Obrazy rastrowe są popularnym rodzajem plików wykorzystywanych w rysunkach CAD.

Przyjrzymy się więc podstawowym narzędziom do ich edycji w ZWCADzie takich jak przycinanie, wyświetlanie ramki i odwracanie przycięcia. 

ZWCAD 2025 oferuje wiele narzędzi do edycji odnośników rastrowych. Wykorzystywać będziemy narzędzia dostępne w zakładce Wstaw w panelu Obrazków.

 

Menu wstawiania i edycji odnośników rastrowych w ZWCADzie 2025

 

 

Na początek wstawmy sobie obraz do naszego rysunku CAD

Wpisujemy polecenie DOŁĄCZOBR albo klikamy na Dołącz i wybieramy lokalizację naszego pliku. W przypadku naszego przykładu posłużyłem się zrzutem ekranu mapy z Geoportalu zapisanym w formacie .png.

Po zlokalizowaniu rastra wyświetli nam się takie oto okno:

 

Dołączanie obrazu w ZWCADzie 2025

 

 

Mamy tutaj kilka podstawowych opcji typu miejsce wstawienia, skala czy obrót, jednak tym się przejmować nie będziemy. 

 

Wyświetlanie ramki obrazu

Powiedzmy sobie kilka słów o ramkach obrazu, gdyż są one ważniejsze niż się może wydawać na pierwszy rzut oka. Do kontrolowania ich mamy zmienną IMAGEFRAME albo funkcję w menu Obrazków. Zmienne systemowe pozwalają ZWCADowi na określone zachowanie w różnych sytuacjach, takich jak sposób wyświetlania pewnych obiektów, domyślne wartości niektórych czynności albo parametry nowo powstałych linii, okręgów itp. Listę zmiennych w naszym programie CAD można znaleźć tutaj.

W przypadku zmiennej IMAGEFRAME ustawienie wartości na 0 sprawi, że ramki rastrów nie będą wyświetlane. Wartość na 1 oznacza, że są zarówno wyświetlane, jak i drukowane, natomiast 2 to wyświetlanie ramek, ale nie drukowanie ich. 

 

Różnica w wyświetlaniu obrazu przy zmiennej IMAGEFRAME

 

 

Ramki są o tyle ważne, że to dzięki nim możemy wejść w interakcje z obrazem. Klikając na zawartość obrazu nie zaznaczymy go, musimy to zrobić poprzez zaznaczenie ramki albo kliknięcie na nią. Ramka jest polilinią więc możemy zmienić np. jej szerokość czy kolor.

 

Przycinanie rastra

Do przycinania zawartości rastra służy polecenie PRZYTOBR. Po wybraniu klikamy na naszą ramkę i wybieramy opcję Nowa obwiednia. W wierszu polecenia pojawi się kilka opcji:

 

Opcje wyboru obwiedni do przycięcia rastra

 

 

Domyślnie wybrana jest opcja Prostokątny, więc jeśli klikniemy Enter to będzie trzeba narysować przycięcie właśnie w formie prostokąta. Aternatywnie, można narysować wielobok albo wybrać polilinię, jeśli za wczasu taką narysowaliśmy na naszym obrazie.

Po tym jak narysujemy obwiednie, nasz raster się zmieni.

 

Odwracanie ramki przycięcia rastra w ZWCADzie 2025

 

 

Na ramce pojawi się niebieska strzałka, która po naciśnięciu umożliwi odwrócenie przycięcia. Chwytając za punkty charakterystyczne ramki możemy zmieniać wielkość przycięcia, zarówno na większe jak i na mniejsze. Odwrócenie zawsze pokaże pozostałą część wczytanego rastra. 

Wybierając polecenie ponownie możemy wyłączyć przycięcie, zamiast rysować obwiedni, powróci wtedy do standardowej widoczności.

 

Zachęcam do obejrzenia materiału na naszym kanale YouTube, ZWCAD Polska, gdzie pokazaliśmy podobne zagadnienie.

 

 

ZWCAD 2025 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 

 Pobierz ZWCAD 2025 PL  Pobierz ZWCAD 2025 EN