Przejdź do głównej treści

Tworzenie linii przenikania stożków i walców

Zobacz jak to zrobić w ZWCADzie MFG 2026

Nasz program CAD umożliwia proste tworzenie linii przenikania dla walców lub stożków narysowanych w 2D. Zobacz dokładnie jak to wygląda i jak je narysować samemu.

Funkcja dostępna jest na wstążce Rysunek mechaniczny w panelu Narzędzia konstrukcyjne albo poprzez polecenie ZWM_INTER.

Linie przenikania w ZWCADzie MFG 2026

 

Jak wyznaczyć linie przenikania walców i stożków

Jak to działa?

Zacznijmy od rysunku, na którym zastosujemy omawianą funkcję. Przygotowałem taki oto obiekt testowy:

Obiekt do tworzenia linii przenikania

 

Obiekt jest narysowany w całości w 2D i składa się wyłącznie z polilinii. Wymaga jednak odrobiny poprawki, by funkcja zadziałała prawidłowo. W tym celu należy zrobić w ZWCADzie dwie rzeczy:

  1. Rozbić obiekt do linii. Funkcja na nich bazuje, więc jest to konieczne. Wystarczy zaznaczyć wszystko i wpisać X (Rozbij).
  2. Przedłużyć linie, tak by przecinały się one z główną osią. W tym momencie obiekty u góry i dołu są styczne do głównego. W tym wypadku wystarczy przedłużyć linie ich boków.

Poprawki obiektu w liniach przenikania

 

Można już uruchomić polecenie. Należy wtedy wskazać 4 linie, na podstawie których ZWCAD MFG stworzy linie przenikania. Poniżej wskazówki:

Kolejność wybierania linii w funkcji

 

Wskazujemy najpierw linie obiektu a następnie przecinanego. W ten sposób powstanie splajn 3D, który zastąpi granice obiektu przecinającego i przecinanego.

Splajn przecinający

 

ZWCAD MFG, Przenikanie brył