z oprogramowaniem 64-bitowym. Używanie wersji 64-bitowej oprogramowania CAD pozwala w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, oferując lepszą wydajność i możliwości wizualizacji.

Przechodząc na wersję 64-bitową oprogramowania CAD, użytkownicy zyskują znaczącą poprawę wydajności, stabilności i możliwości obsługi dużych i złożonych projektów, co jest kluczowe w profesjonalnym środowisku projektowym. Umożliwia to efektywniejsze wykorzystanie zasobów sprzętowych i optymalizację procesów projektowych, co jest nieosiągalne w ograniczeniach architektury 32-bitowej.

 

 

Jeszcze większa wydajność ZWCAD

W ZWCAD 2025 przyśpieszyliśmy wiele opcji używanych podczas pracy, np.: otwieranie i zapis plików dwg, zaznaczanie, kopiowanie, przesuwanie obiektów, pracę z podkładami PDF i drukowanie.

Dzięki pełniejszemu wykorzystaniu możliwości kart graficznych udało się uzyskać nawet kilkunastokrotny wzrost wydajności także w module 3D - na poniższej animacji pokazaliśmy jak przebiega zmiana widoku w trybie zacieniowanym z ponad 460 tysiącami obiektów.

 

wydajnosc 3d zwcad 2025

 

 

Optymalizacja obsługi plików PDF, drukowania i funkcji 2D

Zwiększono szybkość pracy ZWCAD z podłożonymi plikami PDF.

Akcje takie jak przesuwanie czy przybliżanie i oddalanie na dużych plikach działają nawet kilkanaście razy szybciej. Kilkukrotnie przyśpieszyliśmy również wczytywanie PDF-ów.

 

Drukowanie

Szczególną uwagę zwróciliśmy na funkcje drukowania do plików PDF-ów, jak i na fizycznych drukarkach.

Skróceniu uległ czas drukowania rysunków z wczytanym podkładem albo grafiką.

Zmniejszyliśmy nawet o 50% rozmiar wydrukowanych plików PDF.

Inteligentne drukowanie, bardziej precyzyjniej rozpoznaje ramki, zwłaszcza kiedy są one różnych rozmiarów.

 

Funkcja WTEKST została rozszerzona o ustawienia kierunku czytania tekstu z lewej do prawej i z prawej do lewej. Ponadto poprawiono wyświetlanie i edycje tekstu w języku hebrajskim, tajskim oraz arabskim.

 

 

 

Rozszerzono szyk wzdłuż ścieżki o opcje Styczny, która sprawia, że powielane obiekty wyrównują się z kierunkiem stycznym na ścieżce, zachowując spójność między orientacją klonowanego obiektu, a kierunkiem stycznym krzywej ścieżki.

 

 

 

ZWCAD 2025 wprowadził również duże zmiany do funkcji Chmury rewizji.

Do tej pory była to polilinia, teraz obiekt ten zyskał swój własny typ. Dzięki temu można łatwiej i wygodniej ją edytować.

 

 

 

Na szczególną uwagę zasługują nowe kształty chmury rewizji dostępne w naszym programie CAD. W zależności od wybranego przez nas kształtu uchwyty będą wyglądały inaczej.

Ciekawa jest również opcja odręcznego rysowania, w której tylko poprzez jedno kliknięcie rysujemy interesujący nas kształt, a zbliżając kursor do miejsca początkowego kończymy nasz obiekt.

 

 

 

 

 

Nowe sposoby wyświetlania w przestrzeni 3D

Dzięki wykorzystaniu pełni mocy procesora oraz dzięki technologii wielowątkowości, otwieranie rysunków z obiektami 3D zostało znacznie przyspieszone.

Ponadto dodano nowe widoki, takie jak Koncepcyjny, Realistyczny, X-Ray oraz Odcieni szarości (Tworzenie, edycja brył i style wizualne są dostępne tylko w wersji Professional).

 

 

 

Obsługa formatu plików STEP w ZWCAD

W ZWCAD 2025 Professional możemy importować rysunki i modele zarówno w wersji AP203, jak i AP214. Poleceniem STEPIMPORTSETTINGS możemy otworzyć menu ustawień importu tego formatu.

 

 

 

 Dodano specjalne uchwyty w widoku 3D, które pozwalają na wygodne zarządzanie bryłami.

ZWCAD 2025 Professional wyposażony jest w nowe narzędzie - Gizmo. Jeśli style wizualne są włączone to po zaznaczeniu bryły dostępne będą specjalne uchwyty. W zależności od rodzaju uchwytu obiekt będzie podatny na przesuwanie, skalowanie, obracanie itp.

 

Edycja obiektów 3D poprzez uchwyty

 

 gizmo zwcad 2025

 

 

 

 

Zmiany w interfejsie ZWCADa 2025

Poza standardowym interfejsem w formie wstążki i klasycznym doszedł nowy, odpowiedzialny za modelowanie 3D.

 

Nowy wariant interfejsu w ZWCADzie 2025

 

 

W związku z dodaniem niektórych funkcji położenie innych mogło się zmienić. Tak jak np. prostokąt nie jest już rozwinięciem polilinii, ma on swoje specjalne miejsce w panelu Rysuj. Jednak sam panel jest znacznie bardziej modyfikowalny. Wiele z menu widocznych na wstążce ma teraz rozwijalne menu, pozwalające sięgnąć po dodatkowe narzędzia.

 

Przypinanie rozwijalnego menu we wstążce

 

 

Rozwijane menu schowa się samo po zjechaniu z niego kursorem, chyba że klikniemy w pinezkę. Sprawi ona, że ZWCAD zostawi rozwiniętą tę zakładkę wstążki.

Możemy także iść o krok dalej i ustawić kolejność swoich zakładek. Przydatne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy na mniejszym oknie ZWCADa i nie mieszczą się wszystkie kategorie. Możemy przesunąć najczęściej wykorzystywane zakładki na sam początek.

 

Edycja elementów interfejsu w najnowszej wersji naszego programu CAD

 

 

Nie tylko menu narzędzi zawiera zmiany, panele w ZWCADzie również stały się bardziej interaktywne. Weźmy na przykład kalkulator i właściwości.

 

Edycja paneli w ZWCADzie 2025

 

 

Jak widać na powyższym materiale, panele możemy wygodnie łączyć i przypinać z boku, a także włączać i wyłączać ich widoczność. Możemy także, poprzez prawy przycisk myszy, wybrać przydatne dla nas panele i sposób ich wyświetlania, kiedy są ukryte.

 

Dostosowywanie palet narzędziowych

 

 

ZWCAD 2025 wprowadza także poprawę wygody w zakresie korzystania z rysunków CAD. W najnowszej wersji możemy wyciągnąć rysunek poza program klikając na jego zakładkę. Otworzy to osobne okno, które będzie zawsze na wierzchu. Przydatne podczas pracy np. na wielu monitorach, kiedy chcemy mieć otwarty poglądowy rysunek.

 

Wyciągany rysunek w ramach aktywnego podglądu

 

 

Na otwartym w ten sposób rysunku nie ma interfejsu, widocznych ikon poleceń itp., jednak możemy przesuwać obraz, usuwać obiekty i przełączać się pomiędzy zakładkami. Dodatkowo wpisywanie poleceń jest dostępne, więc jeśli zajdzie potrzeba dodania czegoś na szybko, można to zrobić poprzez odpowiednie polecenie.

 

 

 

Usprawnione w ZWCADzie zostało także wpisywanie poleceń

W poprzednich wersjach podczas wpisywania nazwy polecenia podpowiedzi polegały na zbieżności tylko z początkiem jego nazwy. Teraz natomiast, program sprawdzi również inne nazwy, gdzie wpisywany fragment polecenia się znajduje.

 

Usprawnione podpowiedzi przy wpisywaniu polecenia

 

 

Zostaną sprawdzone także inne funkcje, które są spokrewnione z wyszukiwaną funkcją. Co więcej, kolejność wyświetlania poleceń w podpowiedziach będzie zależna od częstotliwości ich użycia.

 

 

Usprawnienia w obsłudze chmury punktów

Kolejnym z aspektów, który został rozbudowany w naszym programie CAD, jest chmura punktów. Dodano trzy nowe style wizualizacji – Wzniesienie, Intensywność oraz Klasyfikacje.

 

Zmiany w chmurze punktów w ZWCADzie 2025

 

chmura punktow styl wizualizacji klasyfikacja

Styl wizualizacji "Klasyfikacja" w obsłudze chmury punktów

 

chmura punktow styl wizualizacji wzniesienie

Styl wizualizacji "Wzniesienie" w obsłudze chmury punktów

 

chmura punktow styl wizualizacji intensywnosc

Styl wizualizacji "Intensywność" w obsłudze chmury punktów

 

Dodatkowo po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na chmurę punktów w menedżerze, pojawi się opcja przejścia do widoku skanowania.

Chmura punktów jest dostępna tylko w wersji Professional. 

 

 

Kolejnym usprawnieniem ZWCADa w najnowszej wersji jest moduł GIS

Użytkownicy w ZWCAD 2025 Professional mogą teraz dodawać własne serwisy, które współpracują z OGC.

 

Rozbudowany moduł GIS w ZWCADzie 2025

 

 

ZWCAD 2025 Professional będzie obsługiwał konwersję obrazów rastrowych na obiekty CAD (wektoryzacja), umożliwiając użytkownikom bezpośrednią edycję i modyfikację przekonwertowanych rysunków.

Funkcja ta pomaga użytkownikom ponownie wykorzystać historyczne rysunki odręczne lub zeskanowane rysunki, zmniejszając nakład pracy i koszty ich ręcznej konwersji na rysunki CAD.

Rozmiar rastra do wektoryzacji będzie ograniczony do wymiarów 2048 x 2048 pikseli. 

 

Konwersja obrazu rastrowego do rysunku DWG

 

Funkcja dopasowania geometrii SIZEDRIVE

W ZWCADzie 2025 pojawiła się nowa funkcja, mianowicie SIZEDRIVE. Umożliwia ona dopasowanie geometrii obiektu do konkretnego wymiaru poprzez rozciągnięcie wybranych elementów. 

 

Nowa funkcja SIZEDRIVE do dopasowywania rozmiaru elementów

 

 

Jak widzimy, polecenie jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać wymiar, następnie podać nową, żądaną wartość i wskazać obiekty do rozciągnięcia.

 

 

 

 

Różnice pomiędzy ZWCAD 2025 Standard i Professional

Cechy i funkcje programu ZWCAD 2025 Standard ZWCAD 2025 Professional 

Krótki opis

Najnowsza wersja ZWCADa. Wydajność w codziennej pracy oraz szereg użytecznych funkcji, np. używanie bloków dynamicznych, ekstrakcja danych, kreskowanie z tłem, szyk dynamiczny. 

ZWCAD Standard w stosunku do wersji Professional między innymi nie posiada: modułu geodezyjnego ArcGIS, możliwości tworzenia i edycji brył, importu plików STEP, obsługi chmury punktów (Point Cloud), wektoryzacji rastrów oraz uruchamiania nakładek innych niż LISP.

Licencja bezterminowa

Opcjonalnie dostępny klucz sprzętowy USB
Dostępność licencji sieciowej
Obsługa plików w formacie DWG/DXF od 2000 do 2018
Narzędzia do rysowania i edycji 2D (np.: linia, okrąg, polilinia, kopiowanie, rozciąganie), z wyjątkiem funkcji REGION

Funkcja REGION
Wydajna obsługa rastrów
Wektoryzacja rastrów
Bloki parametryczne - FLEXIBLOCK
Obsługa chmury punktów (Point Cloud)
Wykorzystanie mocy procesorów wielordzeniowych
Wykorzystanie wspomagania sprzętowego karty graficznej - OpenGL
Tworzenie i edycja brył, obsługa regionów
Import plików STEP
Rendering
Polecenie SOLPROF
Eksport brył do formatu STL
Import plików IFC
Moduł geodezyjny ArcGIS
Podkładanie plików rastrowych i PDF do rysunku CAD
Import i eksport plików DGN
Czyszczenie plików DGN
Edytor i uruchamianie skryptów LISP
Obsługa innych nakładek branżowych
np. ZWTraffic, ZWGeo, CADprofi
Link do sklepu

 

 

 

Lista nowych zmiennych i poleceń w ZWCAD 2025

 

PolecenieOpis
WLASNOSCICHMURKIWERSJI Zmienia przybliżoną długość łuku w chmurze rewizji.
WORKSPACE Umożliwia edycję obszaru roboczego.
ZAPISZPR Zapisuje obecny obszar roboczy.
USTAWPR Otwiera menu ustawień obszaru roboczego.
SHORTCUTS Otwiera menu edycji skrótów klawiszowych.
STEPIMPORT Umożliwia import obiektu 3D z pliku STEP.
STEPIMPORTSETTINGS Otwiera menu ustawień importu STEP.
VSCURRENT Umożliwia wybór stylu wizualizacji dla obecnego widoku.
VISUALSTYLES Umożliwia wybór stylu wizualizacji dla obecnego widoku.
CHANGEBASE Umożliwia zmianę punktu bazowego bloku w rysunku.
MAPCS Przypisuje lub usuwa układ współrzędnych z rysunku.
GEOGRAPHICLOCATION Pozwala na przypisanie punktu lokalizacji, punktu wstawienia i kąta północnego dla mapy.
GEOREORIENTMARKER Określa punkt lokalizacji i kąt północny.
ADDGEOMAP Dodaje mapę do obecnego rysunku.
ADDGEOMAPSERVICE Dodaje mapę do obecnego rysunku.
MAPCATALOGUE Otwiera panel linku do mapy.
MAPCATALOGUECLOSE Zamyka panel linku do mapy.
SWITCHCOORDINATE Otwiera menu konwersji układu współrzędnych.

 

ZmiennaOpis
DEFAULTGIZMO Ustala domyślny rodzaj gizma podczas korzystania z niektórych stylów wizualizacji.
GTAUTO Włącza lub wyłącza domyślną widoczność gizma podczas korzystania ze stylów wizualizacji.
REVCLOUDGRIPS Włącza lub wyłącza skrócone uchwyty podczas korzystania z chmury punktów.
VPSCALEASSOC Włącza lub wyłącza skalowanie w rzutni podczas korzystania z polecenia SKALA.
BAKMAXFILES Określa maksymalną liczbę zapasowych plików autozapisu.
BAKMAXTOTALSIZE Określa maksymalny rozmiar (MB) plików graficznych w plikach autozapisu.
THUMBQUALITY Określa precyzje miniatury przy zapisie rysunku.
RIBBONDOCKEDHEIGHT  Określa wysokość wstążki.
RIBBONICONRESIZE Zmienia dostosowanie ikon na wstążce.
LISPSYS Zmienia domyślne środowisko LISPów. Należy po zmianie uruchomić ponownie program.
FASTSHADEDMODE Włącza tryb szybkiego renderowania.
FACETRES Określa płynność podczas cieniowania i renderowania.
VIEWUPDATEAUTO Okresla czy widok modelu dokumentu będzie automatycznie aktualizowany podczas zmiany modelu źródłowego.
GEOLATLONGFORMAT Określa format wyświetlania szerokości i długości geograficznej.
GEOMARKERVISIBILITY Kontroluje widoczność punktów kontrolnych.
DIVMESHBOXHEIGHT Określa liczbę podziałów dla wysokości pola siatki wzdłuż osi Z.
DIVMESHBOXLENGTH Określa liczbę podziałów dla wysokości pola siatki wzdłuż osi X.
DIVMESHBOXWIDTH Określa liczbę podziałów dla wysokości pola siatki wzdłuż osi Y.
DIVMESHCONEAXIS Określa liczbę podziałów na obwodzie podstawy stożka siatki.
DIVMESHCONEBASE Określa liczbę podziałów między obwodem a środkiem podstawy stożka siatki.
DIVMESHCONEHEIGHT Ustawia liczbę podziałów między podstawą a wierzchołkami siatki stożka.
DIVMESHCYLAXIS Ustawia liczbę podziałów na obwodzie podstawy walca.
DIVMESHCYLBASE Ustawia liczbę podziałów promienia od środka podstawy siatki cylindra do jego obwodu.
DIVMESHCYLHEIGHT Ustawia liczbę podziałów między dolną i górną powierzchnią siatki cylindra.
DIVMESHPYRBASE Ustawia liczbę podziałów promienia między środkiem dolnej powierzchni siatki stożka a jego obwodu.
DIVMESHPYRHEIGHT Ustawia liczbę podziałów między dolną i górną powierzchnią siatki piramidy.
DIVMESHPYRLENGTH Ustawia liczbę podziałów dla każdej adnotacji wzdłuż dolnej części siatki piramidy.
DIVMESHSPHEREAXIS Ustawia liczbę podziałów promienia wokół punktów końcowych osi siatki sferycznej.
DIVMESHSPHEREHEIGHT Ustawia liczbę podziałów między punktami końcowymi dwóch osi siatki sferycznej.
DIVMESHTORUSPATH Ustawia liczbę podziałów dla ścieżki przetaczanej przez kontur siatki torusa.
DIVMESHTORUSSECTION Ustawia liczbę podziałów w konturze ścieżki siatki torusa.
DIVMESHWEDGEBASE Ustawia liczbę podziałów między punktem środkowym obwodu siatki klina a adnotacją trójkąta.
DIVMESHWEDGEHEIGHT Ustawia liczbę podpodziałów dla wysokości siatki klina wzdłuż osi Z.
DIVMESHWEDGELENGTH Ustawia liczbę podziałów wzdłuż osi X dla długości siatki klina. 
DIVMESHWEDGESLOPE Ustawia liczbę podziałów od wierzchołka klina do krawędzi podstawy. 
DIVMESHWEDGEWIDTH Ustawia liczbę podziałów dla szerokości siatki klina wzdłuż osi Y.
FACETERMESHTYPE Ustawia typ siatki generowanej przez polecenie GŁADSIATKA.
FACETERDEVSURFACE Ustawienie siatki przekonwertowanej z innego obiektu poleceniem GŁADSIATKA.
FACETERDEVNORMAL Ustawienie maksymalnego kąta pomiędzy powierzchnią a sąsiadującymi siatkami powierzchni po użyciu polecenia GŁADSIATKA.
FACETERGRIDRATIO Ustawia maksymalny współczynnik kształtu siatki konwertowanej z brył i powierzchni w poleceniu GŁADSIATKA.
FACETERMAXEDGELENGTH Ustawienie maksymalnej długości siatki wytworzonej poleceniem GŁADSIATKA.
FACETERMAXGRID Ustaw maksymalną liczbę linii siatki U i V generowanych poleceniem GŁADSIATKA.
FACETERMINUGRID Ustaw minimalną liczbę wygenerowanych linii siatki U przez polecenie GŁADSIATKA.
FACETERMINVGRID Ustaw minimalną liczbę wygenerowanych linii siatki V przez polecenie GŁADSIATKA.
FACETERSMOOTHLEV Ustawia gładkość siatki wygenerowanej przez polecenie GŁADSIATKA.
LONGITUDE Określa długość geograficzną znaczników geograficznych.
LATITUDE Określa szerokość geograficzną znaczników geograficznych.