Czym są fałszywe i nadpisane wymiary na rysunku? W jaki sposób je odnaleźć i poprawić? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także zaprezentujemy nasze autorskie rozwiązanie tego problemu.

Zacznijmy może od początku i odpowiedzmy na pytanie z tytułu. Nadpisany wymiar to wartość wpisana ręcznie i nieodpowiadająca jego rzeczywistej geometrii. Łatwo sobie wyobrazić problemy jakie może to powodować podczas projektowania. Dlatego na prośbę naszych użytkowników ZWCADa, przygotowaliśmy skrypt, który pomoże zlokalizować oraz naprawić takie błędy. 

Przejdźmy więc krok po kroku przez cały temat:

  1. Czym jest nadpisany wymiar.
  2. W jaki sposób można go poprawić wewnątrz ZWCADa.
  3. Załadowanie i zastosowanie naszego skryptu.
  4. Usuwanie nadpisanych wymiarów.

 

Jak rozpoznać nadpisany wymiar?

Dla lepszego zobrazowania problemu posłużymy się prostym przykładem poniżej:

 

Zobrazowanie fałszywych wymiarów na rysunku CAD

 

Jest to wymiarowanie dwóch boków prostokąta, które pokazuje, że wcześniej umieszczone wymiary nie przedstawiały poprawnej wartości. Takich wymiarów w rysunku może być wiele, co może prowadzić do poważnych błędów. Oczywiście wymiar można skasować i wstawić ponownie, jednak byłoby to problematyczne przy skomplikowanych i dużych rysunkach. Do tego nie zawsze możemy podejrzewać, że któryś z wymiarów został nadpisany. 

Przykładowy efekt nadpisanego wymiaru na rysunku CAD:

  

 Przykład nadpisanego wymiaru w ZWCADzie

 

W tym wypadku nie musimy przeliczać dokładnie pola i obwodu, by widzieć rozbieżność parametrów. Mogą się jednak pojawić sytuacje, kiedy nie uda nam się tego wychwycić.

 

Przywracanie wartości rzeczywistej wymiaru

Na prośbę naszych użytkowników, przygotowaliśmy skrypt do ZWCADa, pomagający rozpoznać i oznaczyć nadpisane wymiary. Sam program oferuje narzędzie do poprawienia takich fałszywek, jednak tracimy wtedy przypisane wartości. 

Proszę spojrzeć na przykład poniżej. Polecenie do przywracania rzeczywistych wartości wymiarów dostępne jest w panelu Wymiar w zakładce Narzędzia dodatkowe albo poprzez polecenie DIMREASSOC.

 

Przywracanie rzeczywistego wymiaru w ZWCADzie

 

 

A tak wygląda rysunek po skorzystaniu z tej funkcji i zaznaczeniu obiektów:

 

Rzeczywisty wymiar po przywróceniu

 

 

Jak możemy zobaczyć, nasze wymiary zostały naprawione i teraz wyświetlają poprawną wartość. Jeśli to rozwiązuje problem to świetnie. Tylko co jeśli trzeba teraz poprawić inne, zależne od tych elementy? Być może resztę obiektów trzeba przesunąć/przedłużyć/pomniejszyć. Wtedy będziemy potrzebowali znać pierwotną wartość - przed naprawieniem.

 

Załadowanie skryptu 

W tym pomoże nasze rozwiązanie. Najpierw należy jednak je pobrać, a można to zrobić poprzez kliknięcie tutaj. Należy go jeszcze odblokować, tak by system mógł z niego skorzystać. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Właściwości, a następnie zaznaczyć pole Odblokuj.

 

Odblokowywanie skryptu w Windowsie

 

Teraz możemy przejść do wczytania skryptu. Proszę uruchomić polecenie NETLOAD, a następnie wskazać lokalizacje pliku. Zostanie on wczytany, a ZWCAD zostanie rozbudowany o polecenie DIMSPY. To właśnie tą funkcją będziemy się teraz posługiwać. 

Zmieńmy trochę kolory i rysunek dla lepszego zobrazowania sytuacji i spróbujmy naszego rozwiązania. Skoro mamy już załadowany skrypt, to skorzystajmy z naszego nowego polecenia zamiast domyślnego rozwiązania. Wpisujemy DIMSPY, w wierszu polecenia wybieramy W jak Wszystkie i patrzymy na zmiany.

  Zastosowanie polecenia DIMSPY do zlokalizowania nadpisanych wymiarów

 

 

Jak widzimy na załączonej animacji, ZWCAD rozpoznał, które wymiary są nadpisane. Co więcej, obok podanej wartości wpisał w nawiasie kwadratowym poprawny wymiar. W zależności od naszych potrzeb, możemy albo przerysować fragmenty, które tego potrzebują albo w inny sposób dostosować rysunek.

 

Usuwanie nadpisanych wymiarów

Po poprawieniu naszego projektu pozostaje jeszcze zlikwidować nadpisanie wymiarów. Jeśli tego nie zrobimy, to przy zmianie parametrów obiektów, wartość wymiaru nie ulegnie zmianie

 

Likwidowania nadpisania wymiarów w ZWCADzie

 

 

I to tyle, cały rysunek powinien być już wolny od błędów wymiarowania. Zachęcamy do wypróbowania tego rozwiązania w postaci skryptu dostępnego tutaj. Wymagany jest ZWCAD w wersji Professional, a sama funkcja pojawi się w przyszłości, w nowej wersji naszej autorskiej nakładki ZWToolbox.

Zachęcamy również do obejrzenia naszego materiału wideo na ten temat:

 

 

 

ZWCAD 2025 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 

 Pobierz ZWCAD 2025 PL  Pobierz ZWCAD 2025 EN