Przygotowanie obrazu rastrowego i programu CAD

Wektoryzacja polega na zmianie grafiki rastrowej na grafikę wektorową

W programie CAD bardzo łatwo możemy wstawić obraz do rysunku, a następnie za pomocą narzędzi do rysowania i edycji obrysować potrzebne elementy.

Podczas takiej pracy warto jednak odpowiednio przygotować sobie rysunek, np. ustawić skalę i obrót, przyciemnić zdjęcie, aby rysowane linie były lepiej widoczne, zabezpieczyć raster przed przypadkowym przesunięciem czy usunięciem.

 

Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek jak ułatwić sobie pracę podczas wektoryzacji:

oraz film opisujący całość zagadnienia.

 

Poniżej pokazaliśmy 3 etapy wektoryzacji rastra - wstawienie obrazu, rysowanie i efekt końcowy.

wektoryzacja

 

Zobacz film - jak przygotować się do wektoryzacji

18.05.2023

Wektoryzacja zdjęcia (obrazu rastrowego)

Na filmie pokazaliśmy kilka wskazówek jak przygotować zdjęcie do wektoryzacji w programie CAD: - jak wczytać obraz rastrowy do ZWCAD, - jak łatwo ustawić jego skalę i obrót, - jak usunąć niepotrzebną część rastra, - jak przenieść raster na odpowiednią warstwę i odpowiednio ją ustawić, - jakie wykorzystać szerokość linii i przeźroczystość. Opis do filmu wraz z poleceniami zamieściliśmy na naszej stronie https://www.zwcad.pl/wyszukiwanie-w... Więcej informacji: https://www.zwcad.pl/ Sklep internetowy: https://programycad.net/
 

 

 

Ustawienie skali i obrotu obrazu rastrowego

Obrót i skalę rastra najprościej ustawić za pomocą polecenia DOPASUJ. Wskazujemy nowe położenie dwóch punktów rastra w wyniku czego ZWCAD przesunie, obróci i przeskaluje zdjęcie w odpowiedni sposób.

 dopasowanie rastra align

 

 

Przycięcie rastra

Przycięcie rastra pozwoli nam pozostawić tylko potrzebne fragmenty zdjęcia. Możemy bardzo łatwo odwrócić zaznaczenie klikając na strzałkę na obwiedni zdjęcia.

Do przycięcia rastra służy polecenie PRZYTOBR. Po przycięciu możemy zmieniać granicę przycięcia za pomocą uchwytów pojawiających się po zaznaczeniu rastra.

 

przycinanie rastra 

 

Przyciemnienie i zablokowanie obrazu rastrowego

Najlepiej obraz rastrowy wstawić na osobną warstwę. Warstwę z rastrem możemy zablokować i dzięki temu nie usuniemy przypadkowo rastra. Zablokowana warstwa jest oznaczana kłódką.

 

wyswietlanie zablokowanej warstwy

 

Przyciemnienie rastra możemy osiągnąć poprzez włączenie przezroczystości warstwy np. na 60%. Dzięki temu wszystko to co narysujemy na zdjęciu będzie zdecydowanie lepiej widoczne - rysunek poniżej.

 porownanie widocznosci rastra

 

Okno warstw możemy otworzyć za pomocą polecenia WARSTWA. Opcję blokowania warstwy i zmiany przeźroczystości zaznaczyliśmy na rysunku poniżej.

 blokowanie warstw

 

 

Warstwa do rysowania

Podczas wektoryzacji narysowane linie, okręgi, łuki najlepiej umieszczać na specjalnej warstwie. Jeśli ustawimy ją jako aktywną, to automatycznie wszystkie narysowane obiekty trafią na nią. W naszym przypadku nazwaliśmy tę warstwę KONTURY. 

Warto również ustawić tej warstwie większą szerokość linii, wtedy będą one lepiej widoczne na tle rastra - rysunek poniżej.

 porownanie szerokosci linii

 

Nową warstwę tworzymy za pomocą ikony "Nowa warstwa". Ustawienia szerokości linii pokazaliśmy na obrazku poniżej.

nowa warstwa szerokosc linii

 

 

Sterowanie szerokością linii i przeźroczystością

Bardzo szybko możemy wyłączyć wyświetlanie przeźroczystości rastra oraz szerokość linii wykorzystując ikony w pasku statusu.

 pasek statusu przezroczystosc

 

Na poniższej animacji pokazaliśmy jak wygląda zwektoryzowany raster z różnymi ustawieniami przezroczystości i szerokości linii.

rozne sposoby wyswietlania rastra

 

 

ZWCAD 2024 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 
Pobierz ZWCAD 2024 64bit PL Pobierz ZWCAD 2024 32bit PL