Nakładka ZWMetric ma na celu wspomaganie kosztorysowania przez  przygotowanie danych przedmiarowych powierzchniowych, liniowych lub ilościowych. Nakładka może być przydatna dla przedstawicieli wielu branż: 

  • Najpopularniejsza jest z pewnością wśród Architektów budowlanych , którzy wykorzystują ją do tworzenia zestawień powierzchni budynków pomieszczeń i powierzchni elewacji, fundamentów.
  • Może też być przydatna dla projektantów dróg i organizacji ruchu  , w ich przypadku bez żadnego dedykowanego programu określenie ilości materiału wymaganego do wykonania  pracy może być w wielu przypadkach jedynie szacowane. Z nakładką możliwe jest określenie zapotrzebowania na materiał z bardzo dużą dokładnością.
  • Również Architekci krajobrazu będą mogli usprawnić swoją pracę, w łatwy sposób będzie możliwe uzyskanie zestawień powierzchni trawników, chodników, czy wykorzystanej roślinności. 

Podstawowa koncepcja, jaką chcieliśmy urzeczywistnić w realizacji nakładki, to przedmiarowanie graficzne. Koncepcja ta opiera się na założeniu, że każdy dokonany przedmiar pozostawia ślad graficzny na projekcie. W wielkich projektach gdzie przedmiarowanie wymaga wiele pracy, łatwo jest popełnić błąd, np. pominąć jakiś element, lub któryś zmierzyć wielokrotnie.  Koncepcja przedmiarowania graficznego zabezpiecza kosztorysanta przed tego typu nieścisłościami. Po prostu widząc projekt widzimy co już zmierzyliśmy, a co jeszcze pozostało nam do zmierzenia. 

Wspomniany ślad graficzny, o którym mówiłem to obrys interesujących nas powierzchni, może on być dodatkowo wypełniony kreskowaniem, tworzonym  na powierzchni, natomiast najważniejszym elementem całego opisu  jest napis, określający długość, oraz  powierzchnię mierzonego elementu.

Podstawowe funkcje nakładki, służą opisywaniu :

MarkAreaelementów powierzchniowych,

MarkLiniaelementów liniowych

MarkElementoznaczanie wystąpień elementów. 

W dwu pierwszych przypadkach, konieczne jest narysowanie elementu, który będzie mierzony, czyli może to być poliliniia, okrąg a w przypadku liniowych również np. linia. W przypadku oznaczenia wystąpień, możliwe jest oznaczanie miejsc na projekcie, bez konieczności posiadania elementów w określonej lokalizacji. 

 

Podstawowe okno aplikacji


MainWindowW oknie tym wyróżnić można kilka elementów. Najważniejszym jest lista opisów . Dla każdego projektu może być oddzielna lista a jej zawartość może być modyfikowana w każdej chwili. Właśnie do tego służy kilka przycisków poniżej. Możemy tutaj dodawać opisy, usuwać i modyfikować je. 

 

Kolejne sekcje okienka, to u samej góry filtrowanie opisów. Jest to bardzo przydatne, kiedy dysponujemy znaczną liczbą opisów. Jeśli chcemy, żeby jedynie część z nich była widoczna, możemy zawęzić kryterium widoczności, wystarczy, że wpiszemy np. początek opisu, a w liście poniżej wyświetlą się tylko te, które mają taki właśnie początek opisu. Filtr ten uwzględnia również inne wyrażenia regularne, więc możemy np. zastąpić dowolny ciąg znaków symbolem gwiazdki. lub dowolną jedną cyfrę możemy zastąpić znakiem zapytania, jeśli znak ten wpiszemy dwukrotnie, lista wyświetlonych opisów zawęzi nam się do takich, które w określonym miejscu zawierają liczby dwucyfrowe.

 

Poniżej pola filtrowania opisów mamy możliwość sortowania opisów. Listę opisów możemy sortować w kolejności alfabetycznej, lub kolejności dodawania opisów do projektu. Obie te opcje mogą być odwrócone, czyli w kolejności rosnącej od A do Z, lub malejącej czyli od Z do A. Od elementu zdefiniowanego jako pierwszy, do najpóźniej utworzonego [1-2] , [2-1], lub od utworzonego   najpóźniej do utworzonego najwcześniej.

 

Poniżej listy opisów mamy możliwość dodawania automatycznej numeracji. Jeśli to zaznaczymy, każdemu wykonanemu pomiarowi, będzie nadany numer. Numer ten będzie automatycznie powiększany przy każdym dodaniu opisu do projektu. Dzięki niemu, w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba  łatwiej będzie nam zidentyfikować poszczególne opisy. W ostatniej pozycji możemy zaznaczyć opcję „Dodaj wypełnienie” opcja ta jest aktywna jedynie dla przedmiarów powierzchniowych. Jeśli zaznaczymy tą opcję, zaznaczona powierzchnia zostanie oznaczona przez dodanie kreskowania. Skalę i wzór kreskowania możemy ustawić w opcjach nakładki. 

 

Wyszukiwanie i zaznaczanie FindSelect

Find dlgW oknie ukaże się nam zestawienie używanych w rysunku opisów. Wystarczy wybrać jeden z nich, kliknąć przycisk i zostaniemy automatycznie przeniesieni do określonego opisu. Jeśli w rysunku jest więcej wystąpień określonego opisu, możemy przejść do kolejnego opisu przez wciśnięcie spacji. Jeśli w polu okna wpiszemy numer, widok zostanie przesunięty do opisu o określonym numerze. 

Analogicznie jak funkcja zaznaczania opisów. W identycznym okienku zaznaczamy opis, a wszystkie jego wystąpienia w projekcie zostaną zaznaczone. Przykładem przydatności zastosowania funkcji może być jeśli chcemy np. zmienić którąś z właściwości wszystkich opisów. Jeśli chcemy np. zmienić kolor wszystkich bloków danego opisu możemy to zrobić w minimalnej ilości kroków.  

 

 

Zestawieniereport

 

Wystarczy zaznaczyć opisy, które mają być uwzględnione w zestawieniu. 

 DrawingToReport

 

W oknie konfiguracji zestawień istnieje możliwość określania, które elementy opisu mają być w nim uwzględnione oraz kolejność pozycji w zestawieniu.  Zestawienie może być zapisane w pliku csv, bezpośrednio w projekcie – jako tabelka.  lub w pliku ath, który jest zgodny z formatem kosztorysu programu Norma.

Report dlg

  1. Listę wszystkich atrybutów z wybranych bloków opisowych
  2. Listę nazw atrybutów, które zostaną uwzględnione w utworzonym zestawieniu.
  3. Przyciski, pozwalające na wybór atrybutów do zestawienia
  4. Przyciski pozwalające na ustawienie kolejności kolumn
  5. Opcje do wyboru określające gdzie powinny znajdować się nagłówki kolumn w zestawieniu.
  6. Przycisk, po użyciu którego zestawienie zostanie wstawione do rysunku
  7. Opcje zapisu zestawienie do pliku tekstowego, pozwalają na określenie: jakim znakiem mają być oddzielone poszczególne kolumny, separator miejsc dziesiętnych w zapisanym pliku.
  8. Przycisk po użyciu którego zestawienie zostanie zapisane we wskazanym zewnętrznym pliku tekstowym CSV .
  9. Zapis do pliku w formacie programu Norma z połączeniem opisu i automatycznie nadanym numerem.
  10. Zapis do pliku w formacie programu Norma z połączeniem identyfikatora i automatycznie nadanym numerem.
  11. Przycisk, po użyciu którego zestawie zostanie zapisane w zewnętrznym pliku tekstowym, zgodnym pod względem formatu, z kosztorysem używanym przez program Norma.
  12. Przycisk zamykający okno zestawień.

 

 

 

 

 

Przykładowe zestawienie może być następujące:

ReportInDrawing

 

Funkcje dodatkowe

SumLength SumaDlugosci - Użytkownik wskazuje obiekty, a program oblicza i wyświetla w pasku poleceń sumę długości zaznaczonych linii, polilinii, łuków, okręgów.

 MDist Mdist - Użytkownik wskazuje kolejne punkty, program oblicza i wyświetla w linii poleceń sumę wszystkich odległości pomiędzy wskazanymi punktami.

 

 

Poniżej prezentujemy kilka wybranych funkcji aplikcaji ZWMetric

 

Obrys powierzchni

jak obrysowac powierzchniePolecenie pozwala na pomiar powierzchni i wyświetla wyniki w czasie rzeczywistym obok kursora takie jak:

  • L – długość ostatniego odcinka
  • Kąt – kąt
  • Suma L – suma długości od punktu początkowego
  • DY, DY, DZ – przyrost ostatniego odcinka w 3 osiach.
  • X, Y, Z - współrzędne X, Y, Z.

 

 

 

Szybki pomiar bez nadawania nazwy opisu

oznaczeenie powierzchniDzięki tej funkcji szybko zmierzysz obwód i pole powierzchni obszaru wyznaczonego przez wskazane punkty. 

 

 

 

 

 

Pomiar poprzez wskazanie obszaru wewnątrz.

pomiar powierzchni wewnatrzNarzędzie pozwala na oznaczenie i pomiar poprzez wskazanie punkt wewnętrznego.



 

 

 

 

 

Pomiary liniowe

pomiary dlugosciPo wybraniu funkcji mierzenia dłgości wskazujemy obiekty liniowe. Zostanie zmierzona jej całkowita długość i zostanie wwstawiona do odnośnika wraz z nazwą i numerem kolejnym.

 

 

pomiar dlugosci linii

 

 

 

 

Wyszukiwanie obiektów na rysunku projektowym

szukanie biektowDzięki oznaczeniom mierzonych obszarów możemy łatwo wyszukiwać na rysunku poszczególne obiekty. Po wywołaniu funkcji otworzy się okno z listą.

 

 

wyszukiwanie obiektow cad

 

Po wybraniu odpowiedniej pozycji i użyciu przycisku „Znajdź” ZWCAD ustawi szukany obszar na rysunku w taki sposób aby w całości mieścił się na widocznym obszarze rysunku.

Jeśli na rysunku znajduje się więcej niż jedno pomieszczenie o takiej nazwie to możemy się przełączać pomiędzy nimi za pomocą klawisza SPACJI.

 

 

 

 

Program ZWMetric zawiera dodatkowe narzędzia do pomiarów powierzchniowych i liniowych przydatne w pracy kosztorysantów, projektantów, architektów.

Funkcjonalność programu można określić w skrócie

 

funkcjonalnodc zwmetric

 

Po instalacji programu dla użytkownika dostępne będą dodatkowe funkcje ułożone w pasku ikon:

pasek ikon zwmetric

 

Przykład działania funkcji do obmiaru powierzchni - AreaDraw

 

 

 

ZWMetric posiada narzędzia ułatwiające rysowanie zinwentaryzowanych pomieszczeń.

Spróbujmy pokazać proces inwentaryzacji i rysowania na przykładzie. Popatrzmy na rysunek poniżej, potrzebujemy zmierzyć pomieszczenie o kształcie jak poniżej.

pomieszczenie do ziwentaryzowania

Jedną z możliwości jest tak zwane "mierzenie trójkątów". Dokonamy tego w dwóch krokach mierząc długości ścian oznaczonych cyframi, tak jak pokazaliśmy na rysunkach poniżej. Do pomiarów użyjemy zwykłej taśmy mierniczej.

inwentaryzacja krok pierwszyinwentaryzacja krok drugi

 

Zapewne w pierwszej chwili można zadać sobie pytanie - dlaczego nie zmierzyć samego obwodu pomieszczenia czyli długości 1, 5, 6, 7, 8, 9? Można tak zrobić, jeśli mamy 100% pewności, że kąty, które wyglądają na proste naprawdę takie są.

Wyniki pomiarów zamieściliśmy w tabeli.

Lp. Długość
1 78,1
2 161,7
3 112,1
4 140
5 98
6 141,6
7 200
8 148,5
9 100

 

Mając wyniki pomiarów użyjemy narzędzia w ZWMetric do rysowania trójkątów. 

jak narysowac trojkat majac trzy dlugosci bokow

Proces rysowania zinwentaryzowanego pomieszczenia w programie do projektowania pokazaliśmy na filmie poniżej. 

 

Na koniec zrzut ekranu z mierzonego pomieszczenia oraz narysowanego za pomocą trójkątów w nakładce do inwentaryzacji ZWMetric.

oryginalne i zinwentaryzowane pomieszczenie

 

Dowiedz się więcej programie do projektownia ZWCAD.

 

 

 

 

Poniżej pobierzesz programy działające 30 dni.

 

  Kolejność instalowania programów  32-bit 64-bit

 

Bazowy program do rysowania.
Powinien być zainstalowany jako pierwszy 
ZWCAD 2022 PL 32bit ZWCAD 2022 PL 64bit

 

Pakiet instalacyjny ZWMetric
Po instalacji w programie CAD pojawią się dodatkowe ikony np. z biblioteką znaków.

ZWMetric 2022

 

Instrukcja do ZWMetric
Zawiera opis sposobów użycia poszczególnych funkcji.

 Instrukcja ZWMetric

 

Przejdź do sklepu i kup teraz ZWMetric 

 

Wymagania sprzętowe ZWMetric: 

Nasze oprogramowanie nie ma dużych wymagań sprzętowych. Można uznać, że jeśli na komputerze uruchamia się system operacyjny Windows to oprogramowanie będzie działać.

Poniżej zamieszczamy tabelkę z dokładnymi danymi technicznymi.

 

 

 

Szkolenia z zakresu programu

Prowadzimy szkolenia z zakresu programu ZWCAD, jak również ZWMetric.

Podchodząc indywidualnie do potrzeb użytkownika organizujemy szkolenia indywidualne, jak również grupowe.

 

Licencjonowanie programu

Oprogramowanie dostępne jest w formie licencji komercyjnej bezterminowej lub rocznej, jak również w formie licencji edukacyjnej dla szkół, uczelni oraz uczniów i studentów. Licencja programu ZWCAD może być jednostanowiskowa (zabezpieczona kodem programowym lub kluczem USB) lub w formie licencji sieciowej (dla minimum 2-stanowisk programu). 

Aplikacja branżowa ZWMetric dostępna jest jako licencja jednostanowiskowa zabezpieczona kodem programowym. Licencja nie jest zależna od wersji językowej czy stanowiska, na którym została aktywowana – swobodnie można przenosić licencję pomiędzy stanowiskami np. pracując w biurze i w domu.

 

 

Wersje archiwalne ZWMetric:

ZWMetric 2021

Aplikacja dostosowana do ZWCAD 2021 Professional.

ZWMetric 2021

 

ZWMetric 2020

Aplikacja dostosowana do ZWCAD 2020 Professional.

ZWMetric 2020

 

ZWMetric 2019

Aplikacja dostosowana do ZWCAD 2019 Professional.

ZWMetric 2019

 

ZWMetric 2018

Aplikacja dostosowana do ZWCAD 2018 Professional.

ZWMetric 2018 PL, EN

 

ZWMetric 2017

Aplikacja dostosowana do ZWCAD 2017 Professional.

ZWMetric 2017 64bit PL  ZWMetric 2017 32bit PL

 

ZWCAD 2024 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 
Pobierz ZWCAD 2024 64bit PL Pobierz ZWCAD 2024 32bit PL